Društvo

Održana radionica „Prevencijom i ranim otkrivanjem do efikasnijeg liječenja raka debelog crijeva i raka dojke – ON TIME” (VIDEO)

U sklopu sprovođenja projekta „Prevencijom i ranim otkrivanjem do efikasnijeg liječenja raka debelog crijeva i raka dojke – ON TIME” Institut za javno zdravlje Crne Gore (IJZCG) održao je treću promotivno edukativnu radionicu za građane Cetinja. Specijalistkinje epidemilogije dr Adrijana Vujović i dr Marija Todorović na današnjem predavanju ukazale su na značaj edukacije i podizanja
Održana radionica „Prevencijom i ranim otkrivanjem do efikasnijeg liječenja raka debelog crijeva i raka dojke – ON TIME” (VIDEO)

U sklopu sprovođenja projekta Prevencijom i ranim otkrivanjem do efikasnijeg liječenja raka debelog crijeva i raka dojke – ON TIME” Institut za javno zdravlje Crne Gore (IJZCG) održao je treću promotivno edukativnu radionicu za građane Cetinja.

Specijalistkinje epidemilogije dr Adrijana Vujović i dr Marija Todorović na današnjem predavanju ukazale su na značaj edukacije i podizanja svijesti stanovništva o važnosti prevencije i ranog otkrivanja ovih bolesti.

Rak debelog crijeva je u svijetu treći vodeći uzrok obolijevanja, iza raka pluća i raka dojke. Ako se bolest otkrije ranije i odmah započne liječenje najčešće je izlječiv – objasnili su sa IZJCG.

Tačan uzrok nastanka ove bolesti nije u potpunosti jasan, kazala je dr Marija Todorović, i istakla da su brojni su činioci koji doprinose njenom nastanku. Na neke, navela je, ne možemo ali na veću grupu faktora možemo uticati promjenom stila života.

Nedovoljna fizička aktivnost i prekomjerna tjelesna težina glavni su krivci zbog povećane pojave raka debelog crijeva u modernom svijetu. Pušenje je svima poznato kao glavni rizik za nastanak raka pluća, međutim više od kanceregenih materija neke od njih predstavljaju opasnost za sluzokožu debelog crijeva. I na kraju konzumiranje alkohola koje treba svesti na najmanju moguću mjeru – objasnila je dr Todorović.

Rano otkrivanje, skrining raka debelog crijeva, podrazumijeva testiranje zdravih osoba s   posječnim rizikom obolijevanja, bez prisutnih simtoma i znakova bolesti, pojasnila je dr Adrijana Vujović. Nacionalni program, istakla je, uključuje muškarce i žene uzrasta od 50 do 74 godine.

Primarni skrining test koji se koristi, je imuno hemijski test za detekciju okultnog, tj. nevidljivog krvarenja u stolici. Kada pacijent uzme kit, odnosno tubu od izabranog ljekara, treba zajedno s uzorkom da ga vrati u što kraćem roku, najbolje istoga dana ili u roku od 24 sata. Rezultati su gotovi za maksimum dvije sedmice, ali obično budu i mnogo prije – kazala je dr Vujović.

Kako je kazala, za sve pacijente sa pozitivnim nalazom skrining testa sprovodi se kolonoskopski pregled.

Kolonoskopija je pregled debelog crijeva posebnim instrumentom u obliku savitljive cijevi koja na kraju ima vrlo malu kameru. Pregled nije bolan i traje od 20 do 45 minuta, mada za pojedince može biti neprijatan. Obavlja se u analgo sedaciji i u prisustvu anesteziološke ekipe –  objasnila je Vujović.

Maligna bolest debelog crijeva može biti izbjegnuta uvođenjem u ishranu što više voća i povrća, ograničenim konzumiranjem alkohola, prestankom pušenja, redovnim vežbanjem i održavanjem normalne telesne težine.

Rak debelog crijeva je bolest modernog doba što znači da naš izmijenjen način života, prvenstveno sedenatrni stil, odsustvo fizičke aktivnosti, ishrana, koja je nažalost bogata šećerom aditivima i ostalim prokarcenogenim materijama, imaju uveliki uticaj na razvoj ove bolesti – poručila je Todorović.

Promotivno-edukativne radionice IJZCG o faktorima rizika za nastanak i mogućim simptomima bolesti šalju važnu informaciju da se građani odazovu pozivu na preventive preglede, jer se njima spašavaju životi.

N.Kašćelan