Okrugli sto na temu “Moje pravo – pravo na samostalan izbor” održan je danas u Hotelu Gradska.
Okrugli sto na kojem je raspravljano o primjeni ljudskih prava osoba s invaliditetom, s posebnim osvrtom na Konvenciju UN o pravima osoba s invaliditetom, dio je projekta odobrenog na konkursu OCD u Crnoj Gori – od osnovnih usluga do oblikovanja politika.
Projekat se realizuje u saradnji sa M’BASE Centrom za građansko obrazovanje (CGO), Friedrich Ebert fondacijom (FES), Centrom za zaštitu i proučavanje ptica Crne Gore (CZIP) i Politikon mrežom, uz podršku Ministarstva javne uprave i Ministarstva za evropske poslove Vlade Crne Gore.
Naše društvo, prema riječima koordinatorke za aktivno građanstvo ispred Centra za građansko obrazovanje (CGO) Željke Ćetković, mora insistirati na socijalnoj inkluziji a ne integraciji i to po modelu pristupa zasnovanog na ljudskim pravima.

Svjedoci smo da su žene ranjiva grupa u Crnoj gori a žene sa invaliditetom još ranjivija. Posebno je štetna višestruka diskriminacija, odnosno kada žena bude diskriminisana ne samo zato što je žena ili ne samo zato što ima invaliditet, već je ona možda i Romkinja ili pripadnica neke druge marginalizovane i ranjive grupacije. S druge strane, višestruka diskriminacija ne nailazi na višestruke odgovore vlasti na nju, već biva adresirana dijelom u Strategiji za zaštitu lica sa invaliditetom, ali nedostaje snažniji napor na prevenciji posljedica višestruke diskriminacije – istakla je Ćetković.
U cilju promovisanja prava osoba s invaliditetom na samostalan izbor i jednakost u društvu premijerno je prikazan film “Mi nijesmo odustale nemoj ni ti”. Film donosi inspirativne priče žena sa invaliditetom koje, suočene s izazovima, nijesu odustale od svojih snova postigavši uspjeh u raznim sferama života.
Film će, prema riječima koordinatora projekta Dejana Tmušića, zagrebati po površini snažnih predrasuda kojih ćemo početi da se oslobađamo.
Same institucije nadamo se da će biti kapacitirane a zajednica je tu da pruži podršku jednako kao i svima, odnosno da svako ima prava u svim oblastima života, pa makar i u roditeljstvu i bilo čemu drugom. Važno je govoriti na ovu temu i ono što je najvažnije da Crna Gora mora da ispunjava međunarodne ugovore. Ne može to samo da bude deklarativno, to mora da bude suštinski – naglasio je Tmušić.

Ispred Prijestonice Cetinje prisutne je pozdravio sekretar Sekretarijata za lokalnu samoupravu i društvene djelatnosti Savo Borozan koji je kazao kako ga raduje činjenica da se o problemima OSI sve više govori jer, kako ističe, samo vidljiv problem može se riješiti.
Tek onda kada budemo posmatrali naše komšije, naše sugrađane, kumove i prijartelje koji imaju određene probleme, bez obzira da li su ti problemi urođeni ili stečeni, tek kad budemo razumjeli njihove potrebe, tek tada ćemo moći da govorimo o jednom zdravom društvu, bez predrasuda, društvu koje nudi jednake šanse za sve njegove članove – poručio je Borozan.
Magistrantica pravnih nauka Ivana Janković održala je predavanje na temu važnosti poštovanja međunarodnih standarda u zaštiti i promociji prava osoba s invaliditetom.
Moderatorka događaja bila je Lidija Borilović.
Organizatori današnjeg događaja je Udruženje paraplegičara Cetinje (UPC), u partnerstvu sa NVU FLUX.