Laris Čitka, profesor senzorne i bihevioralne ekologije na Univerzitetu Kraljica Meri u Londonu, rekao je da postoje sugestivni dokazi da kod pčela postoji određeni nivo svijesti i da imaju stanja slična emocijama.
Čitka se bavi istraživanjem pčela već 30 godina i važi za jednog od najvećih svjetskih stručnjaka kada su u pitanju senzorni sistemi i spoznaja.
U svojoj posljednjoj knjizi “The Mind of a Bee”, on tvrdi da pčelama treba naša zaštita ne samo zato što su korisne za usjeve, oprašivanje i biodiverzitet nego i zato što bi moglo biti da su osjećajna bića i ljudi imaju moralnu obavezu da obezbijede njihov opstanak.
Naš rad i rad drugih laboratorija pokazao je da su pčele jako inteligentne individue. One mogu brojati, raspoznavati ljudska lica, naučiti upotrebu jednostavnih alata i apstraktnih koncepata – kazao je Čitka.
On vjeruje da pčele imaju emocije, mogu planirati i zamišljati stvari i mogu sebe prepoznati kao jedinstvene jedinke drugačije od drugih pčela. Do zaključaka je došao sprovodeći eksperimente u laboratoriji sa ženskim pčelama radilicama.
Kad god pčela napravi nešto kako treba, dobije nagradu šečer kao nagradu. Tako ih treniramo, na primjer, da prepoznaju ljudska lica. U ovom eksperimentu, pčele koje su pokazale nekoliko jednobojnih slika ljudskih lica saznale su da je jedno povezano s nagradom od šećera. Tada im dajemo izbor različitih lica od kojih su neka bez nagrade, onda ih pitamo koje biraju, i zaista, one mogu pronaći ono pravo u nizu različitih lica – objasnio je Čitka jednu od metoda, prenosi Gardijan.
Izvor: Klix.ba