Printscreen Youtube
“Dexter: Original Sin” istražuje korijene mračne priče o Deksteru Morganu. Radnja, smještena 15 godina prije događaja iz originalne serije, vodi nas u Majami 1991. godine gdje se Dekster, sada mladi student, suočava s svojim mračnim porivima dok ga otac Hari Morgan uči kako da ih kontroliše u skladu s Kodeksom.
Dekstera u mladim danima tumači Patrik Gibson, dok Kristijan Slejter preuzima ulogu Harija Morgana, Deksterovog moralnog vodiča i tvorca njegovog “Kodeksa”. Moli Bran glumi Debru Morgan, Deksterovu sestru, čiji odnos s bratom već od ranih dana skriva složene emocije.
Inače, Dekster Morgan je, za one koji ga nijesu prije gledali, serijski ubica, koji radi u policiji kao forenzičar. Zbog tragedije koju je doživio u djetinjstvu, osjeća strast i potrebu za ubijanjem, što je policajac Hari Morgan koji ga je usvojio, kanalisao tako što mu je sugerisao da ubija ljude koji to “zaslužuju”. Odnosno, Deksterove žrtve većinom su ubice koje su izbjegle kaznu.
Serija je dočekana ovacijama od strane filmskih i televizijskih kritičara, ali su je pratile i oštre kritike Roditeljskog televizijskog savjeta (Parents Television Council) iz kog su tvrdili da gledaoci navijaju za serijskog ubicu i da se nadaju da neće biti uhvaćen. Svojim kritikama su izborili zabranu praćenja serije gledaocima mlađim od 14 godina.
Izvor: Headliner
Vozovi iz Podgorice prema Nikšiću i Baru juče nisu saobraćali do 13 časova – dio sagovornika Vijesti tvrdi da je u pitanju opstrukcija pošto je zaposlenima dato da potpišu anekse ugovora kojima im se zabranjuje da istovremeno rade i za privatnika, dok drugi izvori Vijesti tvrde da su zaposleni odbili da upravljaju tehnički neispravnim vozovima i traže povećanje zarada…
Menadžment Željezničkog prevoza (ŽPCG) ništa od toga nije pomenuo u jučerašnjem saopštenju, a obustavu saobraćaja opravdao je kvarovima vozova.
Više izvora iz tog državnog preduzeća tvrdi da je dio radnika zapravo parkirao vozove jer su nezadovoljni što moraju da potpišu dodatke ugovora o radu, kojima se obavezuju da neće raditi u privatnoj kompaniji “Kombinovani prevoz Montenegro”, ali i drugim konkurentskim firmama.
Izvori “Vijesti” tvrde da radnici nijesu u pravom štrajku, već to nazivaju “mirnim štrajkom zbog ponuđenih aneksa ugovora”
Iz Ministarstva saobraćaja juče su pozvali menadžment ŽPCG da preuzme odgovornost u ovom teškom momentu i pokuša da obezbijedi protok željezničkog saobraćaja, uz brigu o bezbjednosti putnika.
Izvori “Vijesti” su saglasni da je kapisla za ove probleme bila inicijativa Ministarstva saobraćaja, koje je krajem oktobra tražilo od Direkcije za inspekcijski nadzor željezničke infrastrukture, saobraćaja i žičara da provjere angažovanje radnika u ŽPCG, odnosno da li bez saglasnosti isti posao obavljaju u državnoj i drugim firmama. Inspektor je zatim utvrdio da dio radnika paralelno radi u dvije firme, i kazao da je hitno potrebno napraviti anekse ugovora o radu kako bi se tome stalo na kraj.
Upozoravamo da ovakav vid angažovanja zaposlenih može dovesti do direktnog ugrožavanja bezbjednosti željezničkog saobraćaja, jedne i druge kompanije, a ujedno može doći do ugrožavanja i života zaposlenih koji se angažuju mimo svog redovnog posla, kao i živote trećih lica, a na kraju to predstavlja opasnost po imovinu kompanija kod kojih su radno angažovani (redovno ili dodatno). Potrebno je hitno napraviti aneks ugovora o radu, gdje se jasno definiše da za vrijeme svog radnog angažovanja u ŽPCG zaposleni ne mogu raditi u svoje ime i svoj račun, kao ni u ime i račun kompanije ili fizičkog lica na poslove koje rade u ŽPCG (zabrana konkurencije) a koji poslove zaposleni obavlja u okviru opisa poslova radnog mjesta na kojem je raspoređen – piše u dopisu koji je glavni željeznički inspektor Veselin Mandić sredinom novembra uputio direktorici ŽPCG Dragani Lukšić, u koji su “Vijesti” imale uvid.
“Vijesti” su o aneksima i mirnom štrajku pitale ŽPCG, odnosno da li su ih potpisali, postoji li otpor u ovom procesu, koliko njihovih radnika radi u drugim firmama i da li se time ugrožava saobraćaj. Odgovori nisu dostavljeni, ali su iz ŽPCG dodali da će ih pružiti na današnjoj konferenciji za medije.
Iz ŽPCG su kazali da imaju ograničen broj vozova za obavljanje reda vožnje te da kvar na bilo kojem od njih znači organizovanje alternativnog prevoza putnika autobusima.
To su saopštili juče, nakon što su svi jutarnji vozovi između Podgorice, Bara i Nikšića otkazani. Istakli su da su španski vozovi “CAF” u podgoričkom depou zbog privremene tehničke neispravnosti i da će se kvar brzo otkloniti.
Dodali su da je jedan od tri ova voza popravljen i da je vraćen u promet juče oko 13 časova. Naglasili su da samo bezbjedne vozove mogu uključiti u saobraćaj.
Usljed privremene tehničke neispravnosti dijela EMV, prekjuče je došlo do poremećaja u saobraćaju na relaciji Podgorica-Nikšić. Na ovoj relaciji je organizovan alternativni prevoz putnika autobusima. Takođe, iz istog razloga, juče je i na relaciji Podgorica-Bar organizovan alternativni autobuski prevoz. ŽPCG ulaže maksimalne napore da što prije otkloni tehničke nedostatke – kazali su iz ove firme.
Kvarovi su španske vozove parkirali i krajem avgusta ove godine.
Izvor “Vijesti je kazao da je ŽPCG nakon nalaza inspektora ponudio anekse ugovora za oko 150 radnika i to mašinovođama, kondukterima, pregledačima kola, manevristima, te da će vjerovatno biti upućeni svim zaposlenima. Naglasio je i da opstrukcije radi svega pet, šest osoba dok ih dio nezadovoljnih radnika prati, kao i da je to jedan od oblika pritiska na menadžment, kako bi izbjegli potpisivanje aneksa i pokrenuli razgovore.
Pojasnio je da ti radnici obustavljaju promet vozova na osnovu neispravnosti, iako su problemi prisutni duže vrijeme. Upravo to se dogodilo i prekjuče, kada su u popodnevnim časovima otkazani vozovi na relaciji Podgorica-Nikšić zbog neispravnog sistema za toaletsku vodu. Izvor je naveo da su prije toga isti radnici puštali u promet vozove kojima ne radi nijedan mokri čvor, a sada si promet zaustavili zbog vode u toaletu.
Ovo je rezultat rada prethodnog menadžmenta, a sunovrat željeznice je krenuo 2020. godine. Dio radnika paralelno radi kod privatnika “Kombinovani prevoz”, što je opasno zbog odgovornosti koju svaki od željezničara ima, kao i umora. Izvršni direktor te kompanije sada je Ilinka Pavićević, a ta firma ima izuzetno mali broj stalno zaposlenih i mašinovođa, jer kod njih rade radnici ŽPCG – tvrdi on i dodaje da je rok za potpisivanje aneksa istekao, pa će neki dobiti i otkaze.
Pavićević je do sredine avgusta bila izvršna direktorka ŽPCG, kada je Odbor direktora te firme smijenio zbog nepravilnosti u radu. Nju je na toj poziciji kao vršiteljka dužnosti (v.d.) naslijedila Slavica Pavićević, dok je kasnije sredinom oktobra na to mjesto na drugom konkursu izabrana sadašnja direktorka Dragana Lukšić.
U dokumentaciji o tehničkom pregledu koji je u septembru urađen na elektromotornom vozu (EMV) “CAF” španske proizvodnje u koju su “Vijesti” imale uvid, piše da u njemu više godina ne rade PIS sistem za razglas, video nadzor i displeji, spoljašnje kamere – retrovizori, česme u toaletima, protivpožarni alarm…
Imamo informacije da su ovi vozovi korišćeni sa tehničkim problemima u prethodnih pet, šest godina, ti nedostaci nisu vezani za bezbjednost saobraćaja jer se radi o sistemu za pranje ruku u toaletu i Putničko informacionom sistemu (PIS) – naglasio je izvor “Vijesti” i istakao da je saopštenje ŽPCG o neispravnosti vozova – neistina.
“Vijesti” su o aneksima pitale i ostale firme u ovom sektoru, pri čemu su iz “Željezničke infrastrukture” (ŽICG) istakli da se ove mjere ne odnose na njih. Iz firme Montecargo su kazali da su još u junu prošle godine, shodno Zakonu o radu, svi zaposleni potpisali anekse ugovora, odnosno da ne mogu raditi za druge bez saglasnosti matične kompanije.
Iz Montecarga su istakli da su uočili da radnike angažuju privatni operateri, pa su to uradili zbog zaštite svojih i interesa bezbjednosti saobraćaja, ali i da bi privatnici poštovali zakon.
Zaposleni nisu pružili nijednu primjedbu ili otpor za potpisivanje ponuđenih aneksa. Na ovaj način smo zakonski spriječili rad zaposlenih za konkurenciju i mogućnost da se posebna tehnološka znanja i umjeća ne upotrijebe kod konkurencije, što predstavljaju poslovne informacije i tajne. Na ovaj način se uvećala bezbjednost odvijanja saobraćaja, na način što se poštovanjem Zakona o bezbjednosti, organizaciji i efikasnosti željezničkog prevoza i podzakonskih akata precizno zna koliko traje smjena zaposlenima, koliki je period odmora izmjeđu smjena angažovanja, i da nakon isteka tog vremena zaposleni nije sposoban za rad. Neadekvatnim trajanjem smjena osoblja, što je precizno propisano poglavljem XI zakona, ugrožava se bezbjednost saobraćaja, što je prioritet svih koji ga organizuju, istim upravljaju i rukovode – kazali su iz ove firme.
Iz Ministarstva saobraćaja su pozvali menadžment ŽPCG da preuzme odgovornost u ovom teškom momentu i pokuša da obezbijedi protok željezničkog saobraćaja, uz brigu o bezbjednosti putnika.
Iz resora su juče kazali da prate dešavanja u ŽPCG i da su već uputili dopise ka Upravi za željeznicu, kako bi se izvršio nadzor, te da očekuju da inspekcijski nadzor pokaže pravo stanje u ovoj kompaniji.
Svjesni da se ŽPCG suočava sa problemima koji su naslijeđeni iz prethodnog perioda, ministarstvo preduzima sve korake iz svoje nadležnosti kako bi se postojeća situacija prevazišla. Poučeni lošim iskustvima iz prošlosti, za ministarstvo je imperativ bezbjednost putnika i u tom smislu smatramo odgovornim ako je zaista došlo do kvara na vozovima da se isti zaustave. Važno je pomenuti da je ŽPCG obezbijedio građanima prevoz i pored toga što su vozovi bili u nemogućnosti da saobraćaju. U prethodnom periodu smo obezbijedili 30 miliona eura za kupovinu novih vozova, i taj postupak vodi ŽPCG – kazali su iz ovog resora.
Izvor: Vijesti
Na sjajan način naša je reprezentacija prošle noći izborila nastup u glavnoj rundi EHF Eura, gdje nas prvo iskušenje, i to protiv domaćina turnira, čeka preksjutra.
Ipak, prije toga, slijedi kraći osvrt na naša izdanja u preliminarnoj fazi Eura kroz niz statističkih podataka.
Crna Gora je jedna od šest selekcija koje imaju maksimalan učinak nakon tri utakmice.
Sa 64 primljena gola na tri utakmice, Crna Gora je druga reprezentacija čija se mreža tresla najmanje puta. Prva je Francuska sa 60.
Sa druge strane, sa 92 data gola smo tek 12. selekcija u dosadašnjem toku šampionata. Ali, treba imati u vidu protiv kakve smo tri selekcije igrali u grupi – niti jedna ne pripada krugu nižerangiranih, kakvih je u svim ostalim grupama bilo.
Đurđina Jauković je drugi najbolji strijelac šampionata sa 23 gola, pri čemu je jedan više postigla Slovenka Tjaša Stanko.
Armel Atingre je na dosadašnja tri meča od 60 šuteva odbranila 20, pri čemu 10 samo prošle noći protiv Češke.
Jauković i Tatjana Brnović dijele drugo i treće mjesto na šampionatu po broju blokada suparničkih šuteva – zaustavile su ih po pet.
Matea Pletikosić trenutno je peta najbolja asistentkinja turnira (14).
Izvor: Portal Analitika
Rukometašice Crne Gore osg ostvarile su i treću pobjedu na Evropskom prvenstvu. “Lavice” su u meču treće runde ubjedljivo savladale Češku – 28:21 (12:4).
TIme su izabranice Suzane Lazović ovjerile plasman u Glavnu fazu gdje će prenijeti maksimalna dva boda.
Nije dobro otvorila utakmicu selekcija Crne Gore. Češka je u petom minutu igre imala prednost 3:1, ali su “lavice” nakon toga zaigrale nevjerovatno u odbrani.
Čehinje su do kraja prvog dijela postigle samo jedan, “lavice” 11, pa su na odmor otišle sa ogromnih 12:4.
Već tada bilo je jasno da će Crna Gora osvojiti nove bodove, pa u nastavku meča nije bilo problema ni neizvjestnosti.
Đina Jauković bila je najefikasnija u redovima naše selekcije sa osam golova, dok je četiri postigla Nina Bulatović.
U Crnoj Gori u srijedu će biti umjereno do potpuno oblačno, uglavnom suvo ili uz rijetku pojavu slabe kiše.
Kasno tokom noći više uslova za padavine, saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.
Vjetar slab do umjeren i promjenljiv, uglavnom na primorju povremeno umjeren do pojačan, sjeveroistočni i istočni, tokom noći sjeveroistočni u pojačanju.
Jutarnja temperatura vazduha od -2 do 10, najviša dnevna od 2 do 17 stepeni.
U sklopu projekta „Geopolis: obrazovanje i bezbijednost“, Digitalni forenzički centar (DFC) predstavio je svoje analize na panel diskusiji „Strani uticaji u Crnoj Gori i regiji Zapadni Balkan”, koja je odžana večeras na Fakultetu za crnogorski jezik i književnost na Cetinju.
Analitičar Draško Jabučanin istakao je da je u Crnoj Gori, u ovom momentu najznačajniji uticaj Srbije, koja je, prema njegovim riječima dobila primat da plasira rusku agendu na prostoru Zapadnog Balkana.
Kao zanimljiv segment za praćenje, analitičar Digitalnog forenzičkog centra Marko Banović naveo je proces uspostavljanja 5G mreže u Crnoj Gori.
U njoj ne piše eksplicitno da Crna Gora ne smije da instalira tehnologiju kineskog porijekla, ali jeste naglašeno da, kao članica NATO-a mora, biti oprezna zbog bezbijednosti…. Ne znam koliko je uticajno ali jeste interesantan segment, s obzirom na to da postoji ogromna zabrinutost unutar Evrope, a i u Americi, kada je u pitanju kineska tehnologija, odnosno prijetnje po bezbijezdnost koju ona predstavlja – ispričao je Banović.
Namjera projekta Geopolis, prema riječima koordinatora Bobana Batrićevića, jeste da se u crnogorskome društvu što više počne govoriti o stranim uticajima, naročito Srbije, Rusije i Kine, brojnim hibridnim djelovanjima koji imaju značajan uticaj na političku i društvenu dinamiku Crne Gore, ali i šireg regiona Zapadnog Balkana.
Ali kako se nama čini koji organizujemo ovaj projekat radi se loše i radi se protiv Crne Gore. Na kraju ćemo izraditi strategiju ili dokument đe bi svi učesnici projekta dali svoje mišljenje koje bi to bile preporuke za jaču odbranu Crne Gore od stranih uticaja i na koji način bi se društvo, u skladu sa alatkama koje kao članica NATO-a već imamo, moglo nositi sa tim podrivačkim idelogijama, procesima i akterima koji su vrlo pristutni u našem društvu – kazao je Batrićević.
Projekat Geopolis: obrazovanje i bezbjednost realizuju Fakultet za crnogorski jezik i književnost, Centar za kulturu Cetinje, WBN: regionalni forum za demokratiju, pomirenje i strateške analize i Crnogorski PEN centar
Povodom 40 godina od prve objave albuma “Katarina II”, a kao najava vinil boks seta sa kompletnom diskografijom benda – ZKP RTV Slovenija objavila je remasterovanu verziju albuma “Katarina II” na vinilu, saopšteno je iz Zadužbine Milana Mladenovića.
Bend koji je na ovim prostorima poznatiji pod imenom Ekatarina Velika, od osnivanja do objavljivanja “Katarine II” čekao je više od dvije godine.
Nakon nekoliko promjena postava benda i pokušaja snimanja albuma bez izdavača – Katarina II je 1984. konačno potpisala ugovor sa tadašnjom ZKP RTVLJ. Za svega pedeset sati, sa Đorđem Petrovićem kao producentom, u beogradskom studiju Akvarijus nastao je jedan od najzanimljivijih debija u istoriji jugoslovenske rokenrol muzike – Katarina II. Kratko vrijeme za snimanje albuma nije bendu omogućilo prostor za eksperimente, zbog čega je zvuk sirov i autentičan, a Đorđe Petrović ističe kako je bend bio nevjerovatno usviran i spreman da odsvira veliki dio albuma u jednom danu – piše u saopštenju.
Stilska šarenolikost pjesama rezultat je dugog perioda čekanja na snimanje, ali i toga što je bend želio da istražuje.
Željeli smo dа nаšа muzikа ne bude zаtvorenа u jedаn šаblon ili ritаm. Hoćemo dа rаdimo rаzličite stvаri, dа ispitujemo rаzličite puteve – reći će u jednom od intervjua tokom 1984. Milan Mladenović.
Svaka od pjesama obrađuje posebnu temu. Ono što je zajedničko za sve pjesme jeste melanholičan ton, koji je posljedica vremena u kojem živimo. Tekstovi su dosta lični, ima doživljene istine. U pojedinim kompozicijama koristili smo takozvani ‘kemp pristup’, ironičan stav. Pojedini izrazi su kod nas toliko korišćeni da bez obzira na svoju čistoću zbog čestog korišćenja postaju bljutavi i otrcani. Vrijednost im se izgubila. Da bi smo to izbjegli, koristimo ironiju. Ona je ubojitija – pričao je Milan.
Album “Katarina II” objavljen je na proljeće 1984. u ograničenom tiražu od svega 3.000 primjeraka, što mu je gotovo po objavljivanju stvorilo oreol kultnog izdanja.
Da ovaj album ima značajno mjesto u istoriji rok muzike na jugoslovenskim prostorima, podsjećaju iz Zadužbine, nedavno je potvrdila i Zorica Kojić u tekstu za magazin Vreme.
Četiri decenije kasnije, pravde radi treba otvoreno reći – album Katarina II bio je čudesan incident… Zvijezda vodilja ka aktuelnom svjetskom trenutku, kome smo u taj čas i dalje bili sasvim blizu – glase njene riječi.
Već prvim preslušavanjem remaster “Katarina II” obećava da će vinil boks sa svim albumima benda Ekatarina Velika biti zvučno superioran u odnosu na dosadašnja izdanja na pločama. Kompletan boks set biće objavljen 1. aprila 2025, simbolično na rođendan Margite Stefanović.
Remasterizovano vinilno izdanje albuma “Katarina II” u prodaji je od 3. decembra i može se poručiti putem sajta izdavača ZKP RTV Slovenija.
Izvor: CdM