Bronzana skulptura princeze Ksenije autorsko djelo crnogorskog slikara i vajara Dimitrija Popovića svečano je otkrivena danas u Njegoševoj ulici.
Princeza Ksenija je jedna od ličnosti crnogorske istorije prema kojoj, posebno Cetinje, izražava iskreno poštovanje i dirljivi sentiment i čiji patriotizam i odanost domovini zaslužuju poštovanje generacija, kazao je na ceremoniji gradonačelnik Cetinja Nikola Đurašković.
Princeza Ksenija Petrović je bila emancipovana i ponosna Crnogorka čvrstog karaktera, duhovnog bogatstva i velika humanitarka što potvrđuje njeni rad u brojnim crnogorskim humanitarnim društvima kroz koje je na razne načine pomagala Crnoj Gori. Ponosni smo što će, kao takva, dobiti trajno mjesto u Prijestonici Cetinje, njenom rodnom gradu za kojim je čeznula u godinama izgnanstva – kazao je gradonačelnik.
Prijestonica Cetinje je snažno podržala projekat podizanja ovog spomenika i djelima, a ne samo riječima, pokazala koliko cijeni našeg velikana Dimitrija Popovića, kreatora ove ideje gospodina Veska Pejovića i donatore skulpture, istako je Đurašković.
Podizanjem ovog spomenika koji će trajno simbolisati emancipaciju crnogorske žene, čuvamo našu istoriju i kulturu, ali i pokazujemo poštovanje i uvažavanje jedne izuzetne žene koja je svojom predanošću služila svojoj domovini Crnoj Gori i postala jedan od simbola njene nepokornosti – naglasio je gradonačelnik.
Ovaj bronzani monument će uljepšavatu Njegoševu ulicu zahvaljujući angažovanju entuzijaste Veska Pejovića, koji je bio operativni rukovodilac projekta, kazao je predsjednik Inicijativnog odbora za podizanje spomenika Marko Špadijer, ističući veliku ulogu slikara i vajara Dimitrija Popovića.

Što tek reći za gest nesebičnosti Dimitrija Popovića koji je svoje vajarsko i misaono ovaploćenje princeze Ksenije darovao Cetinju. Dimitrije Popović nam daruje konkretnu, modernu Crnogorku, umnu i aktivnu, ženu ispred svog vremena, gordu i dostojanstvenu, koja će od danas živjeti među generacijama u svojoj bronzanoj eleganciji – istakao je Špadijer.
Princeza Ksenija će od sada stalno biti sa nama, kazao je Vesko Pejović, idejni tvorac spomenika, izražavajući zadovoljstvo što je Prijestonica Cetinje maksimalno podržala ovaj projekat.
Srećan sam što se naša cijnjena princeza Ksenija konačno vratila kući, što više nikada neće biti sama, što će za nju uvijek biti topline i ljubavi, jer smo svi svjesni njenog životnog puta i svega što je uradila za Crnu Goru i Cetinje. Srećan sam što sam doprinio da se posle 106 godina ispuni njena posljednja želja, da vidi Cetinje i Lovćen – kazao je Pejović.

Princeza Ksenija je osma kćerka kralja Nikole i kraljice Milene, rođena 10. aprila 1881. godine na Cetinju. Bila je ambiciozna, radoznalog duha, hrabra i mudra. Govorila je strane jezike i zanimala se za društvene i prirodne nauke. Dramatični događaji koji su zadesili Crnu Goru, narod, vojsku i njenu porodicu učiniće da u januaru 1916. godine napusti domovinu, ostane u Francuskoj i da se do krajaživota ne vrati u svoje rodno Cetinje. U ratnom egzilu osnovala je i rukovodila ustanovom za pomoć ratnim zarobljenicima, fizički radila i obavljala sekretarske poslove svom ocu, kralju Nikoli. Život je posvetila otadžbini. Aktivno je učestvovala u čuvanju ugleda kralja i Crne Gore. Umrla je 9. marta 1960. godine u Parizu u krajnjoj nemaštini i nezadovoljstvu zbog statusa svoje porodice i svoje domovine. Svojim životnim stavom i sudbinom izrasla je u simbol emancipovane žene koja je podnosila udarce sudbine i ispoljavala stoički crnogorski patriotizam.