Cetinje je grad prkosa i slobode, istorijski i kulturni centar Crne Gore, ali i grad koji se razvija i ide naprijed, poručio je gradonačelnik Prijestonice Cetinje Nikola Đurašković na Svečanoj sjednici Skupštine Prijestonice održanoj povodom Dana oslobođenja Cetinja.
Podsjećajući na realizovane projekte i predstavljajući planove gradske uprave za predstojeći period, on je pozvao sve odbornice i odbornike, da zajedničkim radom postave temelje za promjene koje će građani još više osjetiti u godinama pred nama.
Bez obzira na političke i druge razlike, vjerujem da je zajednički cilj svih nas da Cetinje bude održiva zajednica građana, željeni dom za život i rad svih ljudi koji vide i grade svoju budućnost u njemu, u kojem mladi mogu ostvariti svoje potencijale, gdje su im dostupni kvalitetno obrazovanje, radna mjesta, razvijena putna i javna infrastruktura, socijalna zaštita, gdje su našim najmlađim sugrađanima dostupni besplatni vrtići, igrališta, sportski sadržaji i svi drugi uslovi za dostojanstven život – kazao je Đurašković.
Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović naglasio je da državne i lokalne politike primarno moraju biti usmjerene na unaprjeđenje infrastrukture i pokretanje investicionog ciklusa, koji će u simbiozi dovesti do stvaranja uslova za poboljšanje životnog standarda svih stanovnika Cetinja.
Srećan sam što sam u ulozi ministra ekonomskog razvoja potpisao Ugovor o izgradnji žičare Kotor-Lovćen – čime smo, uvjeren sam, dali jednu novu razvojnu perspektivu cetinjskom kraju. Moja snažna namjera je da upravo do kraja mandata žičara dođe i do samog Cetinja – poručio je Milatović.

Podsjećajući na značaj 13. novembra, iskušenja, borbe, stradanja, nedaće iz kojih se Cetinje uvijek znalo izdići i slaviti svoju pobjedu, predsjednica Skupštine Prijestonice Cetinje Milena Vujović nazvala je Prijestonicu simbolom slobode, besmrtnosti i otpora.
Cetinje je vijekovima zauzimalo posebno mjesto u istoriji ne samo Crne Gore, već i cijelog Balkana, pa i Evrope. Vječita borba za slobodu bila je vodilja svakog stanovnika Cetinja koji je na svoje potomke prenosio vrijednosti slobodarstva, časti, hrabrosti, zato čuvajmo spomen na velike utemeljivače ovog grada – naglasila je Vujović.
Na današnjoj sjednici uručene su tradicionalne nagrade najboljim studentima osnovnih i master studija. Ovogodišnji dobitnici su Marija Ristić sa Fakulteta dramskih umjetnosti, Iva Gopčević Čelanović i Ksenija Borozansa Fakulteta likovnih umjetnosti, Martina Kovačević sa Muzičke akademije, Mirjana Marković sa Fakulteta za crnogorski jezik i književnost, Jovan Jablansa Fakulteta pravnih nauka na Univerzitetu Donja Gorica i Ivan Martinovićsa Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta Crne Gore.
U ime nagrađenih Mirjana Marković zahvalila je Prijestonici na kreiranju ambijenta koji promoviše istinske vrijednosti, prepoznaje i ističe značaj obrazovanja i kulture u našem društvu, posebno se zahvalivši Fakultetu za crnogorski jezik i književnost.
Sigurna sam da će FCJK nastaviti da daje značajan doprinos široj društvenoj zajednici oblikujući perspektivne mlade ljude koji slobodno misle i koji će znati da brane demokratske i građanske principe u sve izazovnijem vremenu koje je pred nama – kazala je Marković.
Ranije danas u okviru obilježavanja Dana oslobođenja Cetinja gradonačelnik Prijestonice Cetinje Nikola Đurašković, predsjednica Skupštine Prijestonice Milena Vujović i potpredsjednik Udruženja boraca Narodno oslobodilačkog rata i antifašista Crne Gore Stevan Radunović položili su vijence na Spomen – kosturnicu i na groblje ispred Vlaške crkve.