Društvo

Održana tribina Razvoj hraniteljstva

Tribina na temu „Razvoj hraniteljstva“ s akcentom na hraniteljstvu za djecu sa smetnjama u razvoju održana je danas u prostorijama Biznis centra na Cetinju. Aktivnost je realizovana u okviru kampanje “Dani otvorenih vrata” koju organizuje JU Centar za socijalni rad za Prijestonicu Cetinje. Psihološkinja Milica Krivokapić ističe da je veoma važno raditi na podizanju svijesti
Održana tribina Razvoj hraniteljstva

Tribina na temu „Razvoj hraniteljstva“ s akcentom na hraniteljstvu za djecu sa smetnjama u razvoju održana je danas u prostorijama Biznis centra na Cetinju. Aktivnost je realizovana u okviru kampanje “Dani otvorenih vrata” koju organizuje JU Centar za socijalni rad za Prijestonicu Cetinje.

Psihološkinja Milica Krivokapić ističe da je veoma važno raditi na podizanju svijesti građana o značaju hraniteljstva zato što je riječ o privremenom obliku zaštite koji je, kako dodaje,  procijenjen kao najadekvatniji oblik zaštite za djecu bez roditeljskog staranja.

Hraniteljstvo je generalno zamišljeno kao privremeni oblik zaštite, međutim praksa je pokazala da se u Crnoj Gori najčešće prolongira, odnosno djeca koja budu smještena na hraniteljstvu ostanu tu ili do svog punoljetstva ili do navršetka svoje dvadeset treće godine, odnosno dok god se redovno školuju – objasnila je Krivokapić.

Centar za socijalni rad Prijestonice Cetinje današnju tribinu organizovao je u saradnji sa Centrom za dnevni boravak za djecu sa smetnjama u razvoju i odrasla lica sa invaliditetom u Prijestonici Cetinje.

Cilj nam je da upravo oni koji svakodnevno rade sa djecom sa smetnjama u razvoju približe građanima specifičnosti različitih faza i različitih poremećaja i smetnji koje ova djeca imaju i kako bismo zajednički ukazali na potrebe djece sa smetnjama u razvoju i koliko je zapravo važno da se hraniteljstvo toj djeci obezbijedi i pruža na intenzivan i organizovan način. Centar takođe organizuje obuke za hranitelje tako da i ovom prilikom pozivam sve zainteresovane potencijalne hranitelje da nam se obrate i dobiju informacije šta im je potrebno od dokumentacije i da uđu u proces dobijanja licence za pružanje usluge porodičnog smještaja, odnosno hraniteljstva – istakla je Krivokapić.

Prema njenim riječima usluge porodičnog smještaja-hraniteljstva u Prijestonici koristi petnaestoro djece i mladih, dok još uvijek nema nijedno dijete sa smetnjama u razvoju koje koristi tu uslugu.

Koordinatorka stručnog tima u Dnevnom centru Marija Perović ističe da ta ustanova predstavlja uslugu podrške životu u zajednici, odnosno projektu hraniteljstva za djecu sa smetnjama u razvoju.

U tom smislu naši stručni radnici i stručni saradnici uvijek bi bili na raspolaganju da se uključe da svim zainteresovanima koji žele da se uključe u proces hraniteljstva daju određene informacije i pomognu im da se snađu u svemu tome – kazala je Perović.

Krivokapić je naglasila da mjesečna naknada troškova smještaja korisnika na porodičnom smještaju – hraniteljstvu uz intenzivnu ili dodatnu podršku iznosi 250 eura. Pored toga, kako dodaje, hranitelji dobijaju naknadu za rad u visini od 125 eura za jednog korisnika, a za svakog narednog korisnika 62,5 eura. Djeca koja su na porodičnom smještaju – hraniteljstvu, kako ističe, imaju pravo na dječiji dodatak. 

U okviru Dana otvorenih vrata JU Centar za socijalni rad za Prijestonicu Cetinje u ponedjeljak organizuje aktivnosti na temu „Nasilje u porodici“ s posebnim akcentom na zabranu tjelesnog kažnjavanja  djece.

M. Sekulić