Kultura

Otvorena izložba minijaturnih knjiga u biblioteci Đurđe Crnojević (Video)

Izložba 180 minijaturnih knjiga formata pet do 12 cm,  povodom obilježavanja Svjetskog dana knjige i autorskih prava, organizovana je večeras u Nacionalnoj biblioteci Crne Gore „Đurđe Crnojević“. Nacionalna biblioteka kao crnogorski hram kulture koristi svaku priliku da podsjeti na važnost knjige i rizničarenja znanja, pa je i ova mala svetkovina zgodna prilika da se ljubiteljima
Otvorena izložba minijaturnih knjiga u biblioteci Đurđe Crnojević (Video)

Izložba 180 minijaturnih knjiga formata pet do 12 cm,  povodom obilježavanja Svjetskog dana knjige i autorskih prava, organizovana je večeras u Nacionalnoj biblioteci Crne Gore „Đurđe Crnojević“.

Nacionalna biblioteka kao crnogorski hram kulture koristi svaku priliku da podsjeti na važnost knjige i rizničarenja znanja, pa je i ova mala svetkovina zgodna prilika da se ljubiteljima knjige daruje na uvid djelić bibliotečkog fonda koji se posebno čuva, kazala je prilikom otvaranja izložbe predsjednica Savjeta Nacionalne biblioteke Crne Gore prof. dr Tatjana Jovović.

Ovdje je izloženo 180 knjiga formata od pet do 12 cm, a najmanja knjiga je dimenzija svega jedan centimetar. Ovdje se nalaze razna religiozna dijela: Kuran, Biblija, molitvenici, zatim ima jako mnogo beletristike, takođe su zastupljene različite književne vrste. Među crnogorskim autorima dominiraju pripadnici dinastije Petrović, zatim imamo različite knjige za djecu, a prisutna je i literatura u kojoj je odražena politička i kulturna istorija Crne Gore i Jugoslavije – navela jeJovović.

Posebna čar i zanimljivost minijaturnih knjiga, prema riječima Jovović, leži svakako u njihovoj estetici, jer one najčešće same po sebi predstavljaju umjetničko djelo, ali je izuzetno važna i virtuoznost izrade kao i njihova funkcionalnost, mobilnost.

Prve minijaturne knjige pojavile su se u starom Vavilonskom carstvu i Mesopotamiji i očuvane su sve do danas.

Radilo se o tablicama malih formata koje su sadržale podatke o trgovini i administraciji i taj funkcionalni momenat je isto veoma važan za minijaturnu knjigu i jedna od njihovih primarnih svrha bila je takođe da služe kao podsjetnici za razne korisne praktične podatke koji su se najčešće ticali trgovine, mjerenja, bilježenja raznih brojki i raznih praktičnih stvari koje trebamo imati pri ruci – objasnila je Jovović.

Interesantno je, kako kaže Jovović, da su za pojedine knjige potrebni lupa ili posebni mikroskopi kako bi se mogle čitati. Prvo štampano djelo datira iz 770 godine prije nove ere.

Prvo štampano djelo na papiru u svijetu takođe je minijatura. Radi se o jednom malom pergamentu koji datira iz 770 godine prije nove ere i koji je poznat pod nazivom molitva D’harani, taj pergament je napravljen za japansku caricu Šotoku, s ciljem da se širi budizam – pojasnila je Jovović.

Minijaturne knjige izložene u biblioteci su na raznim jezicima: crnogorskom, srpskom, makedonskom, slovenačkom, mađarskom, engleskom, francuskom, ruskom, češkom, italijanskom, grčkom, …

Moderatorka je bila viša bibliotekarka Slađana Sjekloća.