Povodom obilježavanja 20 godina od osnivanja galerije „Atelje Dado“ otvorena je prva od dvije planirane izložbe kojima se obilježava ovaj značajan jubilej.
Tokom druge decenije brojne svoje radove Umjetničkom muzeju poklonilo je 18 umjetnica i umjetnika koji su u njoj imali samostalna predstavljanja. Djela koja su večeras izložena poklonili su: Mirko Ilić, Gorančo Đorđievski, Branko Lenart, Đanino Božić, Igor Grubić, Goran Micevski, Vlatka Vujošević, Brigita Antoni, Bertran Kel i Daniel Sambo Rihter.
Zamjenik gradonačelnika Prijestonice Cetinje Miloš Mudreša prilikom otvaranja izložbe rekao je da „Atelje DADO“ nosi ime našeg slavnog umjetnika, jednog od onih iz plejade najboljih cetinjskih i crnogorskih slikara koji su pronijeli slavu našeg grada i naše države svijetom, i zahvaljujući kojima smo se na slikarskoj sceni XX vijeka pozicionirali kao umjetnički kolosi.
»Atelje Dado« danas slavi značajnu godišnjicu koja pokazuje da je njegovo osnivanje ispunilo njegovu suštinsku umjetničku misiju. Veliki broj izložbi i drugih aktivnosti dali su značaj ovom Ateljeu, doprinijeli kulturnom životu grada, a danas kroz ovu izložbu možemo da se podsjetimo svih važnih trenutaka. Ono što je bitno je da Atelje nastavi da radi i da promoviše prije svega mlade umjetnike, da kroz svoje izlagačke programe nastavi da bude jedno od najznačajnijih izložbenih mjesta na Cetinju i u državi Crnoj Gori – kazao je Mudreša.
Istoričarka umjetnosti Mirjana Dabović Pejović je ukazala na značaj galerije „Atelje DADO“ kao najdinamičnijeg prostora Umjetničkog muzeja Crne Gore koji je bio veza sa umjetničkim trendovima u regionu i šire.
U galeriji je za dvije decenije realizovano 140 izložbi i još toliko pratećih događaja – stručnih vođenja, razgovora a umjetnicima i kustosima, teoretičarima, filozofima i drugim stvaraocima, kao i prezentacija i projekcija. Njihova aktuelnost i kritički duh koji je bio jedna od glavnih poveznica s pravom galeriju pozicioniraju kao jedan od najreprezentativnijih izložbenih prostora u Crnoj Gori, a nije pretjerano reći i van lokalnih okvira – kazala je Dabović Pejović.
Programska koncepcija galerije strukturirana je od nekoliko segmenata, kazala je ona, predstavljanje istaknutih domaćih i inostranih autora – kroz pregled aktuelnih pojava, promocija »mladih nada« i afirmacija muzejskih fondova, sa idejom da se promoviše blago koje čuvamo u depoima muzeja.
Postavku radova uredile su, pored Dabović Pejović i istoričarka umjetnosti Ana Ivanović.
Na drugoj izložbi koja je planirana za kraj jula biće predstavljeni radovi Manuela Ialonardija, Alesandra Vanđija, Amira Džakovića, Jelene Pavićević, Helidona Đerđija, Goceta Nanevskog, Andreja Đerkovića i Bobe Mirjane Stojadinović.