Promocija knjige „Barnet Njuman: izabrani spisi i razgovori“, koju je nedavno objavio Narodni muzej Crne Gore u saizdavaštvu sa Izdavačkom kućom CID, održana je sinoć u Crnogorskoj galeriji umjetnosti „Miodrag Dado Đurić“ na Cetinju.
Iz Narodnog muzeja su saopštili da je o djelima, mišljenju, istorijskom položaju Barneta Njumana, te važnosti ove knjige, govorili su istoričar umjetnosti Petar Ćuković i teoretičar umjetnosti i prevodilac Milovan Novaković.
Istoričar umjetnosti Jerko Ješa Denegri i teoretičar umjetnosti Miodrag Miško Šuvaković obratili su se video uključenjem.

Barnet Njuman (1905-1970) jedan je od najznačajnijih poslijeratnih slikara i vodećih predstavnika apstraktnog ekspresionizma. Filozofski obrazovan i nastrojen, Njuman je takođe jedan od najpronicljivijih mislilaca, kako svoje, tako i umjetnosti svog vremena. Izvršio je radikalan prekid sa umjetničkim konvencijama zapadnoevropskog slikarstva, uvodeći u slikarstvo pojam uzvišenog i definišući umjetničko djelo kao temporalni događaj.
Direktno je uticao na umjetničke pokrete šezdesetih godina u Americi kao što su „slikarstvo bojenog polja“, „postslikarska apstrakcija“, „slikarstvo tvrde ivice“, „minimalizam“, „hepening“, itd. Anarhista po opredjeljenju, Njuman je bio angažovani mislilac, otvoreni kritičar društvenih, kulturnih i umjetničkih dogmi i konvencija – zaključuje se u saopštenju iz Narodnog muzeja.