Kultura

Otvorena izložba “Da su pravde jače nego sile” (VIDEO)

Prostorna instalacija “Da su pravde jače nego sile”, autorke Teodore Nikčević, otvorena je večeras u Crnogorskoj galeriji umjetnosti “Miodrag Dado Đurić” na Cetinju. Rad se oslanja na prakse promišljanja ličnih istorija i trauma žrtava savremenih logora, fokusirajući se prvenstveno na iskustva crnogorskih informbirovki – logorašica na ostrvima Goli otok i Sv. Grgur u vrijeme krize
Otvorena izložba “Da su pravde jače nego sile” (VIDEO)

Prostorna instalacija “Da su pravde jače nego sile”, autorke Teodore Nikčević, otvorena je večeras u Crnogorskoj galeriji umjetnosti “Miodrag Dado Đurić” na Cetinju. Rad se oslanja na prakse promišljanja ličnih istorija i trauma žrtava savremenih logora, fokusirajući se prvenstveno na iskustva crnogorskih informbirovki – logorašica na ostrvima Goli otok i Sv. Grgur u vrijeme krize oko IB Rezolucije 1948. godine.

Rad je nastao u okviru pripreme dokumentarnog filma “Što ostane od života” autorke Nataše Nelević u produkciji “Live production”, koju su podržali Filmski centar Crne Gore i Filmski centar Srbije. Proces rada na instalaciji, kao i njeno predstavljanje publici biće uključeni u sadžaj filma koji bi trebao biti završen za oko dvije godine, kazala je Nelević

Ova izložba može da bude shvaćena (naravno ona za sebe ima svoju sopstvenu vrednost), ali ona za nas jeste prije svega  nešto što ćemo da integrišemo u taj dokumentarni film – objasnila je Nelević.

Kroz logore Goli otok i Sv. Grgur prošlo je preko 16 hiljada muškaraca i žena i jednako su tretirani. Nelević je objasnila da su odlučili da se bave temom logorašica jer one, takođe, zaslužuju jednu posebnu pažnju s obzirom na istorijski kontekst. One su u relativno kratkom periodu stigle od nečega što je bila emancipacija do logora.

Mi smo konačan broj logoraša, na području Jugoslavije, dobili prije par godina i on iznosi 16.101. Kada je riječ o samim ženama tu i dalje imamo neke nejasnoće, pokušavamo da utvrdimo tačne podatke. Postoji neka informacija da je žena bilo preko 900. U Crnoj Gori postoji spisak od 150 žena koji datira od prije petnaestak godina, ali moj je utisak da ni to nije konačan spisak i da bi zapravo vjerovatno trebalo ponovo uložiti napor da se pronađu sve žene koje su iz Crne Gore – kazala je Nelević.

Umjetnički rad Teodore Nikčević preispituje logorsko iskustvo kao stanje neljudskog koje se kao fotografski otisak upisuje u ljudska tijela. Na ovoj izložbi se radilo jako dugo, kazala je autorka i dodala da je teško prenijeti traume koje su preživjele žene u tim nehumanim uslovima.

Koristila sam fotografiju u većini slučajeva, transferovala je na kamen i moja glavna intervencija je zapravo bila da je ta trauma poput fotografskog otiska: tanka, nevidljiva, lizijerna. Da taj kamen zapravo jesu ta okamenjena ženska tijela i da su na kraju krajeva osuđena na neku tišinu kao i fotografija kao i taj kamen – kazala je autorka.

Izložba “Da su pravde jače nego sile” će biti otvorena do 20. maja.