Arheolozi su otkrili veliko nalazište paleolitske pećinske umjetnosti na istočnoj obali Španije, koje sadrži prikaze konja, jelena i divljih bikova.
Više od 100 drevnih slika i gravura, za koje se vjeruje da su stare najmanje 24.000 godina, otkriveno je u 500 metara dubokoj pećini Cova Dones ili Cueva Dones u Millaresu, nedaleko od Valensije, prenosi Hina.
Iako je lokacija dobro poznata mještanima i planinarima, slike su ostale neotkrivene sve dok ih nijesu otkrili istraživači sa univerziteta u Saragosi i Alikanteu, koji su povezani sa kolegama u Sautemptonu.
Kada smo vidjeli prvog naslikanog izumrlog divljeg bika, odmah smo prepoznali da je to važno – rekao je Aitor Ruiz-Redondo, viši predavač praistorije u Saragosi i Sautemptonu.
Iako je Španija zemlja sa najvećim brojem paleolitskih pećinskih umjetničkih mesta, većina njih je koncentrisana na sjeveru zemlje. Istočna Iberija je područje gde je do sada dokumentovano nekoliko ovih lokaliteta – dodao je Ruiz-Redondo.
Prikazi izrađeni od gline
Naučnici su dokumentovali više od 100 motiva za svoje istraživanje, koje je objavljeno u časopisu Antikuiti, uz najmanje 19 potvrđenih prikaza životinja, od kojih su mnoge napravljene od gline, što je neobično.
Vjeruje se da je ovo otkriće najznačajnije nalazište paleolitske pećinske umjetnosti koje se može naći u regionu sa najvećim brojem motiva otkrivenih u Evropi od Atkurre (Bizkaia) prije osam godina.
Životinje i znakovi su prikazivani jednostavnim prevlačenjem prstiju i dlanova prekrivenih glinom po zidovima – objasnio je Ruiz-Redondo.
Naučnici vjeruju da će otkriti još umetnosti u pećinama kako se njihova istraživanja budu nastavljala.
Izvor: Al Jazeera Balkans