Foto: Pexel.com
Nasilje u porodici predstavlja najrašireniju vrstu nasilja nad djecom, za koju su brojke u porastu, grube roditeljske prakse i fizičko nasilje nad djecom u porodici ostaju i dalje problem, istaknuto je u predlogu strategije za prevenciju i zaštitu djece od nasilja 2025-2029. godine sa Akcionim planom 2025-2026. godine.
U dokumentu piše da su u skoro polovini crnogorskih opština uvedeni programi podrške roditeljstvu koji jesu imali pozitivne efekte na bolje uspostavljanje odnosa između roditelja i djeteta bez primjene nasilnog disciplinovanja.
Međutim, finansiranje ovih programa nije u potpunosti regulisano i programi roditeljstva nijesu dostupni u cijeloj zemlji – piše u dokumentu.
Kako se navodi važno je da roditelji smanje zastupljenost grubih i zlostavljačkih praksi.
To isto važi i za programe koji su konkretno namijenjeni djeci koja su počinila nasilje. Studije su pokazale da takve preventivne intervencije mogu uspješno smanjiti stope nasilja nad djecom i poboljšati niz ishoda povezanih s većim stepenom rizika od maltretiranja, kao što su problemi u ponašanju kod djece, emocionalne poteškoće, nasilno ponašanje, roditeljske kompetencije i stres, postporođajna depresija i kvalitet interakcije kod parova – navodi se u dokumentu.
Budući da se nasilje nad djecom dominantno dešava u porodičnom okruženju, očigledno je da zakoni kreirani kako bi se spriječilo da djeca postanu žrtve nasilja u porodici i kako bi se pružio adekvatan odgovor kojim se odvraćaju počinioci, ne pružaju neophodnu zaštitu.
U vezi s tim, Izvještaj o napretku Evropske komisije za Crnu Goru za 2022. godinu jasno konstatuje da zakonodavstvo protiv nasilja u porodici nad djecom ne nudi potrebnu zaštitu. Izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika iz decembra 2023. godine izvršene su izmjene člana 220 KZ-nasilje u porodici ili u porodičnoj zajednici, na način što su povećani kazneni rasponi odnosno izvršeno je pooštravanje zaprijećenih kazni, dok je takođe posebno inkriminisano kao teži oblik djela kada je isto učinjeno na štetu djeteta ili u prisustvu djeteta – piše u dokumentu.
Ugovoreni dječji brakovi u romskoj i egipćanskoj zajednici i dalje su stvarnost za žensku i mušku djecu.
Krivični zakon inkriminiše svaki oblik vanbračne zajednice s djetetom kao krivično djelo. Ipak, činjenica je da zakon dozvoljava zaključenje braka djetetu starijem od 16 godina uz vođenje posebnog vanparničnog sudskog postupka i pored preporuke tijela UN za monitoring da se podigne starosna granica za sklapanje braka na 18 godina – navode u strategiji.
U sistemu pravosuđa, kako je konstatovano, nedostaju adekvatni mehanizmi prevencije koji će štititi djecu od dalje viktimizacije.
Zabrinjavajuće je da se djeca u sukobu sa zakonom smještaju u istu ustanovu kao djeca s problemima u ponašanju koja nijesu počinila krivična djela i da je uspostavljeno jedno specijalizovano sklonište za djecu žrtve trgovine ljudima – apostrofirano je u dokumentu.
Pored toga, programi prevencije i rane intervencije u oblasti dječjeg kriminaliteta za djecu mlađu od 14 godina još uvijek su nedovoljno razvijeni i nijesu integrisani u kreiranje javnih politika.
Grupa eksperata za borbu protiv trgovine ljudima (GRETA) smatra da crnogorski organi treba da pojačaju napore na identifikovanju djece žrtava trgovine ljudima i pruže im adekvatnu dalju pomoć.
S druga strane, Zaštitnik ljudskih prava i sloboda konstatuje da predstavnici pravosuđa, naročito policijski službenici, imaju poteškoća da prepoznaju onlajn nasilje nad djecom i da pokazuju sporost u pružanju podrške djeci žrtvama tog oblika nasilja.
Izvor: RTCG
U Crnoj Gori u srijedu će biti pretežno sunčano.
Na sjeveru, ujutru, ponegdje po kotlinama moguća magla.
Kako je saopšteno iz Zavoda hidrometeorologiju i seizmologiju, vjetar mjestimično umjeren do jak, ponegdje na udare i veoma jak, sjeveroistočni i sjeverni.
Jutarnja temperatura vazduha od -9 do 7, najviša dnevna od 1 do 16 stepeni.
Film “Dražen”, koji donosi intimnu priču o životu legendarnog hrvatskog košarkaša Dražena Petrovića, od 5. februara prikazivaće se na Netfliksu.
Film je osvojio domaću publiku, a u prve dvije nedjelje u bioskopima ga je vidjelo 50.149 gledalaca širom Hrvatske. Istovremeno, prema izvještaju objavljenom na sajtu “bokoffice.hr”, film “Dražen” je ostvario najuspješnije bioskopsko otvaranje hrvatskog filma u posljednjih 10 godina, a bio je i najgledaniji film prvog vikenda prikazivanja.
Film prati život košarkaškog titana Dražena Petrovića, počevši od njegovog djetinjstva u Šibeniku do njegove tragične smrti u Njemačkoj 1993. godine.
Snimljen je na autentičnim lokacijama, uključujući Šibenik, Zagreb, Nju Džersi i Njujork, i predstavlja lični prikaz Draženovog života.
Prošlog mjeseca počelo je njegovo prikazivanje u Beču, ali i širom Švajcarske, od Berna do Ženeve.
Vjerujemo da je film odlična prilika da publika van Hrvatske i regiona, posebno mladi, upoznaju Dražena Petrovića, osjete Draženovu energiju i da se inspirišu njegovim nasljeđem – napominju producenti Ivor Šiber i Ljubo Zdjelarević.
Uloge u filmu tumeče Domagoj Nižić (Dražen Petrović), Tonko Stošić (mladi Dražen Petrović), Romina Tonković (Renata), Pavle Matuško (Aleksandar Petrović), Lovre Tanfara (mladi Aleksandar Petrović), Zrinka Cvitešić (Biserka Petrović), Dragan Mićanović (Jovan Petrović), Viktorija Hauer (Klara), Valentin Perković (Voren LeGari), Mile Kekin (Mirko Novosel) i drugi.
Režiju filma potpisuje Danilo Šerbedžija, kao autor projekta, a producenti filma su Ivor Šiber i Ljubo Zdjelarević, koji su i montažeri. Film je producirala zagrebačka producentska kuća “Kinoteka”, u koprodukciji sa slovenačkom kućom “Decembar” i srpskom “Living Pictures”.
Izvor: Index.hr
Cetinjski prosvjetni i kulturni radnici, na večerašnjem plenumu na otvorenom, u 17 časova i 26 minuta, ispred „Lovćenske Vile“, uputili su podršku neformalnoj studentskoj grupi „Kamo śutra“, koja protestuje zbog neispunjenih zahtjeva, nakon tragedije na Cetinju.
Pred oko hiljadu građana, predstavnik prosvjetnih i kulturnih radnika Stefan Todorović, naglasio je da, iz poštovanja prema žrtvama, neće biti govora, budući da od tragedije nije prošlo 40 dana.
O zaključima plenuma javnost ćemo obavijestiti saopštenjem. Sada vas molim da u znak podrške studentima prošetamo do Kružnog toka na ulasku u Cetinje i tamo uz 23 minuta ćutnje odamo počast žrtvama, i pružimo studentima podršku u njihovoj borbi za bolje i pravednije društvo – kazao je Todorović.
Predstavnici neformalne studentske grupe „Kamo śutra“ zahvalili su se profesorima, kulturnim radnicima i građanima Cetinja na podršci, ističući da je ovo prvi put da dobijaju ovakav vid institucionalne podrške.
Hvala vam i puno vas volimo. Ovo je prvi vid ovakve podrške. Voljeli bi da on otvori vrata u drugim strukovnim strukturama, esnafima i ostalim sektorima. Da se vidimo ko je tu da podrži ovu našu smjelost da uđemo u građansku neposlušnost i da zaista ne dozvolimo da ovo ovako prođe – jer ne može da prođe – poručio je Milo Perović, ispred neformalne grupe studenata „Kamo śutra“.
Nakon okupljanja, građani su se uputili do kružnog toka na ulazu u Cetinje, gdje su ćutnjom dugom 23 minuta odali počast za 23 nevine žrtve tragedija na Cetinju.
Prosvjetni i kulturni radnici Cetinja ranije su istakli da je neophodno da društvo preduzme ozbiljnije korake i utiče na institucije da preuzmu odgovornost, kako se zločini sa Cetinja nikad više ne bi ponovili.
Neformalna grupa studenata “Kamo Śutra” organizuje blokade saobraćajnica u Podgorici i “23 minuta buke” u znak protesta zbog neispunjenih zahtjeva nakon tragedije na Cetinju.
Sjutra će, kako su najavili, blokirati most na Ribnici, iznad knjižare Karver.
Anastasija Martinović iz grupe “Kamo Śutra” kazala je novinarima, nakon večerašnje blokade, da je ona prošla mirno i dostojanstveno.
Ova blokada prošla je bolje nego prethodna. Nadamo se da ćemo iz dana u dan pridobijati što više mladih ljudi, jer oni treba da dolaze na ove proteste – kazala je Martinović.
Ona je zahvalila svima koji su ih večeras podržali i pozvala da im se pridruže sjutra na blokadi mosta iznad Karvera.
Iz neformalne grupe “Kamo Śutra”, tokom blokade u ponedjeljak, poručili su da će nastaviti sa protestima sve dok njihovi zahtjevi ne budu ispunjeni.
Studenti traže smjenu ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića i potpredsjednika Vlade za bezbjednost i odbranu Alekse Bečića i ažurnije i proaktivno djelovanje nadležnih institucija po pitanju predmeta posjedovanja oružja.
Njihovi zahtjevi se odnose i na povratak građanskog obrazovanja kao obaveznog predmeta u svim osnovnim i srednjim školama i na poboljšanje institucionalnog pristupa brizi o mentalnom zdravlju.
Premijer Milojko Spajić je, u odgovoru na zahtjeve grupe “Kamo Śutra?”, rekao da su svi članovi Vlade podložni promjeni, nakon evaulacije rada i detaljne analize učinaka.
Nakon toga predstavnici studenata kazali su da njihov zahtjev više nijesu ostavke Šaranovića i Bečića, već njihove smjene.
Izvor: Mina
Neformalna grupa studenata “Kamo Śutra” i građani blokirali su večeras kružni tok kod Capital plaze u Podgorici, u znak protesta zbog neispunjenih zahtjeva nakon tragedije na Cetinju.
Blokada je počela u 17 sati i 26 minuta sa “23 minuta buke” u znak sjećanja na 23 žrtve dvije tragedije na Cetinju.
Studenti i građani blokirali su u ponedjeljak ulicu 13. jula, ispred Pravnog fakulteta, a najavili su da će u znak protesta svakodnevno blokirati po jednu saobraćajnicu.
Ne želimo da živimo u državi u kojoj se oglušava o poziv na odgovornost! Zato se vidimo danas da napravimo još veću buku! Svi na ulice – naveli su ranije danas iz grupe studenata u objavi na društvenim mrežama.
Oni su, tokom blokade u ponedjeljak, poručili da će nastaviti sa protestima sve dok njihovi zahtjevi ne budu ispunjeni.
Studenti traže smjenu ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića i potpredsjednika Vlade za bezbjednost i odbranu Alekse Bečića i ažurnije i proaktivno djelovanje nadležnih institucija po pitanju predmeta posjedovanja oružja.
Njihovi zahtjevi se odnose i na povratak građanskog obrazovanja kao obaveznog predmeta u svim osnovnim i srednjim školama i na poboljšanje institucionalnog pristupa brizi o mentalnom zdravlju.
Premijer Milojko Spajić je, u odgovoru na zahtjeve grupe “Kamo Śutra?”, rekao da su svi članovi Vlade podložni promjeni, nakon evaulacije rada i detaljne analize učinaka.
Nakon toga predstavnici studenata kazali su da njihov zahtjev više nijesu ostavke Šaranovića i Bečića, već njihove smjene.
Izvor: Mina
Prosvjetni i kulturni djelatnici i djelatnice s Cetinja održali su danas ispred spomenika Vila plenum u znak solidarnosti sa studentima i studentkinjama.
Kako je kazao njihov predstavnik Stefan Todorović danas neće biti govora, ali su okupljeni krenuli od spomenika Vila prema kružnom toku na ulaz u grad gdje će održati 23 minuta šutnje zbog žrtava tragičnih događaja u Prijestonici, koji su se desili 12. avgusta 2022. godine i 1. januara ove godine.
Iz studentske grupe “Kamo śutra” zahvalili su organizatorima skupa na iskazanoj podršci.
Podršku studentima večeras su dali i Kotorani koji su se okupili ispred glavnog ulaza u Stari grad, blokiravši saobraćaj.
Nosili su i transparente na kojima je pisalo „Sram te bilo Crna Gora šta sve prećuta i na što sve pristade“ i „Imate li vi đecu, unučad?“…