Izložba “Flora i fauna na novčanicama svijeta” otvorena je danas u Muzeju novca Centralne banke Crne Gore.
Izložbom novčanica, kreiranom iz zbirke Muzeja novca Centralne banke Crne Gore predstavljeno je 80 novčanica iz 33 države koje se nalaze na pet kontinenata – Evropi, Aziji, Latinskoj Americi, Africi i Australiji, na kojima su prikazani motivi flore i faune karakteristični za te zemlje i ta geografska područja.
Iako je primarno novac sredstvo plaćanja, kako je objasnila koordinatorka Bojana Šupeljak, današnja izložba, kao i cjelokupna postavka Muzeja novca, pokazuju da su novčanice mnogo više od sredstva razmjene.

Svaka od izloženih novčanica sa sobom nosi mnogo dublju i slojevitiju priču od priče o novčanoj vrijednosti i razmjeni dobara. Izložba ,Flora i fauna na novčanicama svijeta” predstavlja osvrt na biološku raznolikost naše planete, kojim želimo da skrenemo pažnju na važnost očuvanja biodiverziteta i životne okoline – kazala je Šupeljak.
Centralna banka Crne Gore, kao društveno odgovorna institiucija, pored ostalih aktivnosti u oblasti ozelenjavanja crnogorske ekonomije, kako je istakla Šupeljak, želi i da projektima poput ove izložbe, doprinese podizanju svijesti o važnosti očuvanja prirode biodiverziteta, a sve u cilju borbe protiv klimatskih promjena koje, posredno, mogu uticati na stabilnost finansijskog sistema.
Motivi flore i faune na novčanicama mogu se različito tumačiti, zavisno od kontinenta do kontinenta, od države do države, od valute do valute, objasnio je izvršni direktor Centralne banke Crne Gore dr Radojica Luburić.

Uključivanje motiva flore i faune na novčanicama obično zavisi od kulturnog i istorijskog nasljeđa zemlje, a naročito njenog nivoa svijesti o značaju prirode koja je jača od svakoga i sa kojom sve počinje i sve završava – kazao je Luburić.
Današnje otvaranje izložbe uvod je u Nedjelju štednje, najdugotrajnije društveno odgovorne kampanje u Crnoj Gori, koju Centralna banka Crne Gore, zajedno sa poslovnim bankama, sporovodi 20. put zaredom.
Relizatori izložbe, koja će biti otvorena do 31. oktobra, su Bojana Šupeljak, Milena Berkuljan i Jovan Muhadinović.
M. Sekulić