Društvo

Održana završna konferencija projekta „STOP izvještavanju medija kojim se vrijeđa dostojanstvo ličnosti OSI!” (VIDEO)

Udruženje lica sa tjelesnim invaliditetom Crne Gore (ULTICG) predstavilo je danas rezultate projekta „STOP izvještavanju medija kojim se vrijeđa dostojanstvo ličnosti OSI!” . Projekat se, prema riječima izvršnog direktora Udruženja Andrije Marićevića, sprovodi u okviru programa malih grantova, kao dio nacionalnog projekta „Dijagnoza i terapija sloboda izražavanja, govora mržnje i etničkih tenzija” koji je zajednička
Održana završna konferencija projekta „STOP izvještavanju medija kojim se vrijeđa dostojanstvo ličnosti OSI!” (VIDEO)

Udruženje lica sa tjelesnim invaliditetom Crne Gore (ULTICG) predstavilo je danas rezultate projekta „STOP izvještavanju medija kojim se vrijeđa dostojanstvo ličnosti OSI!” .

Projekat se, prema riječima izvršnog direktora Udruženja Andrije Marićevića, sprovodi u okviru programa malih grantova, kao dio nacionalnog projekta „Dijagnoza i terapija sloboda izražavanja, govora mržnje i etničkih tenzija” koji je zajednička inicijativa Instituta za medije Crne Gore, Centra za demokratiju i ljudska prava CEDEM – i Portala Ul-info, usmjerena ka jačanju i zagovaranju slobode izražavanja, suzbijanju govora mržnje i smanjenju etničkih tenzija u Crnoj Gori.

U okviru projekta, kako je naveo, kreiran je portal „Bez uvrede” u cilju predstavljanja medijskih sadržaja kojima se vrijeđa dostojanstvo ličnosti OSI i ukazivanja na objektivan i pravilan pristup u izvještavanju medija zasnovanog na konceptu ljudskih prava.

Sajt radi tek četiri mjeseca, imali smo oko hiljadu i po posjetilaca. Na sajtu smo objavili preko stotinu raznih tekstova – kazao je Marićević.

Prema njegovim riječima najviše tekstova objavljenih u crnogorskim medijim odnosi se na djecu s invaliditetom gdje se koristi termin djeca ili lica s posebnim potrebama.

Kada se tako izvještava u medijima pomisli se da su lica sa invaliditetom osobe koje imaju neke nerealne, posebne potrebe koje nemaju ljudi koji nemaju invaliditeta – objasnio je Marićević.

Pored želje da ukažu na važnost pravilnog izvještavanja o OSI, kako navodi saradnica uređivačkog tima Portala „Bez uvrede” Tanja Kalezić, projektom se želi doprinijeti promjeni položaja OSI u pozitivnom smjeru u cilju rušenja predrasuda koje društvena zajednica i pojedinci imaju o njima.

Mediji treba da uzmu u obzir upotrebu pravilne terminologije, ali i da budu saveznici u kreiranju pozitivnog stava prema osobama s invaliditetom ili unapređenja njihovog položaja, jer samo zajedničkom saradnjom možemo doprinijeti da isti bude bolji – objasnila je Kalezić.

Institut za medije Crne Gore je, kako ističe Vesna Rajković-Nenadić, u okviru projekta sproveo monitoring portala Vijesti, Cdm, RTCG i IN4S, a kroz male grantove podržao nevladine organizacije u lokalnim zajednicama.

Osim monitoringa i podrške malim grantovima ovaj dio koji realizuje Institut za medije je obuhvatio izradu šest tekstova koji se odnose na različite oblike govora mržnje, jer je prepoznato da govor mržnje bude često generisan od strane onih od koga ne bi smjelo da bude, a to je od strane političara, poslanika, vjerskih poglavara i onda se on prosto na taj način širi. Mediji ne prepoznaju da su oni ti koji trebaju, ne samo pod obavezno da prenesu to što je neko rekao, ako smatraju da je to sporan govor, a dodatno ne prepoznaju potrebu da ukažu i osvijetle kontekst u kome je ta izjava data – kazala je Rajković-Nenadić.

Projekat „Dijagnoza i terapija sloboda izražavanja, govora mržnje i etničkih tenzija” finansiran je od strane Evropske unije kroz Program Evropski instrument za demokratiju i ljudska prava za Crnu Goru 2020, EIDHR, a kofinansiran je od strane Ministarstva javne uprave digitalnog društva i medija Crne Gore.