Društvo

Održana prezentacija Agrobudžeta na Cetinju

Predstavnici Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede održali su prezentaciju Agrobudžeta u skupštinskoj sali Opštine Cetinje. Agrobudžet za 2022. godinu veći je u odnosu na prethodne, opredijeljena su sredstva u iznosu od preko 50 miliona eura, a poljoprivrednicima sa područja Cetinja, Budve i Podgorice predstavljen je širok set mogućnosti koji se sprovodi u preko 60 mjera,
Održana prezentacija Agrobudžeta na Cetinju

FOTO: Ministarstvo poljoprivrede,šumarstva i vodoprivrede

Predstavnici Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede održali su prezentaciju Agrobudžeta u skupštinskoj sali Opštine Cetinje.

Agrobudžet za 2022. godinu veći je u odnosu na prethodne, opredijeljena su sredstva u iznosu od preko 50 miliona eura, a poljoprivrednicima sa područja Cetinja, Budve i Podgorice predstavljen je širok set mogućnosti koji se sprovodi u preko 60 mjera, saopšteno je iz tog Vladinog resora.

Mjere su raspoređene kroz direktna plaćanja, što u biljnoj, što u stočarskoj proizvodnji, ali i kroz mjere ruralnog razvoja, razvoja infrastrukture i niza drugih mjera kroz koje je moguće ostvariti podršku.

Predočeno je da su direktna plaćanja u segmentu kako biljne proizvodnje tako i dijelu stočarke proizvodnje su povećana u prosjeku od 10% do 30%, dok je kao odgovor na nastale okolnosti na tržištu hrane Ministarstvo spremilo set mjera podrške za ratarsko povrtarske kulture i proizvodnju krompira u Crnoj Gori, nabavku 2500 plastenika kao i vaučere od 200 eura za oko 20 000 registrovanih poljoprivrednih proizvođačanavodi se u saopštenju.

Predstavnici ministarstva su istakli da je poseban fokus usmjeren na očuvanje genetičkih resursa za sektor mljekarstva i sektor govedarstva kao i kroz 26 mjera ruralnog razvoja gdje ukupna podrška iznosi i do 80%.

Proizvođači su iskazali posebno interesovanje za mjere podrške koju mogu ostvariti za direktna plaćanja u stočarskoj i biljnoj proizvodnji, nabavku mehanizacije i sistema za navodnjavanje, podizanje novih zasada, žensko preduzetništvo i niz drugih mjera podrške poljoprivrednoj proizvodnji – zaključuje se u saopštenju.

Iz Ministarstva su naveli da su sve mjere podrške opredijeljene poljoprivrednim proizvođačima uvećane za minimum od 10% do 30% u odnosu na prethodnu godinu čime će se direktno doprinijeti unapređenju primarne proizvodnje i preradnih kapaciteta.