TV Cetinje

Otvorena izložba knjiga „Nobelova nagrada za književnost: 1901 – 2021 (VIDEO)

Izložba knjiga „Nobelova nagrada za književnost: 1901 – 2021“, povodom Svjetskog dana knjige i autorskih prava, otvorena je večeras u Nacionalnoj biblioteci Crne Gore „Đurđe Crnojević“ na Cetinju. Prema riječima direktorice Nacionalne biblioteke mr Dragice Lompar kosmopolitski duh Nobelove nagrade 120 godina ispunjava svoju misiju, ne samo u književnosti, nego i fizici, hemiji, medicini, ekonomiji
Otvorena izložba knjiga „Nobelova nagrada za književnost: 1901 – 2021 (VIDEO)

Izložba knjiga „Nobelova nagrada za književnost: 1901 – 2021“, povodom Svjetskog dana knjige i autorskih prava, otvorena je večeras u Nacionalnoj biblioteci Crne Gore „Đurđe Crnojević“ na Cetinju.

Prema riječima direktorice Nacionalne biblioteke mr Dragice Lompar kosmopolitski duh Nobelove nagrade 120 godina ispunjava svoju misiju, ne samo u književnosti, nego i fizici, hemiji, medicini, ekonomiji i očuvanju mira u svijetu. Kako je istakla, Nobelova nagrada ima mnogo veću vrijednost od simbolike i novčane, a imena lauerata ostaju zlatnim slovima upisana u istoriji civilizacije.

Na izložbi koju večeras organizujemo u čast 23.aprila – Svjetskog dana knjige i autorskih prava, može se vidjeti da se sva djela nobelovaca u originalu ili prevodu čuvaju u fondovima Nacionalne biblioteke Crne Gore „Đurđe Crnjević“. Postavka sadrži 118 dobitinika Nobelove nagrade. Neki od autora su zastupljeni izvornim izdanjima, neki prevodima, antologijama, zbornicima ili časopisima – istakla je Lompar.

Otvarajući izložbu, ambasador Francuske u Crnoj Gori Kristijan Timonije, kazao je kako su nobelovci bili posvećeni idealu, što je danas, prema njegovim riječima, demode.

Taj ideal svi Nobelovci su izrazili na različit način. Tako što su formirali porodicu čitalaca, koja je otvorena prema cijelom svijetu. Ono što je rekao Umberto Eko „Jezik Evrope je prevod“, a ja bih rekao da je jezik Evrope, prevod čovječanstva- kazao je Timonije

Ambasador se potom osvrnuo i na značaj stvaralaštva Danila Kiša, ističući da je ovaj pisac predstavljao sponu između Francuske i Cetinja.  

Zato što je Danilo Kiš čovjek biblioteke, biblioteke mrtvih, i čovjek-knjiga koji će svima nedostajati. Danilo Kiš nam otvara tu ogromnu perspektivu nedostajanja, i njegova sudbina koja u potpunosti nije bila ostvarena, to je za nas ostalo vječno pitanje – kazao je Timonije.

Povodom Svjetskog dana knjige i autorskih prava, ranije danas upriličena je donacija knjiga direktorima zdravstvenih ustanova na Cetinju – Doma zdravlja i Bolnice „Danilo I“, u znak zahvalnosti, kako su istakli iz Nacionalne biblioteke, za stručnost, požrtvovanost i zalaganje koje su pružili građankama i građanima Cetinja tokom pandemije virusa Covid 19.