Izložba slika “Crnogorski vladari kroz likovnu vizuru” otvorena je večeras u galeriji “Miodrag Dado Đurić” na Cetinju u organizaciji Fondacije Sveti Petar Cetinjski.
Izložbu čine oko 40 portreta vladara Crne Gore urađenih od slikara različitih profila – akademskih slikara, studenata, naivaca, samoukih slikara, amatera i mladih ljubitelja slikarske umjetnosti. Naslikani su skoro svi vladari Crne Gore, počev od arhonta Petra, preko vladara iz sve četiri velike crnogorske dinastije – Vojisavljevića, Balšića, Crnojevića i Petrović- Njegoš.
Gradonačelnik Prijestonice Cetinje Nikola Đurašković kazao je da svaki djelić Crne Gore s ponosom čuva materijalne i nematerijalne dokaze o vladarima i vremenima koja su odavno iza nas. Dodao je da su ponosni što je fondacija Sveti Petar Cetinjski kao vjerni čuvar državotvornog identiteta Crne Gore, organizacijom ove izložbe obogatila naše kulturno-istorijsko nasljeđe umjetničkim djelima koji prikazuju portrete naših slavnih vladara.
Crna Gora se izgrađivala na Cetinju i sve naše pobjede počinjale su na Cetinju. Zato nam je posebno zadovoljstvo što se izložba portreta vladara Crne Gore otvara baš ovdje, u Prijestonici, mjestu svih preplitanja, bez kojeg ne bi ni postojala ni ondašnja ni današnja Crna Gora. Upoznati Crnu Goru, onakvom kakva zapravo jeste, moguće je upoznavanjem njene istorije koja se uči kroz priču, pjesmu, tradiciju, a posebno kroz umjetnost – kazao je Đurašković.
Đurašković je dodao da istorijski momenat u kojem živimo i stvaramo nije ni malo povoljan, kako za Crnu Goru tako i za cijeli svijet, pa nam ova izložba može biti opomena da čuvamo Crnu Goru, našu istoriju i tradiciju, naše multinacionalno društvo i iznad svega mir.

Predsjednik Fondacije, dr Srđa Martinović podsjetio je na dobrotvore i osnivača Draga Rašovića kao i na sve prijatelje i saradnike Fondacije bez čijeg entuzijazma njen rad ne bi bio moguć. Pored projekta »Crnogorski vladari«, nakon konstituisanja novog Savjeta sproveli su brojne aktivnosti.
U saradnji sa predstavnicima američke emigracije radimo na prevođenju na engleskom jeziku monografije o Svetom Vladimiru Dukljanskom. Zatim radimo na uspostavljanju saradnje sa najznačajnijim Crnogorskim zajednicama u regionu i Evropi, a na bazi potpisivanja memoranduma o saradnji. Radili smo i radimo na afirmaciji kulture i umjetnosti kroz saradnju i gostovanje simfonijskog orkestra Slovenije. Sređujemo građu o Svetom Petru Cetinjskom pokušavamo očuvati memoriju o lokacijama vezanim za kult nego ove ličnosti i niz drugih projekata – kazao je Martinović.
Podsjetio je da su ovu izložbu pripremali godinu dana te da je ona samo dio velikog projekta koji treba da bude nastavljen kroz slikanje portreta vladara iz različitih crnogorskih plemena, između vladavine Crnojevića i Petrovića i najavio veliku objedinjenu izložbu i ilustrovanom monografijom.
Istaknuti umjetnik Dimitrije Popović govorio je u ime Stručne komisije koja je cijenila pristigle radove i proglasila tri najbolja u, kako kaže, izuzetno teškoj konkurenciji. Prvu nagradu osvojio je Marko Ivanović, drugu Vladan Pejanović a treću Mirsad Đurđević.
Sa aspekta savremene umjetnosti i percepcije mlađih generacija, govorila je istoričarka savremene i moderne umjetnosti i grafički dizajner Sandra Mihaljević.
Večeras su izloženi i portreti koje su radili umjetnici: Saška Bojić, Matan Vukčević, Suad, Sabaheta i Irfan Masličić, Marko Ivanović, Nikolina i Zorica Ljiljanić, zatim Ina i Luka Martinović, Jelena Jolić, Kristina Lalatović, Mia Bulatović, Slavenko Rakočević, Bato Braković, Mirsad Đurđević, Mila Žugić, Vuk i Boris Vujović, Aleksandar Božović, Sandra Šabotić, Ina Jaganjac, Vladan Pejanović, Isidora Šarić i Sanja Đolević.
Stručna komisija koja je ocjenjivala radove sastavljena je od istaknutih umjetnika, uvaženih istoričara umjetnosti i kritičara: Dimitrija Popovića, Aleksandara Čilikova, Ljiljane Zeković i Sandre Mihaljević.
Stihove Svetog Petra Cetinjskog govorio je glumac Vukan Pejović, a moderatorka večeri je bila Milena Pravilović.