Društvo

Opsada Sarajeva, 30. godišnjica

Prije 30 godina, 5. aprila 1992. godine, počela je 44 mjeseca duga opsada Sarajeva. Rat u Bosni i Hercegovini trajao je četiri godine, a ubijeno je stotinu hiljada osoba. U najdužoj takvoj opsadi jedne prijestonice od Drugog svjetskog rata, život je izgubilo više od 10 hiljada žrtava. Ubijeno je 1.601 dijete, navodi BBC na srpskom.
Opsada Sarajeva, 30. godišnjica

Prije 30 godina, 5. aprila 1992. godine, počela je 44 mjeseca duga opsada Sarajeva. Rat u Bosni i Hercegovini trajao je četiri godine, a ubijeno je stotinu hiljada osoba.

U najdužoj takvoj opsadi jedne prijestonice od Drugog svjetskog rata, život je izgubilo više od 10 hiljada žrtava. Ubijeno je 1.601 dijete, navodi BBC na srpskom.

Više od 250.000 ljudi, tih devedesetih godina prošlog vijeka je živjelo pod teškim bombardovanjem, grantiranjem i prijetnjama od hica snajpera, skoro četiri godine.

Među najtežim događajima kojih se Sarajlije prisjećaju na 30. godišnjicu početka opsade grada napad je na gradsko porodilište, piše Al Džazira. Od posljedica napada smrtno je stradalo petoro djece.

Tokom skoro četiri godine srušeno je više desetina hiljada zgrada, a samo u septembru 1993. srušeno ih je 35.000.

29. februara 1996. godine opsada Sarajeva zvanično je završena.

Dejtonski sporazum donio je kraj višegodišnje opsade Sarajeva.

Gotovo šezdeset hiljada vojnika predvođenih snagama NATO-a dobilo je u decembru 1995. godine zaduženje da primijeni sporazum kojim bi neprijateljstva bila zaustavljena, kazao je u razgovoru za BBC na srpskom tadašnji portparol NATO-a Džejmi Šej.

Bila je to najveća misija zapadnog vojnog saveza posle Drugog svjetskog.

6. aprila 1992. godine, tadašnja Evropska zajednica priznala je Republiku Bosnu i Hercegovinu kao nezavisnu državu.

Međutim, rat je već bio počeo.

„Sarajevo je univerzalni simbol otpora fašizmu i varvarstvu. Sarajevo je bilo simbol nade. Mislili smo: preživećemo ako Sarajevo preživi”. (Filip David, pisac)