Panel diskusija “Crnogorska kulturna diplomatija i nasljedje” koja se organizuje u okviru projekta „Evropska muzika crnogorske kulturne diplomatije“ održaće se sjutra u Multimedijalnoj sali Ministarstva kulture sa početkom u 18 časova, saopšteno je iz ove institucije kulture.
Diplomatija – vještina (ne)mogućeg i kultura mogu se posmatrati i kao jing i jang jedne države u međunarodnim odnosima, uz tradiocionalnu tzv. tvrdu moć. Vođeni ciljem da prikažemo domete kulturne diplomatije kroz sferu univerzalnog jezika umjetnosti, pokrenućemo temu koji su to mehanizmi »meke moći« Crne Gore, razgovarati o ulozi kulturne baštine u građenju imidža države, kao i kulturnih institucija u kontekstu razvoja i osnaživanja kulturne diplomatije Crne Gore – navodi se u saopštenju.
Kako navode, primarni cilj ovog panela jeste javna diskusija na temu odnosa kulturne baštine i kulturne diplomatije. Sa jedne strane zašto je važno, kako ističu, da se vraćamo u prošlost i da učimo iz nje, a sa druge strane sagledavanje aktuelnog odnosa kulture i diplomatije kako bi kreatorima kulturnih politika i donosiocima državnih politika dali argumentovane preporuke.
Na tribini će govoriti prof. dr Sonja Tomović Šundić, redovni profesor Fakulteta političkih nauka, predstavnik Ministarstva vanjskih poslova Dejan Vuković, akademik CANU Aleksandar Čilikov, dok će moderatorka biti magistarka političkih nauka Andrea Popović.
Na otvaranju će se obratiti Ambasador Crne Gore u Parizu, Ivan Ivanišević putem video poruke.
Kako dodaju, kulturno nasljeđe svake zemlje predstavlja temelj njenog identiteta, oslonac za razvoj njene savremene kulture i utiče na pozicioniranje zemlje u regionalnim, evropskim i svjetskim okvirima. Debata će nastojati da pokrene razgovor o brojnim pitanjima vezanim za korišćenje nasljeđa u kulturnoj diplomatiji kroz set od deset pitanja.
Drugi dio diskusije se odnosi na odnos EU prema kulturnoj baštini i značaj kulture kao »meke moći«, a u duhu globalnog građanstva koje daje prednost međukulturnom dijalogu, uzajamnosti i reciprocitetu. Evropska Unija sve više pribjegava kulturnim dobrima i aktivnostima kako za unutrašnje tako i za spoljne svrhe, kako bi podstakla evropsku koheziju i unapređenje integracija kao i da bi ponudila odgovore na savremene izazove spoljne politike. Set pitanja o ulozi kulturne diplomatije u razvoju svijesti gradjana Crne Gore o evropskim vrijednostima.
Događaj dio je projekta ,,Evropska muzika crnogorske kulturne diplomatije”, koji je podržan u okviru Regionalnog programa lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu 2. ReLOaD2 program finansira Evropska unija, a sprovodi UNDP u partnerstvu sa četrnaest opština, među kojima su Prijestonica Cetinje, Glavni grad i opštine Zeta i Danilovgrad, čineći klaster ,,Središnji region”.