Foto: Ilustracija
Evidentno je da je od početka ove godine zabilježen pad kupovne moći crnogorskih građana zbog stalnog rasta stope inflacije, saopštio je istraživač u Institutu za strateške studije i projekcije dr Milika Mirković. Prema posljednjim podacima Monstata godišnja inflacija u Crnoj Gori je na nivou od 15 odsto, a Mirković smatra da će u narednom periodu stopa inflacije prvenstveno zavisiti od kretanja cijena energenata. On je naveo da stabilizacija na tržištu energenata zavisi od geopolitičke situacije i rata u Ukrajini.
“Ukoliko se uporedi vrijednost jednog eura tokom prethodnih mjeseci, evidentno je da je zabilježen pad kupovne moći, odnosno količina dobara koju građani mogu da kupe. Od januara ove godine stopa inflacije bilježi stalan rast, dok je od aprila stopa inflacije dvocifrena, tako da je realna vrijednost novca padala. Rast cijena nije praćen rastom zarada, pa je realna zarada u avgustu bila niža u odnosu na prethodne mjesece”, kazao je Mirković Pobjedi i precizirao da je realna zarada u avgustu bila niža 1,7 odsto u odnosu na april i 3,8 odsto nego u januaru.
Uzroci poskupljenja
On je naveo da je najveći doprinos rastu cijena visok rast cijene hrane i pića, zatim prevoza i stanovanja u odnosu na prošlu godinu.
“Ove grupe proizvoda jasno nam ukazuju i na razloge povećanja cijena, a koje prije svega treba tražiti u nestašicama i problemima u lancima snabdijevanja koji su izazvani ratom u Ukraniji. Međutim uzrok rasta su i dešavanja prije rata, a to je period pandemije kovid-19, kada su započeti problemi u lancima snabdijevanja i kada su velike količine novca ,,upumpane“ u ekonomske tokove koji su bili bez aktivnosti, tj. koje nijesu pratili realni rokovi”, rekao je Mirković.
On je dodao da u analizu treba uključiti i promjenu cijena na mjesečnom nivou. Podsjeća da je u avgustu ta stopa iznosila 0,2 odsto što je ipak manja stopa rasta cijena u odnosu na stope zabilježene u prethodnim mjesecima.
Mirković navodi da je pored ovih spoljnih uticaja na kretanja inflacije, povećanje cijena bilo dodatno podstaknuto i dešavanjima u Crnoj Gori.
“Realizacija programa ,,Evropa sad“ je uticala na nominalni rast dohotka građana, koji nije praćen većom produktivnošću rada, već je posljedica administrativnog povećanja zarada. Tako da je cjelokupni sistem reagovao i kroz rast cijena. Iako ovo nije glavni razog povećanja cijena u Crnoj Gori, činjenica je da je u Crnoj Gori inflacija veća nego u EU zoni, dok je prije realizacije ovog programa inflacija u Crnoj Gori pratila nivo iz EU zone, to ukazuje na to da je taj program doprinio sveukupnom rastu cijena”, istakao je Mirković.
Uticaj programa “Evropa sad”
Inflacija u eurozoni u avgustu je bila 9,1 odsto, a u septembru je dostigla deset odsto, što je najviša vrijednost od kada je uveden euro. Mirković navodi da podaci iz perioda do početka ove godine i prije realizacije programa ,,Evropa sad“, pokazuju da je nivo cijena u Crnoj Gori uglavnom pratio nivo cijena u eurozoni.
“Prema podacima EUROSTAT-a, oscilacije između stopa inflacije mjerene HICP, su bile veoma male do 2022. godine. Međutim, od januara ove godine primjećuje se značajnije odstupanje između stopa inflacije, u prosjeku po jedan procentni poen na mjesečnom nivou”, rekao jer Mirković.
On je dodao da je to akumulirano, te od januara ove godine dovelo do toga da imamo godišnju inflaciju u Crnoj Gori veću za oko pet procentnih poena u odnosu na eurozonu.
“Veći dohodak stanovništva je doveo do veće količine novčanih sredstava u opticaju što je stvorilo pritisak na cijene, jer ovi novčani tokovi nijesu pokriveni rastom realnih tokova. Pored rasta dohotka od rada, kroz razne oblike socijalnih davanja su dodatno plasirana novčana sredstva”, rekao je Mirković.
On smatra da će u narednom periodu stopa inflacije prvenstveno zavisiti od kretanja cijena energenata, a kako kaže, stabilizacija na tržištu energenata sa druge strane zavisi od geopolitičke situacije i rata u Ukrajini.
“Dodatno, ukoliko se realizuje odluka OPEK+ o smanjenju proizvodnje nafte u narednom periodu, to će se dodatno odraziti na rast cijena energenata usljed smanjenja ponude. Kako nafta ulazi u sastav cijene koštanja velikog broja proizvoda, to će posljedično dalje uticati na sveukupni nivo cijena”, saopštio je Mirković.
On je naveo da je Evropska centralna banka u svom izvještaju iz septembra projektovala inflaciju na nivou od 8,1 odsto u eurozoni za ovu godinu i 5,5 odsto za narednu godinu (HICP).
“S obzirom na rast cijena u eurozoni, može se očekivati da će isti trend biti zabilježen i u Crnoj Gori”, izjavio je Mirković.
Državni intervencionizam
Odgovarajući na pitanje da li država, odnosno Vlada, treba da povuče neke poteze i interveniše kako bi obuzdala rast inflacije, Mirković je naveo da svako kontrolisanje ili ograničavanje kretanja cijena može imati značajne negativne posljedice na ekonomiju.
“Prije svega se može odraziti na ponudu i tražnju za tim dobrima i uslugama. Određivanje cijene ispod one koja se slobodno formira na tržištu, može za posljedicu imati ograničenu ponudu dobara, što dalje vodi rastu cijena. Iako je ograničavanje cijena dobara povoljno sa strane kupaca, rast cijena faktora proizvodnje dovodi do rasta troškova proizvodnje, što uz ograničene cijene proizvoda može dalje uticati na poslovanje proizvođača i na kraju smanjenje ponude ili nestašicu tih dobara”, kazao je Mirković.
Podsjećamo da je je u cilju obuzdavanja cijena osnovnih životnih namirnica Vlada povukla nekoliko poteza, pa je u junu ograničila marže trgovcima za brašno, šećer, ulje i so, tako što je donijela odluku kojom će se maksimalna visina marže u veleprodaji ograničiti na pet odsto za pšenično brašno tip 400 i 500, šećer, ulje i so, dok će za te namirnice u maloprodaji iznositi sedam odsto.
Početkom maja su usvojene i stupile na snagu izmjene Zakona o PDV-u. Tim izmjenama je ukinut porez na brašno i suncokretovo ulje, a za so je smanjen na sedam odsto. Takođe sredinom juna ukinut je PDV na hljeb, dok su, podsjećamo, početkom maja usvojene i stupile su na snagu izmjene i dopune Zakona o akcizama kojima je dozvoljeno Vladi da smanji akcize na gorivo do 50 odsto.
Prema riječima Mirkovića upitno je koliko je, ili da li je uopšte, odluka koja se odnosi na ograničenja marži u trgovinama za određene prehrambene proizvode uticala na ograničavanje rasta cijena.
“Sa druge strane, jedan od načina uticaja na cijenu goriva je bio smanjenje akciza na gorivo, što je dovelo do nižih cijena od tržišnih. Međutim, s obzirom na stanje u javnim finansijama, takve poteze je teško očekivati u narednom periodu”, smatra Mirković.
Prema najnovijim podacima Monstata cijene proizvoda i usluga lične potrošnje, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u avgustu su, u odnosu na jul, bile u prosjeku više 0,2 odsto. Potrošačke cijene su u avgustu, u odnosu na isti mjesec prošle godine, u prosjeku bile više 15 odsto, dok su potrošačke cijene u periodu od januara do avgusta, u poređenju sa istim periodom prošle godine, u prosjeku više 11,1 odsto.
Vrijednost minimalne korpe za godinu porasla 107 eura
Vrijednost minimalne potrošačke korpe za avgust je, prema podacima Monstata, iznosila 766,2 eura, dok je u avgustu prošle godine iznosila 659,2 eura, što znači da je za godinu vrijednost korpe uvećana za 107 eura.
Vrijednost minimalne potrošačke korpe za avgust je, prema podacima Monstata, bila 0,7 odsto viša u odnosu na jul.
Od ukupne vrijednosti minimalne potrošačke korpe, izdaci za hranu i bezalkoholna pića su iznosili 356,5 eura, što je 2,1 odsto više u odnosu na jul.
Statističari su izračunali da su izdaci za neprehrambene proizvode i usluge iznosili 409,7 eura, što je 0,6 odsto manje nego u julu.
Vrijednost minimalne potrošačke korpe za četvoročlano domaćinstvo čine minimalni mjesečni izdaci koji se odnose na hranu i bezalkoholna pića i neprehrambene proizvode i usluge.
Za izračunavanje minimalnih izdataka koji se odnose na hranu i bezalkoholna pića koriste se prosječne cijene u tekućem mjesecu i mjesečne količine u kilogramima za četvoročlano domaćinstvo. Za izračunavanje vrijednosti korpe neprehrambenih proizvoda i usluga koriste se indeksi potrošačkih cijena.
Ulje za godinu poskupjelo 35,4 odsto, a meso 17,1 odsto
Podaci Monstata o uticaju na godišnju stopu inflacije pokazuju da je cijena čvrstih goriva porasla 54 odsto, dok je cijena goriva i maziva za motorna vozila viša za 18,2 odsto. Cijene povrća su porasle 36,9 odsto, usluga smještaja 35,5 odsto, ulja i masti 35,4 odsto, hljeba i žitarica 34,2 odsto, mlijeka, sira i jaja 31 odsto. Statističari su izračunali da su cijene mesa za godinu porasle 17,1 odsto, a voća 14,7 odsto.
Izvor:Pobjeda
Vrijeme je da podignete svoje internet iskustvo na još viši nivo!
Za to je zadužen Telemach koji za sve EON korisnike podiže brzinu interneta i donosi još više uživanja!
Brzine interneta skaču, ali tu nije kraj dobrim vijestima.
Ako postanete Telemach korisnik i odlučite se za neki od EON paketa, čeka vas super popust od 50% tokom prvih 6 mjeseci! Oni najbrži, ukoliko odaberu EON Full ili EON Premium paket, dobiće na poklon sjajni i praktični Samsung Galaxy tablet.
Sve o EON-u
Evo još korisnih informacija o EON-u kako biste lakše donijeli odluku o pravom paketu za vas.
Ukratko – EON sve čini dostupnijim i tako zanimljivim kroz TV, internet i telefonsku uslugu.
„User friendly“ mu je drugo ime pa sa lakoćom možete da pratite svoje omiljene televizijske programe, sadržaje na Youtubu ili pokrenete na hiljade drugih aplikacija iz Google Play Store-a.
Filmofili ga obožavaju, jer vas u inoviranom Video Klubu čeka više od 25.000 naslova sjajnih filmova i serija. Ljubitelji sporta još više, jer „sports mode“ je sve što su ikad željeli od televizije.
Uz EON možete da gledate i sve one sadržaje za koje niste imali vremena, jer omogućava vraćanje propuštenog do 7 dana unazad na svim kanalima.
Dostupna vam je i EON mobilna aplikacija za gledanje sadržaja bilo kada i bilo gdje.
Sve ovo i još puno toga prati najbolja optička mreža nove generacije!
Bezbjednost najmlađih
U EON-u i najmađi korisnici imaju personalizovani EON Kids kutak. Bogat dječiji sadržaj može da se kreira prema uzrastu, a uz roditeljsku kontrolu, odnosno PIN kod, djeca su potpuno bezbjedna u svom TV okruženju.
Tu je i korisna aplikacija Connect koja omogućava roditeljima da budu potpuno spokojni i kad nisu kući jer uz nju kontrolišete korišćenje kućnog interneta i sadržaja.
Sve ovo možete osigurati iz svog doma, porudžbinom putem sajta telemach.me.
Za još informacija, možete i posjetite najbliže Telemach prodajno mjesto ili pozvati Kontakt centar na 1800.
Ne čekajte! Pravi je trenutak da osjetite moć vrhunske tehnologije i nevjerovatne brzine. Pridružite se Telemachu i otkrijte šta znači imati uslugu koja se savršeno uklapa u sve vaše potrebe.
Namjerno otvaram državne i vojne tajne. Mamim ih, nek udare na mene. Sigurno ću se odbraniti, ako me ne otruju u zatvoru. Međutim, niko još nije pokrenuo pitanje otvaranja državnih tajni. Ma niko mi još nije ni pitanje postavio – ispričao je večeras na Cetinju analitičar geopolitike i general u penziji Blagoje Grahovac, predstavljajući trilogiju o ratnim i poslijeratnim vremenima na prostoru Balkana.
Promocija knjiga „Banditosi ili ubice država”, „Tri cunamija ili Evropa je ranjena” i „Glasovi iz gluve sobe”, autora Blagoja Grahovca, održana je u galeriji Centra za kulturu Prijestonice Cetinje.
Imam čiste ruke i čist obraz. Govorim, prkosim i svađam se, tamo gdje sam pokušao kroz institucije sistema da nešto učinim, da se nešto ispravi. Ljudima, kojima sam bio savjetnik, ako rade dobro ne govorim lijepe riječi, ćutim. Ako mislim da nešto nije dobro odmah reagujem, kao kobra. U institucijama borim se, a ako ne daju rezultat upozorim, idem u javnost. Tako je nastalo osam mojih knjiga – ispričao je general Grahovac.
Poručuje da ratne partije ne mogu ponuditi ništa što bi građanima ličilo na bolje danas od juče. Partije koje su učestvovale u bratoubilačkim ratovima na prostoru bivše SFRJ, treba skloniti. Rješenje je, kaže Grahovac, da se eks-Ju države oslobode ratnih partija.
Bez udaljavanja od vlasti svih njih, rat u produženom trajanju će trajati, a pomirenja i suočavanja sa prošlošću biti neće. One zavađuju i potpiruju narode ex-Ju prostora, neprekidno. Brzo će tome doći kraj. Vi na Cetinju imate istorijsku sreću, da ste na pravoj strani istorije, i po pitanju antifašizma i po pitanju poštovanja različitosti. To će zavladati – kazao je Grahovac.
Prema ocjeni Grahovca, Crna Gora u vlasti nema umne političare, nego političke šalabajzere.
Nova vlast u Crnoj Gori je po vokaciji korporativno brokersko špekulativna. Ne treba ih gasiti, neka ih, neka razgrću. Međutim, da bi bila stabilnost u državi, moraju postojati partije koje štite interese radnika, seljaka, policajca, vojnika, službenika i penzionera … Imamo šalabajzersku vlast na nivou države. Tvrdim, mijenjaće se, jer Crna Gora ima sreću. Politička svijest građana Crne Gore je na zavidnom nivou, što se dokazuje time kada se god pojavi novi politički subjekt, građani mu daju šansu. Drugo, građani imaju građansku hrabrost, jer žele da mijenjaju svaku vlast, koja nije ispunila njihova očekivanja. Treće, u Crnoj Gori postoje različiti mediji sa slobodom djelovanja i jak nevladin sektor – kazao je Grahovac.
General avijacije u penziji kaže da već petnaest godina piše i upozorava na neoliberalizam kao najopasniji oblik fašizma.
Geopolitički procesi, objasnio je Grahovac, uslovljeni su sa tri društveno jaka „cunamija“, između kojih je, ukazuje, Evropa ukliještena.
Jedan je sa Zapada, a to je neoliberalizam koji je prerastao u jedan najopakiji derivat oblika fašizma. Drugi, na istoku je organizovani kriminal i korupcija, koji kao cunami ruši planetu. Prvi put u istoriji imamo da Istok i Zapad nisu u sukobu, nego ova dva cunamija imaju sinergijsko destruktivno dejstvo. Idu prema južnim paralelama i vrlo se vješto miksuju religija i politika. Ubacili su miksovanu religiju i politiku u socijalno ugroženu i frustriranu masu, i to nije ništa drugo moglo izroditi nego sljedeći, treći cunami, a to je naoružani fanatizam – kazao je Grahovac.
Godinama ističe da Srbija predstavlja poligon za rusku mitomaniju i crnogorsku mafiju.
Četiri vrste Crnogoraca ima u Srbiji. Prva grupacija je potomstvo crnogorsko u Srbiji, i to bi svaka država na planeti poželjela da ima tako zdravo potomstvo. Druga grupa su intelektualci Crnogorsci u Srbiji, a to su profesori, ljekari... Treća grupacija je mafija crnogorska u Srbiji. Ja pišem u tekstu „Crnogorsko srpske prevare“ da je Srbija poligon za rusku mitomaniju i crnogorsku mafiju. Četvrta grupacija je crnogorska tužbalica i kukavica – kazao je Grahovac.
Blagoje Grahovac je autor knjiga „Opasne stvari”, „Lice nacije”, „Geopolitika i Balkan”, „Geopolitički rebus” i „Braća po gluposti”.
N. Kašćelan
U Crnoj Gori sjutra će biti promjenljivo do potpuno oblačno, a prijepodne se očekuje kiša, pljuskovi i grmljavina, naročito u južnim i centralnim predjelima.
Kako je saopšteno iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju, poslijepodne uglavnom suvo, uz djelimično razvedravanje, osim na krajnjem jugoistoku gdje još moguća povremena kiša i grmljavina.
Vjetar će biti umjeren do jak južnih smjerova.
Jutarnja temperatura vazduha od osam do 18, najviša dnevna od 14 do 23 stepena.
Maloljetniku (A.K.) osumnjičenom da je izvršio krivično djelo ubistvo u pokušaju u dvorištu Gimnazije „Niko Rolović“ gdje je nožem nanio povrede opasne po život učeniku te škole D.M.(18) tužilac Višeg državnog tužilaštva je odredio pritvor do 72 sata.
Povrijeđeni učenik D.M. je u stanju životne ugroženosti dovežen u Opštu bolnicu Bar. Učenik, primjerno dijete, koji je tog jutra redovno pošao u školu, na malom odmoru za pet minuta, brutalno je napadnut od maloljetnika koji nijesu đaci te škole. Jedan od delinkvenata nožem je ranio učenika Gimnazije koji je zadobio povrede grudnog koša, dijafragme i slezine. Nož je probio zid grudnog koša i ušao u trbuh. Operativno je zbrinut u Opštoj bolnici Bar, zatim upućen u Klinički centar Crne Gore na Odjeljenje intenzivne njege.
Portparol Višeg državnog tužilaštva tužiteljka Lepa Medenica potvrdila je za Primorski portal da je maloljetniku osumnjičenom za krivično djelo ubistvo u pokušaju određeno zadržavanje do 72 sata.
Tužilaštvo će u međuvremenu odlučiti da li će Sudu uputiti predlog za određivanje pritvora za maloljetnika, kazala je tužiteljka Medenica za Primorski portal.
Drugom maloljetniku, osumnjičenom za učestvovanje u tuči nakon što je saslušan od strane tužioca nije određeno zadržavanje.
Protiv šesnaestogodišnjaka je podnijeta krivična prijava u redovnom postupku zbog sumnje da je izvršio krivično djelo učestvovanje u tuči.
Izvor: DAN
U Crnoj Gori je na kraju septembra bilo 32,1 hiljada nezaposlenih, 1,5 odsto manje nego u avgustu, pokazuju podaci Zavoda za zapošljavanje (ZZZ).
Prema podacima ZZZ, stopa nezaposlenosti je na kraju avgusta ove godine iznosila 10,96 odsto. U istom mjesecu prošle godine bila je 13,06 odsto.
Zavod je od početka godine evidentirao 10,19 hiljada novozaposlenih.
Za isti period oglašeno je 19,16 hiljada slobodnih radnih mjesta.
Posljednje dvije aktivnosti, koje su bile preduslov za objavljivanje konačnih rezultata popisa stanovništva, domaćinstava i stanova 15. oktobra, uspješno su realizovane, saopštili su iz Uprave za statistiku (Monstat).
Kako su naveli, posljednji preduslovi odnosili su se na kontrolu podataka o etničko-kulturološkim karakteristikama, kao i kontrolu unesenih podataka od strane političkih partija, potpisnica Sporazuma o uslovima za održavanje popisa od 20. novembra prošle godine.
U saopštenju Monstata se navodi da je, od 1. do 7. oktobra, 20.684 građana provjerilo svoje podatke o etničko-kulturološkim karakteristikama.
Dodaje se da je 14,6 hiljada građana provjerilo podatke putem mobilnog telefona, nešto više od šest hiljada putem računara, dok su 253 podatke provjerili putem tableta.
Sve to, kako su ocijenili iz Monstata, ukazuje na visoko povjerenje građana u popisni proces, a u krajnjem implicira na visok kvalitet konačnih rezultata popisa.
„Tokom provjere podataka od strane građana nije prijavljena nijedna nepravilnost u smislu nevjerodostojnosti suštine podataka u bazi unešenih popisnih podataka“, kazali su iz Monstata.
Kako su dodali, za cijeli period provjere podataka, evidentirano je oko 850 poziva građana putem telefonskih linija koje je obezbijedila Uprava za statistiku, odnosno 277 zahtjeva pristiglih putem mejla.
„Najveći broj zahtjeva se odnosio na dodatno pojašnjenje građanima kako da pristupe provjeri podataka putem softvera, za ispravku slovnih grešaka, zatim za slučaj pogrešnog unosa od strane građana identifikacionih podataka sa kopije popisnice u softversku aplikaciju, kao i za mogućnost provjere podataka u slučaju da su građani izgubili popisnice“, navodi se u saopštenju.
Dodaje se da je bilo 20 zahtjeva za slovnom ispravkom, tri zahtjeva za promjenom latiničnog u ćirilićno pismo, dok je 11 građana posjetilo prostorije Monstata kako bi direktno provjerili svoje podatke zbog gubitka jedinstvenog devetocifrenog broja.
„Iz razloga objektivne nemogućnosti, zaposleni Uprave za statistiku su izašli u susret u dijelu logističke podrške, na način što su posjetili tri domaćinstva (devet osoba) kod kojih je izvršena zamjena statističkog ID broja“, kazali su iz Monstata.
Oni su naglasili da su sve ispravke u datim domaćinstvima zapisnički konstatovane.
Kada je u pitanju drugi preduslov, odnosno kontrola unešenih podataka od strane političkih partija, potpisnica Sporazuma o uslovima za održavanje popisa stanovništva, domaćinstava i stanova, iz Monstata su rekli da su uspješno organizovali i realizovali kontrolu unešenih podataka i kontrolu ručnog brojanja podataka.
„Kontrola se obavila uz strogo poštovanje dva najznačajnija principa rada zvanične statistike: profesionalna nezavisnost i zaštita individualnih podataka u skladu sa Zakonom o zvaničnoj statistici i sistemu zvanične statistike, Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti, kao i internih uputstava Uprave za statistiku“, navodi se u saopštenju.
Kako se dodaje, u vezi sa nalazima i postupkom kontrole, nije zabilježena nijedna nepravilnost.
“Što je konstatovano i sačinjenim zapisnikom koji će sjutra biti dostavljen Odboru za praćenje primjene Sporazuma o uslovima za održavanje popisa stanovništva, domaćinstava i stanova, kao i praćenje sprovođenja popisa, zajedno sa izvještajem o aktivnostima popisa u prethodnom periodu”, kaže se u saopštenju.
Izvor: MINA