Veče posvećeno Lusiji Danici Petričević iz argentinske provincije Santa Fe, tragično nastradaloj u saobraćajnoj nesreći u Argentini u 29. godini, održano je danas u organizaciji studentskog parlamenta Fakulteta za crnogorski jezik i književnost (FCJK).
Lusija Danica Petričević je u želji da upozna Crnu Goru, zemlju svog porijekla upisala Fakultet za crnogorski jezik i književnost 2015/16. godine. Na studijama u Crnoj Gori provela je godinu i po dana, posvećeno učeći jezik i upoznajući kulturu i običaje svojih predaka. Na tom putu upoznavanja svojih korijena, stekla je i prijatelje koji su se danas oprostili od nje.
Njena prijateljica Itana Kaluđerović kazala je da je Luli (Lusija) htjela da sazna sve o crnogorskoj tradiciji i da to znanje prenese svojim sunarodnicima. Po povratku u Argentinu završila je fakultet i postala advokatica. I dalje je nastavila da bude posvećena promociji Crne Gore, kazala je Kaluđerović i dodala da je bila je jedan od utemeljivača i sekretarka Crnogorske zajednice Montenegro u Santa Feu.
Mislim da je malo riječi koje bi opisale Lulinu vrcavost, način na koji se radovala životu, energiju koju je prenosila na sve koji bi se našli u istoj prostoriji sa njom. Spojila nas je ljubav prema zemlji. Te 2015. nas 4 đevojke iz dijaspore došle smo da doprinesemo razvoju naše države tako što ćemo marljivo, temeljno i posvećeno izučavati crnogorski jezik i književnost. Mnogo je lijepih događaja koje smo zajedno doživjele za tih godinu dana. Tatiana, Luli, Nataša i ja bile smo stanarke studentskog doma i nekako je bilo najlakše da razumijemo jedna drugu, jer su nam tih dana sudbine bile slične… Bila je drug, sa njom su se lako družili i momci i đevojke i to je i ostala. Nakon što se vratila u Argentinu često je pisala, tako da smo znali kada je završila pravo, kada se zaljubila, kada je saznala da u sebi nosi jedan mali život, kada je postala majka… I eto, ja sam vam sve ovo rekla, a i dalje nisam uspjela da vam ni do pola objasnim kakva je bila Luli. Zato nas je danas tu četiri – kazala jeKaluđerović.
Profesorka Jelena Šušanj kazala je da devet dana nakon Lusijine tragične smrti “okupili smo se, i dalje u šoku, užasnuti, zbunjeni, tužni, možda čak i bijesni i ljuti, da sećanjem proslavimo njen život”. A da je ostavila velikog traga za nepune dvije godine boravka u Crnoj Gori govori i činjenica da su njeni vršnjaci imali ne samo želju, već prije potrebu da se u nevjerici na ovaj način oproste od nje.
Šušanj se prisjetila dana kada je Lusija došla sa drugaricom Tatianom Mićunović, “njih dvije su bile moji studenti a istovremeno, i ne znajući to, i moje učiteljice”.
Lusija je bila posvećna učenju jezika i upoznavanju kulture i običaja svojih predaka. Na svakome času je svojim stavom dokazivala da je osnovna svrha jezika komunikacija, a ona je bila komunikativna i nije dozvoljavala da joj teškoće s gramatikom onemogućavaju uspostavljanje veza s ljudima. Govorila je slobodno, smijala se svojim greškama, bila je samosvojna i puna samopouzdanja. Lako je bilo shvatiti da je tako nepokolebljivo pristupala svemu u životu. Entuzijazam je nenametljivo prelivala na profesore i studente, a svojom pronicljivošću bacala je posebno svijetlo i nama na crte našega žargona i mentaliteta. Na prvom času ona i Tatiana su mi rekle da znaju dvije crnogorske riječi, jer ih čuju svuda – “kuku” i ,katastrofa”. Te su riječi postale zaštitni znak njihove borbe s crnogorskim padežima – kazala je Šušanj i dodala u svoje, ali i u ime Fakulteta, da poslije svega ostaje ponos što su bili dio Lusijinog života i tuga zbog njegova preranoga završetka.
Govoreći o svom prijateljstvu sa Lusijom, Dragana Otašević je kazala da ih je povezala ljubav prema Crnoj Gori. Kako kaže, ona je tragala za informacijama o svom prađedu i Argentini, a Lusija za podacima o svojim precima u Crnoj Gori.
Lusija je bila moja prijateljica, sestra, drug…I ne, nemojte mi zamjeriti što ne koristim rodno senzitivni jezik ovom prilikom, jer riječ DRUG u Crnoj Gori znači biti i prijatelj i prijateljica, i drug i drugarica, i brat i sestra, znači poštovati, voljeti, znači biti uvijek dostupan za nekog, znati održati riječ, ne pogaziti je, pitati druge često kako su, da li im je nešto potrebno, boriti se za isti ideal i isti cilj, voljeti, braniti…Takav je Lusijin odnos bio prema meni, a i prema našoj dragoj Domovini, njenoj zemlji porijekla – istakla jeOtašević.
Ona je kazala da Lusija nije samo uspjela da ostvari svoj san i san svojih predaka, već je ostvarila i san mnogih drugih porodica iz Crne Gore i Argentine da se ponovo povežu. Sa samo dvadesetak i nešto godina, okupljala je potomke Crnogoraca svih generacija iz pokrajine Santa Fe.
Milica Rajković je kazala da je vijest o Lulinoj tragičnoj smrti duboko potresla. Stalno se ređaju slike, kaže ona, struje sjećanja i nova pitanja. Prisjetila se kada je Lusijin otac, prilikom njenog dolaska u Crnu Goru, povjerio joj brigu o svojoj kćerki riječima: “Milice, čuvaj mi je. Ona je moja mezimica”.
Nikada neću zaboraviti taj susret. Tati i Luli upisale Fakultet za crnogorski jezik i književnost, u zemlji i gradu svojih predaka, medju svojima. Svi smo tog dana bili srećni. I svi smo plakali. Ali ne onako kako plačemo danas. Klaudio, čini se, ipak najviše… Moja dobra Luli, Vilo crnogorska, kćeri argentinska, svojom čestitošću, otvorenim duhom i lijepim vaspitanjem, gdje god si se pojavila unosila si luču, svjetlost, u svakom mraku sijala si kao dan, Danice. A kažu da je Danica najsjajnija i najljepša zvijezda. Ja sam je, evo, i poznavala. I znam kako će da sija i daje snagu svom ocu Klaudiju, majci Nensi, sestri Sofiji Mileni i suprugu Nikolasu i da osvijetli put svom sinu Novaku, kome će imati ko da priča kakva mu je bila majka. Kao prava Luča, kao prava Danica, Nomen est omen, Ime ti govori… Putuj Danice, Sijaj Lučo. Srešćemo se opet negdje. I nazdraviti uz mate ovom nepravednom životu! – poručila je Rajković.
Minutom ćutanja prisutni su odali počast Lusiji Danici Petričević koja je u 29. godini tragično izgubila život.
S. Lagator
Nina Žižić sa pjesmom “Dobrodošli” predstavljaće Crnu Goru na Eurovison Song Contest 2025 u Švajcarskoj, konačna je odluka Radija i Televizije Crne Gore.
Podsjetimo, nakon brojnih polemika u javnosti povodom legitimiteta učešća benda NeonoeN na Evroviziji, pobjednici Montesonga prekinuli su sedmodnevnu neizvjesnost i odlučili da svojevoljno odustanu od učešća na pomenutom evropskom takmičenju.
Shodno tome, odluka RTCG je da Nina Žižić, kao drugoplasirani takmičar na festivalu Montesong, predstavlja našu zemlju u Bazelu.
Sigurna sam da će nas Nina Žižić predstaviti u najboljem svjetlu u Švajcarskoj. RTCG uradiće sve da podrži promociju muzike i naše države, a nama preostaje da se pridružimo pozivu benda NeonoeN i svi zajedno podržimo Ninu i Crnu Goru na Evroviziji – poručila je Antonela Martinović, predstavnica Press tima RTCG.
Švajcarska će 2025. godine po treći put biti domaćin Evrovizije, a pripreme za ovo prestižno muzičko takmičenje već su u punom jeku.
Crnogorska skijališta objavila su cjenovnike za ski pasove za predstojeću zimsku turističku sezonu. Sudeći po tome, ko ove godine želi da skija na durmitorskom skijalištu moraće izvojiti više novca nego prošle. S druge strane, cijene karata na skijalištu Kolašin 1600 ostale su na prošlogodišnjem nivou, prenosi Portal Analitika.
Savin kuk
Prema cjenovniku Turističkog centra Durmitor karta za poludnevni ski pas na skijališu Savin kuk, za odrasle košta 10 eura dok je za djecu cijena šest eura.
U ponudi je i jednodnevni ski pas za odrasle a cijena je 16 eura, dok je za djecu 10.
U odnosu na prošlu godinu, cijene pojedinih karata na skijalištu Savinom kuku su skuplje. Tako za poludnevni i jednodnevni ski pas za odrasle osobe sada treba izdvojiti po euro više. Prošle godine poludnevni ski pas koštao je devet eura, a jednodnevni za odraslu osobu 15 eura.
Moguće je i kupiti karte za dvodnevni, odnosno trodnevni ski pas, a cijena za odrasle je 29 eura i 42 eura, dok je za djecu cijena 17, odnosno 26 eura.
Godinu ranije dvodnevni ski pas za odrasle koštao je 27 eura, a za djecu 16 eura. Kada je riječ o trodnevnom, prošle godine su karte za odrasle osobe bile 40 eura a za djecu 24 eura.
U ponudi je i karta za petodnevni ski pas, koja ove godine košta 70 eura za odrasle i 40 za djecu. Ovaj ski pas je skuplji za po dva eura u odnosu na godinu ranije.
Za šestodnevni ski pas na Savinom kuku odrasli treba da izdvoje 82 eura, dok je za djecu cijena 48 eura. Prošle godine cijena karte za odrasle je bila 80 eura, dok je za djecu iznosila 47 eura.
Moguće je kupiti kartu i za sedmodnevni ski pas, a cijena za odrasle je 95 eura, dok je za djecu 56 eura. Za odrsle je prošle godine ova karta bila jeftinija dva eura, a za djecu euro.
Na Savinom kuku moguće je skijati i noću, a cijena karte za odrasle je devet eura, dok je za djecu šest. Ovo cijene su nepromijenjene u odnosu na godinu ranije.
Sezonski ski pas za odrasle košta 260 eura, dok je cijena ski pas-a za djecu 150 eura. Cijene karata prošle godine i za odrasle i za djecu bile su manje za po 10 eura, i koštale su 250, odnosno 140 eura.
U ponudi je i turistička vožnja žičarom za odrasle koja košta 10 eura, dok je cijena karte za djecu sedam eura.
U koliko se za vožnju žičarom odluči grupa od 20 ili više osoba cijenu karte će platiti po sedam eura.
Popuste na jednodnevne, višednevne i sezonske ski pasove ostvaruju stanovnici Žabljaka u iznosu od 50 odsto, ali i stanovnici Pljevalja i Šavnika koji karte plaćaju 25 odsto jeftinije.
Kolašin 1600
Na skijalištu Kolašin 1600 za jednodnevni ski pas za odrasle treba izdvojiti 25 eura, dok je cijena ski pas-a za djecu uzrasta do 14 godina 16,5 eura.
Cijene karata na ovom skijalištu se nijesu mijenjale u odnosu na prošlu godinu.
Na tom skijalištu dvodnevni ski pas za odrasle košta 41,5 eura, dok je za djecu do 14 godina cijena 29 eura.
Za trodnevni ski pas na skijalištu Kolašin 1600 treba izdvojiti za odrasle 56,5 eura, dok za djecu do 15 godina košta 37,5 eura.
Moguće je kupiti i kartu za četvorodnevni ski pas koja za odrale košta 71,5 eura, a za djecu 47,5 eura.
Petodnevni i sedmodnevni ski pas-ovi su 84, odnosno 105, dok su za djecu 56, odnosno 75,5 eura.
Dnevna karta za pokretnu traku za skijaše početnike je 10 eura.
Sezonska ski karta za skijalište Kolašin 1600 košta 400 eura za odrasle i 250 eura za djecu do 14 godina.
Pravo na jefitnije karte imaju određene kategorije društa. Tako seniori, odnosno osobe starije od 65 godina ostvaruju popust od 50 odsto na cijenu karata.
Sezonski ski pas za članove Gorske službe spašavanja, Skijaškog saveza i skijaških glubova iznosi 150 eura.
Turistička vožnja žičarom na skijališti Kolašin 1600 eura košta pet eura za djecu do 14 godina, dok je za odrasle cijena osam eura.
Korišćenje tjubing staze (tri vožnje) je 2,5 eura, dok će dest vožnji koštati šest eura.
Kako je objavljeno na stranici ovog Skijališta, predviđeni su popusti i za porodične pakete, u zavisnosti od brojnosti porodice, a popust iznosi od 10 do 30 odsto.
Izvor: Portal Analitika
Ryanair, vodeća niskotarifna avio-kompanija u Evropi, odlučila je da obustavi prodaju karata na svojoj sezonskoj liniji između Zagreba i Podgorice, piše ExYuAviationNews.
Linija, koja je prvobitno planirana za povećanje broja nedjeljnih letova sa tri na četiri tokom predstojeće ljetnje sezone, sada će najvjerovatnije biti ukinuta, prema najnovijim izmjenama u mreži ove kompanije. Letovi su bili predviđeni da se obnove 2. aprila 2024. godine i da se realizuju ponedjeljkom, srijedom, petkom i subotom avionima Airbus A320, koje koristi Lauda Air, podružnica Ryanair-a, izvijestio je portal ExYuAviationNews.
Ova linija je prvi put pokrenuta u septembru 2021. godine. Prošle godine, Ryanair je odlučio da je svede na sezonsku, navodeći kao razlog povećanje aerodromskih taksi u Podgorici, koje su označene kao „potpuno nekonkurentne“ u poređenju sa ostalim aerodromima u Evropi. Ove promjene dovele su do značajnog smanjenja povezanosti Crne Gore sa evropskim destinacijama, uključujući ukidanje brojnih letova.
Crnogorska vlada i uprava aerodroma pokušale su da riješe ovu situaciju smanjenjem taksi za niskotarifne avio-prevoznike. Ministar saobraćaja Crne Gore je u septembru izjavio da je povećanje cijena taksi, koje je sprovelo prethodno rukovodstvo aerodroma, imalo „veoma negativan uticaj“ na avio-saobraćaj. Uprkos ovim naporima, Ryanair je odlučio da u zimskom redu letenja 2023/24. obustavi sve letove za Podgoricu, osim linije za London Stansted.
Za ljetnju sezonu 2024. godine, kompanija je planirala da obnovi linije i poveća frekvencije na određenim rutama, uključujući Šarlroa i Krakov, ali je istovremeno odlučila da trajno ukine letove između Zagreba i Podgorice. Uz to, smanjene su i frekvencije na liniji Stansted – Podgorica sa pet na tri nedjeljno.
Niskobudžetne avio-kompanije već su tokom ove zimske sezone ozbiljno ‘srezale’ broj destinacija i letova iz Podgorice u odnosu na prošlu godinu.
Izvor: Portal Analitika
Rukometaši Lovćena savladali su Sutjesku u Nikšiću, rezultatom 40:28, u posljednjem kolu jesenjeg dijela šamionata.
Aktuelni prvak na zimsku pauzu ide sa osam pobjeda i jednim porazom, odnosno istim učinkom kao podgorička Budućnost.
Ekipa Filipa Popovića već do poluvremena završila je posao u sablasno praznoj i hladnoj dvorani Sportskog centra u Nikšiću. Raznovrsnim napadima i veoma dobrom odbranom prednost cetinjskog tima nakon prvih 30 minuta iznosila je 11 golova – 22:11.
Lovćen je u nastavku spustio gas, ali je i pored toga povećao višak koji je na kraju meča iznosio 12 golova.
Najbolji u redovima pobjedničke ekipe bili su Aleksa Perišić sa sedam i Đorđo Perunučić sa šest golova. Dobru partiju pružio je i golman Vuko Borilović koji je sakupio 14 odbrana.
Kadeti bez greške
Kadetski sastav Lovćena na zimsku pauzu ide sa devet pobjeda iz isto toliko mečeva.
U utakmici devete runde lider je bio više nego ubjedljiv protiv Sutjeske – 40:16.
Ekipu Miloša Vulićevića do pobjede su vodili Matija Kapićić sa sedam i Luka Kaluđerović i Nemanja Jovanović sa po šest golova.
Postepeno naoblačenje, prijepodne na primorju, a od sredine dana u većem dijelu zemlje kiša, u južnim predjelima i pljuskovi sa grmljavinom, sapšteno je iz Zavoda za meteorologiju i seizmologiju.
Ujutru na sjeveru po kotlinama moguća magla. Vjetar južni i jugoistočni mjestimično umjeren do jak. Jutarnja temperatura vazduha od -8 do 10, najviša dnevna od 4 do 14 stepeni.
Zvona čuvene pariske katedrale Notr Dam oglasila su se u subotu, 7. decembra u 19.10 sati, prvi put poslije više od pet godina i velikog požara u kojem je ovaj biser gotske arhitekture umalo potpun uništen.
Bio je to simboličan početak ceremonije otvaranja obnovljene katedrale u Parizu, glavnom gradu Francuske, kojoj prisustvuju mnogi svjetski zvaničnici, a glavna zvijezda je novoizabrani američki predsjednik Donald Tramp, koji se vraća na veliku međunarodnu scenu.
Parisku katedralu iz 12. vijeka, 15. aprila 2019. godine zahvatio je veliki požar.
Izgoreli su krov i kula na krovu, a unutrašnjost katedrale, gornji zidovi i prozori teško oštećeni. Požar je ugašen 15 sati kasnije.
Uoči odlaska u obnovljeni Notr Dam, francuski predsjednik Emanuel Makron održao je zajednički sastanak sa Trampom i ukrajinskim predsjednikom Vladimirom Zelenskim.
Među zvanicama su i princ od Velsa, Vilijam, kao i supruga odlazećeg američkog predsjednika Džozefa Bajdena, Džil Bajden.
Notre Dame de Paris Reborn pic.twitter.com/WS5eNBq9nx
— 옥시마 – French expat in Korea (@yangeulna) December 7, 2024
Otvaranju prisustvuju i vatrogasci koji su učestvovali u gašenju velikog požara, kao i mnogi restauratori koji su godinama obnavljali katedralu.
Na fasadi Notr Dama zlatnim slovima je bilo projektovano veliko ‘hvala’ na francuskom i drugim jezicima, a potom je 160 vatrogasaca i građevinskih radnika prodefilovalo katedralom uz aplauze gostiju.
Makron je prije nekoliko dana obišao Notr Dam kada je prvi put mogla da se vidi unutrašnjost katedrale posle petogodišnje sanacije.
Izvor: BBC NEWS