Izložba pod nazivom „Bogatstvo boja i tradicije“ otvorena je večeras u Nacionalnoj biblioteci Crne Gore „Đurđe Crnojević“.
Postavku izložbe čine fotografije i ilustracije tradicionalnih nošnji Bugarske, Gruzije, Hrvatske, Rumunije, Srbije i Crne Gore, a njen cilj je da se istakne bogatstvo veza i boja koje krase ove odjevne predmete – kazala je otvarajući izložbu direktorica Nacionalne biblioteke Crne Gore „Đurđe Crnojević“ Dragica Lompar.
Kulturna baština u svim svojim segmentima je osnov, ne samo za istraživanja o sopstvenim vrijednostima, već i za razvoj kulturnog turizma i razmjene kulturnih sadržaja među zemljama, odnosno kulturne diplomatije, o čemu svjedoči i večerašnji događaj. Ovo je prilika da učestvujemo u zajedničkom projektu kojim smo predstavili mali dio bogate etnografske baštine i raznolikost tradicionalnih kostima šest država, a posebno njihovu narodnu umjetnost i stare zanate – kazala je Lompar.
Prema njenim riječima, kroz narodne nošnje i rukotvorine prikazana je kreativnost i složenost zanatske izrade različitih etničkih zajednica, koje su nastajale kao izraz kulturnog, etničkog i vjerskog sistema.
To bogatsvo je integrisano danas u jedinstvenu cjelinu kulturne batine Crne Gore. Način odjevanja s jedne strane, odslikavao je podneblje, egzistencijalne uslove, privredna kretanja i aspekte narodnog života, a s druge strane socijalni status, bračno stanje, starosnu dob i slično – kazala je Lompar.
Izuzezetna mi je čast što se ova izložba otvara na Cetinju, srcu crnogorske kluture i istorije, kazala je ambasadorka Bugarske u Crnoj Gori Meglena Pulgičeva.
Ova izložba predstavlja međunarodni projekat šest država. Ideja je potekla od Nacionalne biblioteke Bugarske „Sv. Ćirilo i Metodije“, a sve zemlje koje su dio ovog projekta u prilici su da prikažu svoju nošnju, kao tradicionalni element veoma važan za jedan narod, a samim tim i život tog naroda. Svi narodi na Balkanu imaju jedno isto srce koje kuca u istom rimtmu, i to nas zbilžava i ujedinjuje – kazala je Pulgičeva.
Iz opusa fotografija i ilistracija tradicionalne crnogorske nošnje večeras su prikazani ukrasni metalni pojasevi nastali na području Boke Kotorske, izrađeni u stilu kotorske čipke, bogato ukrašena muslimanska ženska nošnja za vjenčanje sa područja Ulcinja, kao i ceremonijalna nošnja iz Paštrovića.
Izložba je organizovana u saradnji sa Ambasadom Republike Bugarske u Crnoj Gori, a finansirana je iz sredstava Konferencije evropskih nacionalnih biblioteka.
Više vozila sudarilo se na putu Podgorica-Cetinje u mjestu Gornji Kokoti.
Iz Operativno-komunikacionog centra Uprave policije nijesu imali informaciju da li je u udesu bilo povrijeđenih.
Napravljena je veća materijalna šteta, a zbog udesa došlo je do zastoja i formiranja kolona.
Izvor: Dan
Prijestonica Cetinje završila je radove na adaptaciji Palate Đukanovića, istorijskog objekta od izuzetnog značaja za Cetinje.
Projekat je obuhvatao adaptaciju krova i fasade, a radove je izveo “Bombeton” d.o.o. Cetinje. Palata Đukanovića sagrađena je 1910. godine najvjerovatnije po projektu vlasnika, građevinskog inženjera, Marka Đukanovića, školovanog u Parizu – saopštili su iz gradske uprave.
Objekat je građen stilom francuskog klasicizma i renesanse, a najupečatljiviji je po četiri ženske statue, koje simbolizuju četiri godišnja doba. Korišćen za razne potrebe, danas je ovaj objekat u svojoj prvobitnoj stambenoj funkciji.
Crnogorski građani su do juče putem aplikacije, mogli provjeriti da li su podaci o vjeri i nacionalnosti, koje su saopštili na popisu sprovedenom u decembru prošle godine, vjerodostojno unijeti.
Monstat će se danas zvanično ovim povodom oglasiti..
Uputstvo za korišćenje aplikacije za provjeru podataka o nacionalnosti, jeziku i vjeri, na koje je usmjereno najveće interesovanje javnosti, moglo se provjeriti na stranicama Monstata, a građani su softveru mogli da pristupe putem linka.
Podsjetimo, konačni rezultati popisa najavljeni su za 15. oktobar.
Izrada softvera bila je jedan od uslova opozicije za sprovođenje popisa stanovništva.
Naime, redovan popis trebalo je da bude sproveden 2021. godine, ali je odgođen zbog pandemije korona virusa.
Nakon toga, popis je više puta odlagan zbog nepovjerenja opozicionih partija u taj proces, zbog sumnji da bi podaci mogli biti falsifikovani, posebno u dijelu nacionalnog i vjerskog izjašnjavanja.
Opozicione stranke prijetile su pozivom na bojkot popisa ukoliko im se ne omogući puna kontrola nad procesom.
Naknadno Skupština je odlučila da formira Odbor za praćenje toka popisa, pa je omogućila opoziciji da kontroliše proces.
Podsjećanja radi, prema poslednjem popisu iz 2011. u Crnoj Gori živi 29 odsto Srba i 45 odsto Crnogoraca.
Ovogodišnji popis, održan od 3. do 28. decembra, prošao je bez nepravilnosti.
Izvor: RTCG
Ministarka rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga Naida Nišić kazala je da je povećanje srazmjernih penzija na 450 eura izvjesno od januara predstojeće godine kako je i najavljeno iz ranijeg Ministartstva rada i socijalnog staranja, bez obzira na to što su se u javnosti pojavile određene spekulacije.
Naime, u cilju objektivnog informisanja zainteresovane javnosti obavještavamo da je do pune realizacije ostalo još potpisivanje Sporazuma o socijalnom osiguranju sa Bosnom i Hercegovinom. Imajući u vidu da je Vlada Crne Gore potvrdila taj Sporazum prema raspoloživim informacijama i procedura sa strane BiH provodi se kraju – objasnila je ministarka Nišić.
Stoga, navela je ona, nema mjesta bilo kakvoj neizvjesnosti jer 44. Vlada upravo omogućava da se zaustavi dugogodišnja nepravda prema penzionerima sa srazmjernim primanjima.
Vrijeme sjutra u Crnoj Gori biće promjenljivo oblačno sa dužim sunčanim periodima, saopštili su iz Zavoda za meteorologiju i seizmologiju.
Na sjeveru ujutru po kotlinama magla. Tokom noći u većem dijelu zemlje jače naoblačenje. Vjetar južnih smjerova, slab do umjeren, poslijepodne i tokom noći u sjevernim predjelima i na primorju u pojačanju. Jutarnja temperatura vazduha od 3 do 14, najviša dnevna od 17 do 25 stepeni.
Centar za građansko obrazovanje (CGO) izražava zabrinutost zbog današnjeg incidenta, koji se dogodio u dvorištu Gimnazije “Niko Rolović” u Baru, a u kojem je maloljetni učenik te škole zadobio povrede.
“To je nova opomena o rastućem problemu vršnjačkog nasilja u obrazovnim institucijama koji ne dobija potrebnu pažnju, a samim tim ni odgovor kako od strane obrazovnog sistema, tako ni drugih institucija koje bi morale biti dio preventivnog lanca”, navodi CGO.
Istraživanje CGO-a ukazuje da je preko 66 odsto učenika/ca svjedočilo, u nekoj frekvenciji, vršnjačkom nasilju, a više od polovine poznaje nekog ko je bio žrtva nasilja.
“Moraju se unaprijediti preventivni programi i obezbijediti adekvatna podrška mladima”, poručuju iz ove NVO.