Izborni dan u Crnoj Gori protekao je mirno i prema posmatračima Međunarodne Misije ODIHR za posmatranje izbora, transparentno i profesionalno je vođen od strane izbornih komisija. U gotovo svim zapažanjima, otvaranje biračkih mjesta, kao i glasanje i tabela su ocijenjeni pozitivno. Posmatrači su oproces prebrojavanja glasova ocijenili generalno lošim na sedam od 42 posmatrana biračka mjesta.
Javni emiter RTCG je, ocjenjuju iz ODIHR-a, obezbjedio uravnoteženo pokrivanje izbora, ali, sveukupno, medijsko okruženje je polarizovano i neki privatni mediji su izvještavali po stranačkoj liniji.
“Sloboda medija je dobro zaštićena zakonima. Međutim, djelotvornost nadzora propisa vezanih za kampanju u vezi sa medijima je oslabljena nedostatkom regulatornog tijela nadležnog za nadgledanje ponašanja elektronskih medija. Javni emiter je ispunio zakonske uslove tako što je ponudio besplatno vrijeme emitovanja i organizaciju koja uključuje izborne debate…”, navodi se, između ostalog.
Konstatovano je i da su Pokret “Evropa Sad”, te koalicije “Hrabro se broji”, “Za budućnost Crne Gore” i “Zajedno!” bili posebno aktivni na internetu dan prije i na dan izbora.
Međunarodna Misija za posmatranje izbora je posmatrala postupak otvaranja na 59 biračkih mjesta, i sva osim jednog su ocijenjena kao dobra ili vrlo dobra. Izborni materijali su bili prisutni na svim biračkim mjestima, a glasanje je počelo na vrijeme u 52 posmatrana biračka mjesta. Prilikom otvaranja uočena su samo manja proceduralna pitanja, kao što je neprovjeravanje i zapečaćenje glasačke kutije u prisustvu prvog birača u 5 posmatranih slučajeva, kao i neodređeni zadaci pojedinih članova BO žrijebom u 24 slučajeva posmatranja.
“Posmatrači su pozitivno ocjenili process glasanja u 98 posto od 615 posmatranja. Procedura glasanja je doslijedno praćena u 92 posto posmatranja. Na 27 posto posjećenih biračkih mjesta predsjednica je bila žena, a ukupno 33 posto članova biračkog odbora su bile žene. Raspored biračkog mjesta bio je adekvatan za sprovođenje glasanja u 96 posto posmatranja, ali u 6 posto nije na adekvatan način osigurao tajnost glasanja. Na svim posjećenim biračkim mjestima, birački odbor je u potpunosti sarađivao sa posmatračima Međunarodne Misije za posmatranje izbora”, navodi se u preliminarnim zaključcima.
Članovi biračkog odbora su, dodaje se, provjeravali identifikacione dokumente birača putem elektronskih uređaja za identifikaciju birača (EVID) na gotovo svim posmatranim biračkim mjestima.
“Transparentnost procesa glasanja je svuda ocijenjena dobrom ili veoma dobrom, a posmatrači građana bili su prisutni na 60 posto posjećenih biračkih mjesta. Međutim, posmatrači Međunarodne Misije za posmatranje izbora su prijavili nedostatak svijesti o ulozi proširenih članova biračkog odbora. Na posmatranim biračkim mjestima najčešće su bili prisutni prošireni članovi BO iz Evrope Sad, Zajedno!, Hrabro se broji, Za budućnost Crne Gore i „Pravda za sve“.
Međunarodna Misija za posmatranje izbora je uočila neke proceduralne nedostatke tokom glasanja; u 5 procenata posmatranja glasačka kutija nije bila propisno zapečaćena; u 16 posto redni broj birača nije zaokružen u spisku; u 9 posto potvrda nije potpisana od strane predsjednika BO i poslanika opozicije; a u 6 posto kontrolni kuponi i EVID listići nisu nikada ili samo ponekad stavljeni u za to predviđenu kutiju”, piše u zaključcima.
Po informacija ODIHR-a biračkim mjestima bila su prisutna neovlašćena lica u odsto posto.
Većina posjećenih biračkih mjesta, ističu, nije bila pogodna za glasanje osoba sa invaliditetom.
Ilustracija (Foto: RTCG)
Posmatrači Međunarodne Misije za posmatranje izbora su izvjestili da 63 procenta posjećenih biračkih mjesta nije obezbijedilo nezavisan pristup osobama sa invaliditetom. U 28 posto, raspored biračkog mjesta nije bio prikladan za osobe sa invaliditetom, a u 15 posto zapažanja biračko mjesto nije imalo kutije za glasačke listiće za birače sa oštećenim vidom.
“Međunarodna Misija za posmatranje izbora je posmatrala prebrojavanje na 55 biračkih mjesta, ocijenivši ga dobrim ili veoma dobrim u 48 slučajeva. Proces je ocijenjen kao transparentan na 51 posmatrano biračko mjesto, a posmatrači građana su bili prisutni u 37 slučajeva. U sedam slučajeva prebrojavanje je negativno ocijenjeno, a posmatrači Međunarodne Misije za posmatranje izbora su izvijestili da se procedure nisu uvijek poštovale. Na primjer, broj neiskorištenih glasačkih listića, kao i broj kontrolnih kupona i listića nije prebrojan prije otvaranja glasačke kutije u 18, odnosno 17 posmatranja. Na 5 od 42 biračka mjesta, BO je imala poteškoća sa popunjavanjem protokola”, piše u izvještaju.
Misija ODIHR uključuje 13 stručnjaka u glavnom gradu i 12 dugoročnih posmatrača raspoređenih širom zemlje. Na dan izbora, raspoređeno je 129 posmatrača iz 27 zemalja, uključujući 12 dugoročnih i 92 kratkoročna posmatrača koje je rasporedio ODIHR, kao i delegaciju od 19 članova iz PSSE i delegaciju od 6 članova iz EP.
Otvaranje je posmatrano na 60 biračkih mjesta, glasanje na 615, a prebrojavanje na 57.