Cetinjanka Marija Nikčević obratila se redakciji RTV Cetinje tvrdeći da je naknadno sklonjena sa spiska za dodjelu novčanih sredstava djeci iz dvadeset porodica u stanju socijalne potrebe. Ona kaže da je na vrijeme predala sva dokumenta, našla se na dvadesetom mjestu, da bi naknadno izgubila tu poziciju i našla se na dvadesetprvom mjestu, ispod crte.
Kada se donosila odluka kome će biti dodijeljena pomoć ja sam bila dvadeseta na spisku. Tim povodom sam sa suprugom došla ispred opštine Cetinje ujutro prije sedam sati, da poranim, a mučio me neki osjećaj…htjela sam da se žalim ali mi je rečeno da nema potrebe jer sam dvadeseta na spisku. U međuvremenu se ispostavilo da su preskočili da boduju jednu osobu i ta je osoba sa 23 mjesta došla na moje mjesto. Oni su tokom prvog zasijedanja nju zaboravili da boduju i zato sam ja ispala – kaže Nikčević.
Ona kaže da je svima poznato njeno materijalno stanje, da je dva puta operisana od karcinoma, da je radno nesposobna.
Ja bih najsrećnija bila da sam zdrava da mogu da radim, a eto hvala Bogu da sam ostala živa. Mislim da je prvo trebalo ustanoviti zdravstveno stanje, pa stanje u domaćinstvu, ja sam i slike slala u kakvim uslovima živim ali to ništa nije pomoglo. Uzalud je bilo sve, u četvrtak je donešena posljednja odluka, ja sam čekala do tri sata popodne. Nakon toga su mi javili da sam ispala sa liste, što me šokiralo. Nadala sam se nečemu, a odjednom sam izbačena – kaže Nikčević. Ona kaže da su svi upoznati i sa činjenicom da joj je muž bolestan ali da je prinuđen da radi fizičke poslove za 200 eura mjesečno.
Na upit RTV Cetinje koji smo u petak poslali Sekretarijatu za lokalnu samoupravu i društvene djelatnosti Prijestonice Cetinje u kome tražimo odgovor zašto je Nikčević bila na spisku, pa sklonjena sa spiska, dobili smo odgovor koji prenosimo integralno:
Komisija, čiji su članovi predstavnici Prijestonice, JU Centra za socijalni rad za Prijestonicu Cetinje i Crvenog krsta Prijestonice Cetinje, donijela je Odluku o raspodjeli novca, nakon sprovedenog Javnog poziva, rangiranja kandidata i svih ostalih procedura sprovedenih u skladu sa aktima komisije. U skladu sa članom 22 Pravilnika o uslovima, postupku i kriterijumima za raspodjelu novčanih sredstava djeci iz 20 porodica u stanju socijalne potrebe, (br. 03-128/22-13/10, od 28. januara 2022. godine), Komisija je na osnovu priložene dokumentacije utvrdila Prijedlog rang liste, u roku od tri dana od dana isteka Javnog poziva. U skladu sa članom 23 Pravilnika, na utvrđeni prijedlog Rang liste, učesnici Javnog poziva imali su pravo prigovora u roku od 3 dana od dana objavljivanja iste na oglasnoj tabli Prijestonice. Marija Nikčević se, u Prijedlogu rang liste, nalazila na mjestu br. 20. Komisija je reagovala nakon dostavljenih prigovora, a shodno članu 19 Pravilnika kojim je propisano da Komisija zadržava pravo provjere svih dokumenata koje dostavljaju podnosioci zahtjeva, kao i provjeru svih podataka kod nadležnih organa, ukoliko prilikom odlučivanja Komisija ima nedoumica. U ponovnom odlučivanju Komisija je jednoglasno donijela odluku o sačinjvanju konačne Rang liste na kojoj je gospođa Nikčević na 21. mjestu, a raspodjela novčanih sredstava Javnim pozivom predviđena je za 20 porodica.
Želimo da istaknemo da je prilikom odlučivanja Komisija vršila bodovanje isključivo u skladu s Pravilnikom o uslovima, postupku i kriterijumima za raspodjelu novčanih sredstava djeci iz 20 porodica u stanju socijalne potrebe i Javnim pozivom. Razmatrana je samo validna, kompletna i blagovremeno dostavljena dokumentacija, predata kao original ili ovjerena kopija, koju su, shodno kriterijumima, podnijeli učesnici Javnog poziva. Kriterijumi na osnovu kojih se vršila raspodjela novčanih sredstava su propisani članom 7 Pravilnika, koji je kao i Javni poziv, Rješenje o formiranju komisije, Prijedlog i konačna Rang lista, uredno objavljen na zvaničnoj stranici Prijestonice Cetinje.
Javni poziv objavljen je 31. januara 2022. godine, dok je Komisija za raspodjelu sredstava donacije je formirana 24. decembra 2021. godine.
Prijestonica Cetinje je od ranije upoznata s teškom materijalnom i zdravstvenom situacijom s kojom se suočavaju gospođa Marija Nikčević i njena porodica. Uvijek smo nastojali da u okviru finansijskih mogućnosti, a u skladu sa zakonom i shodno odredbama Odluke o oblicima socijalne i dječje zaštite, izađemo u susret gospođi Nikčević i odobrimo joj jednokratne novčane pomoći.
M.Z.
Prijestonica Cetinje završila je radove na adaptaciji Palate Đukanovića, istorijskog objekta od izuzetnog značaja za Cetinje.
Projekat je obuhvatao adaptaciju krova i fasade, a radove je izveo “Bombeton” d.o.o. Cetinje. Palata Đukanovića sagrađena je 1910. godine najvjerovatnije po projektu vlasnika, građevinskog inženjera, Marka Đukanovića, školovanog u Parizu – saopštili su iz gradske uprave.
Objekat je građen stilom francuskog klasicizma i renesanse, a najupečatljiviji je po četiri ženske statue, koje simbolizuju četiri godišnja doba. Korišćen za razne potrebe, danas je ovaj objekat u svojoj prvobitnoj stambenoj funkciji.
Crnogorski građani su do juče putem aplikacije, mogli provjeriti da li su podaci o vjeri i nacionalnosti, koje su saopštili na popisu sprovedenom u decembru prošle godine, vjerodostojno unijeti.
Monstat će se danas zvanično ovim povodom oglasiti..
Uputstvo za korišćenje aplikacije za provjeru podataka o nacionalnosti, jeziku i vjeri, na koje je usmjereno najveće interesovanje javnosti, moglo se provjeriti na stranicama Monstata, a građani su softveru mogli da pristupe putem linka.
Podsjetimo, konačni rezultati popisa najavljeni su za 15. oktobar.
Izrada softvera bila je jedan od uslova opozicije za sprovođenje popisa stanovništva.
Naime, redovan popis trebalo je da bude sproveden 2021. godine, ali je odgođen zbog pandemije korona virusa.
Nakon toga, popis je više puta odlagan zbog nepovjerenja opozicionih partija u taj proces, zbog sumnji da bi podaci mogli biti falsifikovani, posebno u dijelu nacionalnog i vjerskog izjašnjavanja.
Opozicione stranke prijetile su pozivom na bojkot popisa ukoliko im se ne omogući puna kontrola nad procesom.
Naknadno Skupština je odlučila da formira Odbor za praćenje toka popisa, pa je omogućila opoziciji da kontroliše proces.
Podsjećanja radi, prema poslednjem popisu iz 2011. u Crnoj Gori živi 29 odsto Srba i 45 odsto Crnogoraca.
Ovogodišnji popis, održan od 3. do 28. decembra, prošao je bez nepravilnosti.
Izvor: RTCG
Ministarka rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga Naida Nišić kazala je da je povećanje srazmjernih penzija na 450 eura izvjesno od januara predstojeće godine kako je i najavljeno iz ranijeg Ministartstva rada i socijalnog staranja, bez obzira na to što su se u javnosti pojavile određene spekulacije.
Naime, u cilju objektivnog informisanja zainteresovane javnosti obavještavamo da je do pune realizacije ostalo još potpisivanje Sporazuma o socijalnom osiguranju sa Bosnom i Hercegovinom. Imajući u vidu da je Vlada Crne Gore potvrdila taj Sporazum prema raspoloživim informacijama i procedura sa strane BiH provodi se kraju – objasnila je ministarka Nišić.
Stoga, navela je ona, nema mjesta bilo kakvoj neizvjesnosti jer 44. Vlada upravo omogućava da se zaustavi dugogodišnja nepravda prema penzionerima sa srazmjernim primanjima.
Vrijeme sjutra u Crnoj Gori biće promjenljivo oblačno sa dužim sunčanim periodima, saopštili su iz Zavoda za meteorologiju i seizmologiju.
Na sjeveru ujutru po kotlinama magla. Tokom noći u većem dijelu zemlje jače naoblačenje. Vjetar južnih smjerova, slab do umjeren, poslijepodne i tokom noći u sjevernim predjelima i na primorju u pojačanju. Jutarnja temperatura vazduha od 3 do 14, najviša dnevna od 17 do 25 stepeni.
Centar za građansko obrazovanje (CGO) izražava zabrinutost zbog današnjeg incidenta, koji se dogodio u dvorištu Gimnazije “Niko Rolović” u Baru, a u kojem je maloljetni učenik te škole zadobio povrede.
“To je nova opomena o rastućem problemu vršnjačkog nasilja u obrazovnim institucijama koji ne dobija potrebnu pažnju, a samim tim ni odgovor kako od strane obrazovnog sistema, tako ni drugih institucija koje bi morale biti dio preventivnog lanca”, navodi CGO.
Istraživanje CGO-a ukazuje da je preko 66 odsto učenika/ca svjedočilo, u nekoj frekvenciji, vršnjačkom nasilju, a više od polovine poznaje nekog ko je bio žrtva nasilja.
“Moraju se unaprijediti preventivni programi i obezbijediti adekvatna podrška mladima”, poručuju iz ove NVO.
Zbog planiranih radova na mreži, u utorak 08. oktobra, bez struje će biti više djelova grada, kao i neka seoska područja, saopšteno je iz Crnogorskog elektrodistributivnog sistema (CEDIS).
U terminu od 9 do 15 sati struje neće imati: dio grada od muzeja kralja Nikole prema naselju Gruda, Univerzitetski centar (nekadašnja fabrika Obod), zatim djelovi grada od Opštine prema Univerzitetskom centru, od Opštine prema manastiru, i od stadiona prema Opštini i bolnici. U istom vremenskom intervalu bez struje će biti i: Zagrablje, Savatrans, Romi, Kasomi, Konak Muhadinovića, Očinići, Borišići, Očinića Poljane, Ugnji, Golijani, Vrela, vodoizvorište Vrela, Obzovica, Gluvi Do, Drenov Do, Prekornica i Pačarađe.
U terminu od 8.30 do 16 sati bez struje će biti: Oćevići, Začir, Dubova, Ceklin, Strugari, Dobrsko Selo, Ulići, Bokovo, Markov Do, Kosijeri, Đinovići, Štitari, Orašani, Mikulići i Tomići, saopštili su iz CEDIS-a.
Kako su objasnili navedeni radovi se izvode u cilju kvalitetnijeg i sigurnijeg napajanja električnom energijom. U slučaju loših vremenskih uslova, dodali su, radovi će biti odgođeni.