Aktuelno

Nema kazni za divlje deponije (VIDEO)

Nepropisno odlaganje smeća i takozvane divlje deponije, a naročito na seoskom području, osim što stvaraju problem za životnu sredinu, otežavaju posao i radnicima Komunalnog preduzeća, jer pored svojih redovnih zadataka, moraju da saniraju oko 25 nelegalnih odlagališta otpada u toku jednog dana. U većini slučajeva se ne može utvrditi ko je odložio otpad van predviđenog
Nema kazni za divlje deponije (VIDEO)

Nepropisno odlaganje smeća i takozvane divlje deponije, a naročito na seoskom području, osim što stvaraju problem za životnu sredinu, otežavaju posao i radnicima Komunalnog preduzeća, jer pored svojih redovnih zadataka, moraju da saniraju oko 25 nelegalnih odlagališta otpada u toku jednog dana. U većini slučajeva se ne može utvrditi ko je odložio otpad van predviđenog mjesta, kazali su iz Komunalne inspekcije, dodajući da su prošle godine izdali samo dva prekršajna naloga. Na seoskom području trenutno postoje 22 lokacije na kojima se nelegalno odlaže otpad, a biće uklonjen, prema planu realizacije, tokom ove godine, saopštili su iz Komunalnog preduzeća.

Dušan Kaluđerović iz planinarskog kluba ”Soko” koji već nekoliko godina, zajedno sa građanima Cetinja, sprovodi akcije čišćenja divljih deponija, kaže da službe koje se bave zaštitom životne sredine ne rade posao kako treba.

Danas imamo puno gore stanje nego što je bilo prošle godine. Vjerujem da nadležne službe nemaju evidenciju tih deponija, i nemaju sprovođenje kaznene politike, jer situacija ne bi bila ovakva. Mi smo nastojali da uspostavimo kontakt sa Komunalnim preduzećem, sa Komunalnom inspekcijom i Komunalnom policijom, međutim njihova baza podataka ne registruje sprovođenje kaznene politike – naglasio je Kaluđerović.

On je kazao da su tokom čišćenja divljih deponija često zaticali uginule životinje i otpad koji je veoma štetan i opasan po životnu sredinu.

To je zaraza za cijelo stanovništvo. Ono što ljudi ne razumiju, je način na koji se razlaže taj otpad, i da se taj otpad sa lokaliteta Ševrlja, spušta prema gradu kroz podzemne vode. Treba obratiti pažnju na koji način se to odražava na zdravlje stanovništva, i koliko je to pogubno za nas, stanovnike Cetinja – istakao je Kaluđerović.

Rukovodilac službe za poslove održavanja javnih površina u Komunalnom preduzeću, Boško Dragutinović kaže da su rješenje ovog problema u više navrata predlagali bivšoj gradskoj upravi.

Predlagali smo da se na određenim lokacijama postavi video nadzor, kako bi se Komunalnoj policiji olakšao posao, i kako bi na taj način mogli pravovremeno da reaguju – kazao je Dragutinović.

Komunalna inspektorka Maja Vuletić apelovala je na građane Cetinja da ne bacaju smeće van mjesta koje je predviđeno za to.

Komunalna policija redovno obilazi privremeno odlagalište D.O.O. ”Matej” na kojem se odlaže biorazgradivi, kabasti i neopasni građevinski otpad. Koristim priliku da upoznam građane da otpad tog tipa mogu da skladište na lokaciji ”Matej” – kazala je Vuletić.

Kazne za nepropisno odlaganje otpada kreću se od 1.500 do 7.500 eura, međutim građani i dalje bacaju smeće gdje stignu, jer očigledno nemaju straha da će biti sankcionisani, što upućuje na zaključak da ipak postoje propusti u sistemu.

M. Jovanović