Deseto jubilarno izdanje FLUID dizajn foruma otvoreno je danas na Cetinju.
Kao i na svim prethodnim izdanjima, FLUID ima okvirnu temu koja definiše sadržaj programa usmjeravajući ga ka povezivanju stručnih umjetničkih praksi sa javnim interesom zajednice. Ovogodišnje izdanje Foruma pod temom „EGO ERGO SUM“ (Čitam, dakle postojim) bavi se odnosom sa dizajna i čitanja kroz prizmu savremenih društvenih praksi.
Već deset godina zaredom, FLUID dizajn forum okuplja renomirane dizajnere, umjetnike i profesionalce iz različitih oblasti, kao i brojne studente iz zemlje i regiona, koji učestvuju u programu sastavljenom od niza predavanja, radionica i izložbi.
Prodekan za nastavu na Fakultetu likovnih umjetnosti na Cetinju Zdravko Delibašić Beli podsjetio je da se Fakultet likovnih umjetnosti uselio u novu zgradu prije tri godine i da zbog pandemije do sada nije bilo prilike da se organizuju veliki događaji.
Posebno nas raduje što se prvi put okupljamo sa studentima iz regiona upravo na FLUID dizajn forumu i to što ćemo zajedno koristiti potencijale koje nova zgrada nudi – zaključio je Delibašić.
Osnovačica i kordinatorka FLUID-a Ana Matić kazala je da prije deset godina, kada su pokretali FLUID, nijesu vjerovali da će doživjeti deseto izdanje.
Upravo otud i ime festivala: fluid – nestalno i promjenjivo. Iz godine u godinu tim je rastao i ne samo da smo održali kontinuitet, već smo usupjeli da se etabliramo kao jedan od najvažnijih i programski najsadržanijih dizajnerskih festivala u region – kazala je Matić.
Ona se zahvalila svim partnerima i prijateljima festivala i istakla da je bez njihove podrške realizacija FLUIDa ne bi bila moguća, imajući u vidu da cijeli tim koji organizuje festival radi volonterski. Pored predstavljanja ovogodišnjeg programa, Matić se posebno osvrnula na novu programsku kategoriju – FLUID book room koji zapravo predstavlja mini sajam stručne literature iz oblasti dizajna od međunarodnih i regionalnih izdavača.
Program Foruma počeo je otvaranjem četiri izložbe u prostorijama Fakulteta likovnih umjetnosti. Nagrađeni radovi na prošlogodišnjem regionalnom konkursu za nagradu FLUID – Regional Poster Award for Young Designers 2021 predstavljeni su na izložbi FLUID (IGRA/PLAY) Awards 2021.
Izložbe Poster / LEGO ERGO SUM, Fanzine / LEGO ERGO SUM i Typeface / LEGO ERGO SUM prikazuju selekciju radova sa ovogodišnjeg konkursa za mlade dizajnere u kategorijama plakat, fanzin i tipografsko pismo. Cilj ovog konkursa je podsticanje mladih autora iz regiona da istražuju aktuelne angažovane teme i da kroz dizajnersku formu izraze svoj stav. Na otvaranju izložbi upriličena je dodjela nagrada. U kategoriji plakat nagrađene su Anđela Stupar, Sara Stevanović i Anja Stergar. U kategoriji tipografsko pismo nagrađeni su Ana Prodanović, Lazar Rakonjac i Petar Stošić, dok su u kategoruji fanzin nagrađene Milena Mandić, Marina Milanović i Sara Jolić.
Vakcinacija protiv sezonskog gripa počinje sjutra, srijeda, 9. 10. 2024. godine saopšteno je iz JZU Dom Zdravlja Cetinje.
Kako su naveli vakcinacija će se obavljati u injekcionoj ambulanti izabranog doktora, svakog radnog dana, od 7 do 13h, po dobijenom nalogu izabranog doktora. Vakcinaciju je moguće obaviti i u kućnim uslovima, preko patronažne službe, takođe, sa nalogom izabranog doktora.
Iz cetinjskog Doma zdravlja naglasili su da se vakcina preporučuje:
– licima starijim od šest mjeseci sa hroničnim oboljenjima respiratornog sistema, kardiovaskularnog sistema i bubrega, osobama koje se liječe od metaboličkih poremećaja (šećerna bolest), licima sa smenjenom funkcijom imunološkog sistema uključujući i lica sa HIV/AIDS-om, kao i sobama koje imaju transplatirane organe i/ili ćelije;
-svim osobama starijim od 65 godina;
-hronično oboljelim osobama koje žive u kolektivnom smještaju;
-trudnicama i
-djeci uzrasta od šest mjeseci do pet godina.
Vakcinacija je jedna od najznačajnih mjera prevencije, te pozivamo osiguranike na istu – istakli su iz JZU Dom zdravlja Cetinje.
Nakon tri poraza u posljednja četiri kola Fudbalski klub “Lovćen” i Ivan Jablan okončali su saradnju.
Jablan je najstariji crnogorski fudbalski kolektiv predvodio od sredine decembra prošle godine.
Cetinjani su u sezoni 2023/24 bez problema sačuvali opstanak, a u tekućoj sezoni, nakon devet odigranih utakmica imaju 14 bodov i zauzimaju četvrto mjesto drugoligaške tabele.
Kako saznaje Radio Cetinje, najozbiljniji kandidat da zamijeni Jablana je Vladica Savićević.
Savićević je prvi samostalan posao imao u podgoričkom Internacionalu. Sin legende evropskog fudbala i predsjednika FSCG Dejana Savićevića, bio je pomoćni trener u Dečiću i Komu.
Komunalna policija Prijestonice Cetinje, u saradnji sa Osnovnom školom „Njegoš“, organizovala je edukativni obilazak grada za učenike prvog razreda. Ovaj događaj je imao za cilj da najmlađim učenicima na zanimljiv i interaktivan način približi osnovne informacije o pravilima ponašanja na javnim mjestima, kao i značaju očuvanja životne sredine.
Tokom obilaska, prvaci su imali priliku da nauče kako bezbjedno da pređu ulicu, pravilno odlože otpad ali i da se informišu o svakodnevnim obavezama i odgovornostima komunalnih policajaca. Posebna pažnja je posvećena učenju o saobraćajnim pravilima, kako bi se kod djece razvila svijest o bezbjednom kretanju u saobraćaju – saopštili su iz gradske uprave.
Kako su naveli ovaj vid saradnje lokalne uprave i obrazovnih ustanova doprinosi jačanju svijesti kod najmlađih o značaju zajedničke brige za prostor u kojem žive, kao i poštovanju pravila koja omogućavaju bezbjednost svih građana.
Drugo izdanje IPAF-a – Internacionalnog Festivala Performansa održaće se od 9. do 11. oktobra ove godine na Fakultetu likovnih umjetnosti na Cetinju (FLU), Crna Gora, koji će biti domaćin ovog događaja.
Ovaj internacionalni festival, posvećen umjetnosti performansa, osmislili su i zajednički kreiraju, Marko Marković (dekan Fakulteta likovnih umjetnosti Univerziteta Crne Gore), Maja Šofranac (prodekanica Fakulteta likovnih umjetnosti Univerziteta Crne Gore), Salvo Bitonti (direktor Akademije likovnih umjetnosti Albertina u Torinu) i Luigi Moio (umjetnik i profesor Tehnika performansa u vizuelnim umjetnostima na Akademiji likovnih umjetnosti Albertina u Torinu) – saopštili su sa FLU.
Kako su najavili organizatori Fakultet likovnih umjetnosti će biti pozornica za izvođenje različitih oblika performansa.
Uživo i video performansima će se predstaviti: Fakultet likovnih umjetnosti Cetinje i Akademija likovnih umjetnosti Albertina iz Torina. Kao i međunarodni gosti festivala: Nacionalna akademija za umjetnost iz Osla (KHiO), Atinska škola likovnih umjetnosti (ASFA), Grčka, Univerzitet Sister Nivedita, Kolkata, Indija i Institut za umjetnost iz Seula, Južna Koreja – najavili su organizatori.
Počasna gošća festivala, kako su saopštili, biće priznata gvatemalska umjetnica, Regina José Galindo. Rođena u Gvatemali 1974. godine, Galindo je poznata po tome što koristi svoje tijelo u radovima kroz koje osuđuje socijalno, političko i kulturno nasilje, s posebnim fokusom na rodno nasilje. Njeno stvaralaštvo prati tradiciju umjetnosti performansa koju su postavile umjetnice poput Ane Mendiete i Marine Abramović.
Tokom festivala, Galindo će izvesti performans “Jedan metar ispod zemlje”, u trajanju od 12 minuta i 3 sekunde, moćnu refleksiju o dinamikama potlačenosti i otpora.
Na IPAF-u će svoje radove predstaviti i istaknuti umjetnici i profesori sa Akademije u Oslu, Pedro Gómez-Egaña i Ane Hjort Guttu. Profesor Pedro Gómez-Egaña će voditi radionicu u kojoj će učestvovoati studenti iz Osla i Cetinja. Radionica istražuje kritični prostor između onoga što se anticipira i onoga što se doživljava, posebno iz perspektive ekonomije pažnje. Kao radionica za umjetnike, ovo postaje način aktiviranja kritičkog pristupa prema tome gdje i kako se slike i objekti dijele, kao i razvoj umjetničkih alata za suočavanje s pažnjom kao ključnim dijelom iskustva. Takođe, tokom trajanja festivala održaće se i predavanje dr Svetlane Racanović pod nazivom “Montenegro Performing the Past”, sa fokusom na performativne aspekte Cetinjskih bijenala – saopštili su organizatori.
Multidisciplinarnost i internacionalnost
IPAF teži da bude platforma za kulturnu i umjetničku razmjenu, gdje susret različitih disciplina i međunarodnih perspektiva stvara plodno tlo za inovacije, objasnili su sa FLU.
Akademija Albertina iz Torina i Fakultet likovnih umjetnosti sa Cetinja, zajedno sa međunarodnim gostima, promovišu inkluzivnu i multidisciplinarnu viziju umjetnosti performansa, podstičući dijalog između umjetnika, studenata i institucija iz cijelog svijeta. Za vizuelni identitet festivala zaslužna je umjetnica Michele Troian – navodi se u saopštenju.
Kako su najavili nakon Crne Gore, festival, koji ima putujući karakter, nastaviće svoje putovanje u martu 2025. godine u Atini, u domaćinstvu Atinske akademije likovnih umjetnosti, a zatim u junu naredne godine na Akademiji Albertina u Torinu.
Više vozila sudarilo se na putu Cetinje-Podgorica u mjestu Gornji Kokoti.
Iz Operativno-komunikacionog centra Uprave policije nijesu imali informaciju da li je u udesu bilo povrijeđenih.
Napravljena je veća materijalna šteta, a zbog udesa došlo je do zastoja i formiranja kolona.
Izvor: Dan
Prijestonica Cetinje završila je radove na adaptaciji Palate Đukanovića, istorijskog objekta od izuzetnog značaja za Cetinje.
Projekat je obuhvatao adaptaciju krova i fasade, a radove je izveo “Bombeton” d.o.o. Cetinje. Palata Đukanovića sagrađena je 1910. godine najvjerovatnije po projektu vlasnika, građevinskog inženjera, Marka Đukanovića, školovanog u Parizu – saopštili su iz gradske uprave.
Objekat je građen stilom francuskog klasicizma i renesanse, a najupečatljiviji je po četiri ženske statue, koje simbolizuju četiri godišnja doba. Korišćen za razne potrebe, danas je ovaj objekat u svojoj prvobitnoj stambenoj funkciji.