Vlada je u proteklih 15 mjeseci rada održala 146 sjednica, od kojih više od polovine – 58 odsto, telefonskih, saopšteno je iz Centra za građansko obrazovanje (CGO).
Iz te nevladine organizacije (NVO) su kazali da sve treba da zabrine činjenica da se upravo na telefonskim sjednicama, često održanim vikednom ili noću, donose važne, ali i problematične odluke.
“Kako iz oblasti nacionalne bezbjednosti, međunarodnih odnosa, obrazovanja, finansijskih pitanja, strateških državnih projekata, ili onih koji adresiraju neke od ranjivih grupa”, naveli su iz CGO.
Prema njihovim riječima, mijenjani su brojni zakoni i usvajane odluke koje direktno utiču na kvalitet života građana Crne Gore, za koje nije bilo jasno koja je to hitnost uticala da se tako procesuiraju, ali je za neke bilo jasno da tu ima posla i za istražne organe.
“Ilustracije radi, iako je država u redovom stanju, što vlasti često podvlače, na telefonskoj sjednici, u noćnim satima, razriješen je jedan, a postavljen drugi direktor Agencije za nacionalnu bezbjednost, a na sličan način određen je i vršilac dužnosti direktora Uprave policije”, kaže se u saopštenju.
Iz CGO su rekli da je redovna praksa i da se na telefonskim sjednicama donose desetine kadrovskih rješenja, smjenjuju i postavljaju javni funkcioneri, a da ni članovi Vlade ili zainteresovana javnost nemaju priliku da se blagovremeno upoznaju sa motivima tih izmjena, ili biografijama onih koji se tako postavljaju na odgovorne pozicije.
“Preovlađujuće telefonske sjednice, uz ranije ukidanje direktnih prenosa sjednica Vlade, potvrđuje trend arogantnog odnosa izvršne vlasti prema građanima uz zidanje zidova netransparentnosti, kojima se ne doprinosi ni kvalitetu odluka od javnog interesa niti demokratskoj konsolidaciji”, navodi se u saopštenju.
U Crnoj Gori sjutra će biti promjenljivo do pretežno oblačno, ponegdje sa kišom, prvenstveno u jutarnjim satima, a tokom dana ponegdje su mogući i kratkotrajni sunčani intervali.
Na sjeveru, u jutarnjim satima po kotlinama, mjestimično magla.
Kako je saopšteno iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju, vjetar će biti dominantno južnih smjerova, slab do umjeren, na sjeveru mjestimično pojačan do jak.
Jutarnja temperatura vazduha od jedan do 11, a najviša dnevna od devet do 18 stepeni.
Policija je danas na Cetinju pretresla objekte koje koriste četiri operativno interesantna lica. Tokom pretresa pronađena je i oduzeta municija.
Prema nezvaničnim saznanjima “Vijesti”, u akciji su učestvovali službenici Regionalnog centra bezbjednosti “Centar”, odjeljenja bezbjednosti Cetinje i Podgorica i pripadnici Sektora za borbu protiv kriminala.
“Oni su, vršeći pojačane aktivnosti iz svoje nadležnosti, sa fokusom na operativno interesantna i sa njima povezana lica, danas izvršili pretrese na četiri lokacije na Cetinju. Pronađena je municija i drugi tragovi i predmeti, koji će se vještačiti”, rečeno je “Vijestima” nezvanično.
Sagovornik iz Uprave policije poručio je da će i u narednom periodu nastaviti sa intenzivnim aktivnostima, usmjerenim prema toj kategoriji lica, ali i onima za koje postoji sumnja da drže oružje u ilegalnom posjedu.
Kazali su da sve akcije preduzimaju u cilju stvaranja povoljnog bezbjednosnog ambijenata i zaštite građana.
Izvor: Vijesti
Košarkaši Lovćena pretrpjeli su poraz na gostovanju Podgorici u 15. kolu crnogorskog šampionata – 88:87 (27:16, 17:19, 20:24, 24:28).
Cetinjani su, baš kao i u prošlom kolu protiv Teoda, pružili odličnu partiju u duelu sa članom Druge ABA lige, ali su još jednom u neizvjesnoj završnici ostali bez pobjede.
Tim Peta Jovanovića gotovo čitav meč jurio je prednost podgoričke ekipe, ali je uspio da ostane u igri i da uvede meč u neizvjesnu završnicu.
Na desetak sekundi prije kraja, pri rezultatu 87:87, Miloš Latković nije uspio da pogodi za dva, da bi sudije nakon skoka Miloša Lopičića dosudili faul centu Lovćena, iako je utisak da je to bila “mrtva” lopta.
Marko Radunović je potom iskoristio jedno od dva bacanja, a cetinjski tim nije uspio kvalitetno da organizuje posljednji napad, pa je pobjeda ostala domaćinu.
U ekipi Lovćena najbolji je bio Milutin Đukanović koji je ubacio 32 poena, dok je 24 dodao Latković.
Kod podgoričke ekipe 27 poena Balše Živanovića.
Predsjednica Skupštine Srbije Ana Brnabić potvrdila je da će vanredna sjednica parlamenta biti zakazana za srijedu i da će se raspravljati o povjerenju Vladi.
Brnabić je za televiziju Prva rekla da je jasno da Vlada Srbije ima povjerenje, ali da će poslanici većine dati kvorum za tu raspravu.
Ona je dodala da je djetinjasto da neki poslanici koji su tražili tu raspravu, odluče da ne učestvuju u njoj, prenosi Radio Slobodna Evropa.
“Sjutra imamo kolegijum i tada ću čuti da li neko hoće ili neće da učestvuje u radu”, kazala je Brnabić i dodala da blokada parlamenta neće biti moguća.
Ona je navela da je za nju najvažnije da poslanici usvoje zakon o stambenim kreditima za mlade, koji je Vlada uputila u skupštinsku proceduru.
Poslanici opozicije su 15. novembra uputili Skupštini predlog za glasanje o nepovjerenju premijeru Srbije Milošu Vučeviću.
Predlog, koji je potpisao 71 poslanik iz redova opozicije, upućen je nakon pogibije 15 ljudi u padu nadstrešnice Željezničke stanice u Novom Sadu, a kao razlozi su navedeni “propusti u vršenju nadležnosti i preduzimanju mjera, kao i nevršenje dužnosti utvrđivanja odgovornosti”.
Brnabić tada nije zakazala sjednicu, navodeći da predstoji sjednica o državnom budžetu i da se ona u političkom smislu “može posmatrati kao sjednica o povjerenju Vladi”.
“Tada smo imali dva potpisa (za predlog) koja su bila zloupotrijebljena, ali na kraju su vratili novu inicijativu bez zloupotrijebljenih potpisa, tako da će to sada biti na dnevnom redu”, rekla je Brnabić danas.
Za izglasavanje nepovjerenja Vladi potrebna je većina od ukupnog broja poslanika kojih ima 250.
Vladajuća Srpska napredna stranka, čiji je lider Vučević, sa koalicionim partnerima ima većinu u parlamentu.
Lider opozicione Demokratske stranke (DS) Srđan Milivojević izjavio je da DS neće učestvovati u najavljenom radu parlamenta.
Zeleno levi front (ZLF) saopštio je da je neophodan dogovor opozicije da li će se učestvovati na sastanku kolegijuma Skupštine, kao i na njenom zasjedanju i da bi bilo neodgovorno da se prije toga izađe sa stavom o tome.
Poslanica ZLF-a Jelena Jerinić je, na konferenciji za novinare, rekla da je “Brnabić uspjela u posljednjih mjesec, dva da pomjeri granice antiparlamentarizma”.
“Prvo je pozvala poslanike Srpske napredne stranke da podrže predlog za referendum (o povjerenju predsjedniku države) koji niko nije podnio, a sad je organizovala Kolegijum povodom sjednice koju niko nije inicirao”, kazala je Jerinić.
Predsjednik Nove demokratske stranke Srbije (DSS) Miloš Jovanović izjavio je ranije da ta stranka neće dozvoliti rad Skupštine dok traju protesti i blokade.
Prema njegovim riječima, Novi DSS će ostati na blokadama koje se odvijaju širom Srbije i ponudiće program za izlazak iz krize u kom će biti precizirani “jasni prioriteti za ozdravljenje i preporod Srbije”.
Ekološki ustanak je, takođe, naveo da neće prisustvovati kolegijumu koji je sazvala Brnabić, niti će prisustvovati vanrednoj sjednici Narodne skupštine.
Studenti koji blokiraju fakultete širom Srbije traže političku i krivičnu odgovornost za pad nadstrešnice, ali ne i smjenu vlasti.
Studenti traže objavljivanje kompletne dokumentacije o rekonstrukciji Željezničke stanice u Novom Sadu, sankcionisanje napadača na učesnike protesta koji su uslijedili nakon nesreće i obustavljanje postupaka protiv demonstranata.
Predstavnici vlasti tvrde da su svi zahtjevi ispunjeni i pozivaju studente da otvore fakultete.
Akademci, s druge strane, poručuju da su zahtjevi delimično ispunjeni i da se obustava rada na fakultetima nastavlja do daljnjeg.
Izvor: MINA
Američka Centralna obavještajna agencija objavila je procjenu prema kojoj je vjerovatnije da je koronavirus potekao iz kineske laboratorije nego da je prešao sa životinja na ljude.
Portparol CIA je izjavio da je „porijeklo pandemije povezano sa istraživanjem vjerovatnije od prirodnog porijekla na osnovu dostupnih izvještaja“.
Odluka da se ova procjena objavi jedna je od prvih koje je donio novi direktor CIA, Džon Ratklif, kojeg je imenovao novi američki predsjednik Donald Tramp, koji je preuzeo dužnost u četvrtak, prenosi BBC.
Ratklif već dugo favorizuje teoriju „curenja iz laboratorije“, tvrdeći da je koronavirus najvjerovatnije „procurio“ iz Instituta za virusologiju u Vuhanu.
Institut se nalazi na oko 40 minuta vožnje od pijace Huanan, gdje je zabilježen prvi klaster infekcija.
U intervjuu za Breitbart News, Ratklif je izjavio da želi da CIA odustane od svog neutralnog stava u vezi sa porijeklom virusa.
„Jedna od stvari o kojima sam mnogo govorio jeste rješavanje prijetnji iz Kine na više frontova, a to se vraća na pitanje zašto je milion Amerikanaca umrlo i zašto Centralna obavještajna agencija već pet godina sjedi po strani, ne dajući procjenu o porijeklu COVID-19,“ rekao je on.
Izvor: Beta
Ukoliko bi Danska htjela da proda Grenland, Velika Britanija bi imala prvenstvo kupovine prema uslovima sporazuma sklopljenog prije više od jednog vijeka, izjavio je posljednji danski ministar za to arktičko ostrvo Tom Hojem.
Hojem je rekao i da je malo vjerovatno da bi Velika Britanija iskoristila pravo prvenstva kupovine.
Povodom najavljenih ambicija američkog predsjednika Donalda Trampa da Sjedinjene Države kupe Grenland od Danske, Hojem je rekao da je obaveza da se Velikoj Britaniji ponudi prvenstvo kupovine prema još važećem sporazumu iz 1917. godine, kada su SAD prvi put pokušale da preuzmu ostrvo.
On je naveo da se tadašnji predsjednik SAD-a Vudrov Vilson složio da je Grenland, najveće ostrvo na svijetu, dansko i da će to uvijek biti.
“Ako bi Trump pokušao da kupi Grenland, morao bi prvo da pita London. Ujedinjeno Kraljevstvo je 1917. godine zahtjevalo da, ako Grenland bude prodat, onda Velika Britanija ima pravo prvenstva kupovine”, rekao je Hojem za “Sunday Times”.
Hoyem je bio predstavnik Kopenhagena na Grenlandu od 1982. do 1987. godina.
Izvor: N1