Savjet Evrope prije sedam dana donijelo je preporuku o koordiniranom pristupu za olakšavanje sigurnog slobodnog kretanja tijekom pandemije bolesti covid-19.
Njome se uzima u obzir znatno povećanje stope vakcinacije i brzo uvođenje covid potvrda ali i zamjenjuje prethodno važeća preporuka. Preporuka će stupiti na snagu 1. februara 2022., istoga dana kao i akt o izmjeni uredbe o covid-potvrdama, kojim se predviđa razdoblje prihvaćanja potvrda o vakcinisanju u trajanju od 270 dana (u slučaju vakcinisanja buster dozom neograničeno).
Ključno će biti je li osoba vakcinisana, a ne regija iz koje dolazi.
U skladu s novom preporukom mjere povezane s bolešću covid-19 trebale bi se primjenjivati uzimajući u obzir status osobe, a ne stanje na regionalnom nivou, izuzevši područja s vrlo visokim nivoom cirkulisanja virusa.
To znači da je ključna odrednica status putnika u pogledu bolesti covid-19, odnosno je li navedena osoba vakcinisana, testirana ili preboljela bolest, što je vidljivo iz digitalne potvrde EU.
Putnici i putnice s važećom digitalnom potvrdom EU neće podlijegati dodatnim ograničenjima slobodnog kretanja.
Važeća digitalna potvrda EU o covidu obuhvata:
Potvrdu o vakcinaciji za vakcinu odobrenu na evropskom nivou, ako je od primanja posljednje doze primarne serije prošlo najmanje 14, ali ne više od 270 dana odnosno ako je osoba primila dodatnu dozu vakcine.
Negativan rezultat PCR testa ne starijeg od 72 sata prije putovanja ili negativan rezultat brzog antigenskog testa ne stariji od 24 sata prije putovanja.
Potvrdu o preboljenju iz koje je vidljivo da od datuma prvog pozitivnog rezultata testa nije prošlo više od 180 dana.
Od osoba koje ne posjeduju digitalnu potvrdu EU-a o covidu moglo bi se zahtijevati da se prije dolaska ili najkasnije 24 sata nakon dolaska podvrgnu testiranju. Iz tog bi zahtjeva trebalo izuzeti putnike koji putuju zbog nužne funkcije ili potrebe, prekogranične radnike i djecu mlađu od 12 godina.
Izvor: Agencije