Izložba “RE:CREATE – Oživljavanje otpada kroz umjetnost” predstavljena je danas u Biznis centru, gdje su prikazane kreativne instalacije cetinjskih osnovaca i srednjoškolaca.
Prema riječima Dejane Dizdar, rukoviditeljke ovog projekta, cilj je bio da se pokaže kako otpad može imati i upotrebnu vrijednost, to jest da se od beskorisnih materijala može napraviti ljepota poput umjetnosti.
Mi smo ovim programom dokazali da su djeca i mladi naučili ne samo o reciklaži, već i da stvaraju novu vrijednost od nečega što je beskorisno – kazala je Dizdar.

Izložbu je otvorila zamjenica gradonačelnika Cetinja, Ana Novović zahvalivši se autorima na projektu koji, prema njenim riječima, inspiriše inovaciju i kreativnost i stvara podsticajno okruženje za djecu i mlade.
Današnja izložba nas podučava o važnosti recikliranja i očuvanja okoline. Ovaj projekat se ne bavi samo stvarenjem umjetničkih djela, već se bavi i podizanjem svijesti o ozbiljnim ekološkim problemima sa kojima se suočavamo. Izražavam nadu da će otpad koji su naši umjetnici ”oživjeli” ostati napomena na našu zajedničku odgovornost prema prirodi, ali i prilika za stvaranje nečeg novog – istakla je Novović.

Program “RE:CREATE – Oživljavanje otpada kroz umjetnost” sprovela je nevladina organizacija ”Gnijezdo”, opredijelivši nagrade za djecu koja su osmislila najbolje instalacije.
Tri najbolja tima dobila su nagrade u vrijednosti od po 100 eura. Predsjednik žirija za dodjelu nagrada, istoričar umjetnosti i novinar Mladen Zadrima kazao je da su učenici bili vrlo kreativni, te da odabir najboljih nije bio ni malo lak.

Prvonagrađena instalacija nosi naziv “Slušanje”, a atorke su Irina Bogdanović, Iva Rajković, Karina Trubina i Kristina Simović.

Drugo mjesto osvojila je instalacija pod nazivom “Rukomet” – autorki Sare Pejović, Ane Božović i Ive Vujović.

Treće mjesto pripalo je instalaciji pod nazivom “Saobraćaj” – autorki Tamare Pejnović, Ivane Jovićević, Valentine Perović i Petra Stijepovića.

Izložba je organizovana u okviru festivala ”Dani nauke i inovacije 2023”, uz podršku Ministarstva nauke i tehnološkog razvoja Crne Gore pod pokroviteljstvom Five grupe.