Naziv izložbe „Ekomitologije“ prema riječima selektorke ovogodišnjeg Salona, istoričarke umjetnosti Milice Bezmarević, nastao iz njenog autorskog koncepta koji se zasniva na širem i sadržajnijem promišljanju ekološkog registra, a koji se ne odnosi isključivo na prirodno okruženje, već, kako je kazala, na širi diskurs koji se tiče socijalne i mentalne ekologije, koji u međusobnoj korelaciji grade jedan otvoreni sistem koji se širi i uzajamno dopunjuje.
Upravo u tom novom sagledavanju društvene i mentalne ekologije, estetika zauzima veoma važno mjesto, ali ne na nivo bilo kakvih pravaca, već na nivou čiste i stvaralačke kreacije koja ima svoju snagu i može da vrati povjerenje u svijet. U tom prostoru estetskog, gdje postoji boja, zvuk, prostor i forma zapravo postoji emocija i osjećajnost kao izraz oduhovljenosti i smislenosti – kazala je Bezmarević.

Prema riječima gradonačelnika Cetinja Nikole Đuraškovića, ovakva manifestacijama na najljepši način promoviše Prijestonicu Cetinje i njen umjetnički doprinos u očuvanju temeljnih vrijednosti crnogorske kulture i crnogorskog kulturnog identiteta, doprinoseći tako, kako je kazao, i univerzalnim kulturnim vrijednostima.

Ponosni smo što iz godine u godinu kroz ovaj događaj nastavljamo da afirmišemo domaće, ali i regionalne stvaraoce kako bismo postigli bogatstvo različitih pristupa i obnovili sjećanja na tradiciju salona i princip zajedništva. Čini se da smo u tome uspjeli budući da na ovogodišnjem likovnom salonu imamo autore ne samo iz Crne Gore, nego i iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Makedonije, Kosova i Francuske. To mnogo govori o ugledu koji ova manifestacija ima u umjetničkim krugovima i uvjerava da naš Trinaestonovembarski likovni salon ima svijetlu budućnost – kazao je Đurašković.

Stručni žiri dodijelio je Grand prix Salona Darku Vukčeviću za skulpturu “Meke forme” , a dodijeljene su i tri ravnopravne nagrade koje su dobili Siniša Radulović za video “Terraforming”, Ivan Šuković za dvije instalacije “Ekvilibrijum” i “Za uspomenu i lijepo sjećanje” i Nikolina Zuber za oblik od gline i voska “Doručak”.

Ovaj umjetnički događaj realizovan je u organizaciji Prijestonice Cetinje, u saradnji sa Narodnim muzejem Crne Gore i Udruženjem istoričara umjetnosti, a pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i medija.