Društvo

Striković: Nestašice goriva neće biti, povećanje cijena posljedica odluka OPEC-a da smanji proizvodnju

Posljednje povećanje cijena goriva direktna je posljedica odluke članica Udruženja naftnih kompanija proizvođača sirove nafte OPEC-a koje su na posljednjem sastanku u Beču odlučile da smanje proizvodnju za dva miliona barela na dnevnom nivou od 1. novembra ove godine što je otprilike 4,5 odsto smanjenja u odnosu na dosadašnju proizvodnju, kazao je Draško Striković iz
Striković: Nestašice goriva neće biti, povećanje cijena posljedica odluka OPEC-a da smanji proizvodnju

Foto:Pexels.com

Posljednje povećanje cijena goriva direktna je posljedica odluke članica Udruženja naftnih kompanija proizvođača sirove nafte OPEC-a koje su na posljednjem sastanku u Beču odlučile da smanje proizvodnju za dva miliona barela na dnevnom nivou od 1. novembra ove godine što je otprilike 4,5 odsto smanjenja u odnosu na dosadašnju proizvodnju, kazao je Draško Striković iz Udruženja naftnih kompanija.

Generalno najveće svjetske ekonomije se snažno bore protiv inflacije. Posljednja odluka zemalja OPEC-a je, na neki način, bila iznenađujuća za najveće potrošače jer će da oteža borbu protiv inflacije. Uprkos tome ona će se nastaviti još snažnije i za očekivati je da dođe do postepenog smanjenja cijena – kazao je Striković gostujući na Gradskoj Radio Televiziji.

Da li će u narednih 14 dana doći do povećanja ili smanjenja cijena goriva i za koliko ne može da kaže.

On smatra da dugoročno gledano, za tri do četiri mjeseca možemo očekivati postepeno smanjenje cijena.

Što se tiče cijena goriva koje plaćaju građani Crna Gora je sa benzinima najjeftinija u cijelom regionu. Jedino Sjeverna Makedonija ima blago veće cijene dok ostale zemlje imaju po 30 do 50 centi veću cijenu. Za eurodizel kao najprodavaniji proizvod, cijena je približno ista u Sjevernoj Makedoniji i kod nas, dok sa druge strane ostale zemlje, recimo Grčka ili Albanija, imaju 20 do čak 40 centi veću cijenu – ističe Striković.

Objašnjava da su sve zemlje regiona oslonjene na iste berzanske kotacije i svi uzimaju proizvode na istim logističkim kanalima.

Razlike u visini cijena goriva se dešavaju zbog državnih nameta, odnosno akciza i PDV-a, i marži naftnih kompanija. U Crnoj Gori imamo uređeno tržište, odnosno Vlada uredbom određuje maskimalne maloprodajne cijene, dok su marže naftnih kompanija najmanje u regionu – naglasio je Striković.

On je kazao da su i dodao da su naše trenutne akcize izuzetno niske zbog čega za rezultat imamo cijene goriva među najnižim u regionu i Evropi.

U narednom periodu, kaže da teško možemo očekivati nestašice nafte jer ih nije bilo ni u vrijeme inicijalnog šoka rata u Ukrajini.

Tada je, pojašnjava, tržište odgovorilo na izazove i zamijenilo dobavljače za ovaj region koji su bili dobrim dijelom iz Rusije dobavljačima iz Saudijske Arabije i sa Bliskog istoka.

Crna Gora ima rezerve i skladišne kapacitete koji bi mogli u nekom kratkom periodu da nadomijeste neke probleme u snadbijevanju. Ukoliko dođe do zaoštravanja sukoba na nekom većem svjetskom nivou onda je to neka nova situacija koja možda donese i to, ali u ovom trenutku teško možemo govoriti o nestašici goriva – smatra Striković.

Izvor:Pobjeda