Partnerski sastanak Prijestonice Cetinje povodom projekta TRANSCPEARLYWARNING, finansiranog iz transnacionalnog programa Evropske unije ADRION, za nabavku softvera namijenjenog Službi zaštite i spašavanja, vrijednosti oko 100.000 eura, održan je danas u Agenciji za razvoj i podršku poslovanju.
Nabavka ovog posebnog softvera omogućiće lakšu detekciju i prevenciju požara na teritoriji cetinjske opštine, kazao je savjetnik za projekte Evropske unije Prijestonice Cetinje, Miloš Ivanišević.
Kompletan projekat za Cetinje je u vrijednosti od oko 100.000 eura i mi trenutno smo odradili praktično sve pripremne aktivnosti. Ovo je ta neka završna aktivnost – kazao je Ivanišević.
Ukupna vrijednost ovog regionalnog projekta je 1.993.688 eura, a započet je krajem 2020. godine. Ivanišević je objasnio da se kasnilo zbog čitave situacije sa koronom, i dodao da bi trebao da bude završen za oko osam mjeseci.
Glavni cilj je unapređenje saradnje između institucija civilne zaštite u regiji koju pokriva program ADRION, poboljšanje njihovih kapaciteta i prenošenje znanja i iskustava država članica Evropske unije, rekao je on.
Program koji će koristiti naši vatrogasci, naša Služba zaštite i spašavanja, kojima želimo nekako da pomognemo još više, kako bi mogli što prije ugasiti požare, spriječiti poplave. Svi radimo zajedno na jednom univerzalnom sistemu koji će u najbržoj mogućoj mjeri najbolje obavještavati naše vatrogasce kako da reaguju na požare i na poplave – istakao je Ivanišević.

Na realizaciji platforme se upravo radi, rekao je on, a uslijediće i njen pilot projekat koji će se sprovesti u saradnji sa vatrogascima. Službu zaštite i spašavanja posjetiće sjutra, najavio je, kako bi im objasnili način njenog funkcionisanja, a u junu će imati i posebne treninge.
Predstavnik vodećeg partnera na projektu Roberto D’Amico, istakao je njegov značaj i objasnio da se ne radi o projektu koji samo tretira tehničku već i administrativnu pomoć.
Veoma smo posvećeni ovom projektu i biti njegov dio nije lak zadatak. Nije lak zato što moramo da organizujemo veliki broj učesnika, njih jedanaest iz jadransko – jonskog regiona. Karakteristike projekta su te da ne uključije samo države članice evropske unije već i takozvane IPA džave. Projekat je veoma važan jer je njegov glavni cilj da harmonizuje sve nivoe civilne zaštite u sistemima svih država. Da dosegne nivo EVROPSKOG MEHANIZMA civilne zaštite – kazao je D’Amico
Uz Prijestonicu Cetinje u projektu učestvuje još 10 projektnih partnera: Regione Molise (ITA), opština Ajdovščina (SLO), Industrial Systems Institute-ATHENA (GR), Varaždinska županija (HR), Regional Council of Durres (ALB), Uprava za civilnu zaštitu i vatrogastvo Kantona Hercegovačko-Neretvanske županije (BiH), Decentralized Administration of Crete (GR), Jožef Stefan Institut (SLO), Splitsko- Dalmatinska županija (HR) i Faculty of Forestry Sciences (ALB).