Crnogorski likovni salon 13. novembar otvoren je večeras u Crnogorskoj galeriji umjetnosti „Miodrag Dado Đurić“ na Cetinju. Ovogodišnji Crnogorski likovni salon održava se pod nazivom „And…what about tomorrow?/ I… što ćemo śutra?“. Postavka Salona usmjerena je ka savremenim umjetnicima različitih senzibiliteta, sa akcentom na nove medije i izvođačke prakse.
Otvarajući izložbu gradonačenik Cetinja Aleksandar Kašćelan podsjetio je da je Cetinje srce Crne Gore, njene kulture, istorije, umjetnosti i tradicije, te da se ovogodišnji salon organizuje pod veoma inspirativnim i sve prisutnijim motom „I što ćemo śutra“?
Uvjeren sam u bolje śutra. Selektorka salona, naša uvažena Maša Vlaović pažljivo je birala radove kako bi se obezbijedilo bogatstvo različitih pristupa, od performansa, preko instalacija, konceptualnih i video radova. Time je ispunjen cilj ovog likovnog salona da izazove reakcije i refleksije na društvena zbivanja, podstakne kritički pristup i osnaži slobodu mišljenja i izražavanja – kazao je Kašćelan.

Cilj ovogodišnje izložbe prema riječima selektorke salona magistrice Maše Vlaović je da se sagleda aktuelni trenutak i njegovi nedostaci, i da kroz društveno angažovane radove ponudi posmatračima umjetnički odgovor na zadatu temu.
Ovom izložbom pokazali smo suprotstavljanje destrukciji, i svim nazadnim principima, uz želju za uvođenjem reda i harmonije. Cilj je sačuvati „Čovjeka u doba permanentne nesigurnosti, agresivne medijalizacije i tek započete robotizacije i automatizacije svijeta u kome živimo. Izložba ima za cilj da osnaži posmatrače u pogledu građanskih prava i odgovornosti, i da pokaže novi način mišljenja angažovanih umjetnika, koji svojim umjetničkim djelovanjem daju nove uvide. Umjetnost je uvijek indikator i odgovor na društvena zbivanja, i ova postavka je pokušaj da se sagleda koliko grupa kvalitenih ljudi može da doprinese riješavanju nekog problema – kazala je ona.
Vlaović je istakla kako ovogodišnji likovni salon pravi otklon od standardnih paradigmi, hijerarhija, i normi, te da daje mogućnost novog promišljanja.
Imajući u vidu da vrijeme u kome živimo nije sklono mišljenju, kritici, i humanističkim vrijednostima, bilo da su one građanskog ili revolucionarnog karaktera, ostaje jednostavno pitnje na koje moramo dati odgovor i to svakog dana: I što ćemo śutra? – rekla je Vlaović.

Nagradu Crnogorskog likovnog salona “13. novembar” dobili su: Sanja Latinović i Ranko Đanković za performans „Movements white“, Maja Šofranac za rad „Mind set“ , Milena Mijović Durutović za rad iz ciklusa „Tragovi“, dok je Grand Prix pripala Mileni Jovićević za rad „Svemu će doći kraj“.

Organizatori 43. Crnogorskog likovnog salona 13. novembar su Prijestonica Cetinje i Narodni muzej Crne Gore.