Društvo

Održane radionice o vršnjačkom nasilju za učenike osmih razreda OŠ LPO i Njegoš

Kancelarija za ljudska i manjinska prava i prevenciju bolesti zavisnosti i Sekretarijat za kulturu sport i mlade Prijestonice Cetinje organizovali su radionice o vršnjačkom nasilju za učenike osmih razreda osnovnih škola “Lovćenski partizanski odred “ i “Njegoš”. Vršnjačko nasilje je jedna od gorućih tema u našem društvu i sve više svjedočimo tome da su počinioci
Održane radionice o vršnjačkom nasilju za učenike osmih razreda OŠ LPO i Njegoš

Kancelarija za ljudska i manjinska prava i prevenciju bolesti zavisnosti i Sekretarijat za kulturu sport i mlade Prijestonice Cetinje organizovali su radionice o vršnjačkom nasilju za učenike osmih razreda osnovnih škola “Lovćenski partizanski odred “ i “Njegoš”.

Vršnjačko nasilje je jedna od gorućih tema u našem društvu i sve više svjedočimo tome da su počinioci nasilja dominantni u načinima na koje vrše nasilje, a žrtve sve dominantnije u patnjama koje nose, navodi se u saopštenju Sekretarijata za kulturu sport i mlade.

Vršnjačko nasilje je pojava sa kojom se susrijećemo, jedan od najvećih izazova za obrazovne ustanove, nadležne institucije. Cilj radionice bio je da se učenicima poveća nivo svijesti o oblicima nasilja, rizicima i posljedicama koji mogu nastati, kao i prenošenje znanja i vještina pomoću kojih se nasilje može spriječiti. Smatramo da smo ovom radionicom uspijeli djeci približiti samu problematiku vršnjačkog nasilja, pružajući im bitne informacije u rješavnju konfliktnih situacija, odnosno osjećanje za prihvatanje različitosti – kaže se u saopštenju.

Tokom radionice, naveli su, razgovarano je o tome kako prepoznati nasilje, koji oblici nasilja postoje, kakvi su učenici koji se nasilno ponašaju, a kakvi oni koji trpe nasilje, kakve su posljedice, što je najvažnije, te šta učiniti ako ih neko zlostavlja.

Na radionici učenici su imali priliku da odgledaju film “Preobražaj” koji je NVO “Bubulj” realizovala u saradnji sa Srednjom ekonomsko – ugostiteljskom školom iz Bara. Pomenuti film ima edukativni karakter i urađen je sa ciljem da ukaže na aktuelnu problematiku sa jakom porukom “neka vršnjačko nasilje ostane samo u filmu”.

Najvažniji elementi prevencije jesu toplo i podržavajuće porodično okruženje, razvijanje empatije, jačanje samopouzdanja, kao i edukacija o samom vršnjačkom nasilju i kako ga blagovremeno prepoznati. Tokom radionice predložili smo da se napravi “kutija povjerenja” koja bi se stavila na centralno mjesto u školi gdje bi svima bila dostupna, s ciljem da učenici koji nijesu spremni da govore otvoreno o svom problemu ili problemu svog druga/rice, koji ne mogu javno reći koji učenici/ce se ponasaju nasilno, ili imaju potrebu da pitaju bilo što u vezi sa pojavom nasilja, omogućimo da to urade preko “kutije povjerenja” u koju bi ubacali svoja pitanja potpisana šifrom –saopšteno je iz Sekretarijata.

Na ova pitanja bi dobili odgovore kako bi na najbolji način mogli rješavati izazove sa kojima se susrijeću.