Društvo

Pare nijesu problem jer para nema

„Đe su pare?“ – Sekretar sekretarijata za kluturu, sport i mlade Prijestonice Cetinje Stanko Marković, prilikom upada u prostorije RTV Cetinje 2018.g. Dok Cetinje čeka na formiranje nove gradske uprave i preko društvenih mreža i saopštenja saznaje za razvoj situacije, pojedina privredna društva i ustanove koje se finansiraju iz budžeta su „na aparatima“. Jedno od
Pare nijesu problem jer para nema

„Đe su pare?“ – Sekretar sekretarijata za kluturu, sport i mlade Prijestonice Cetinje Stanko Marković, prilikom upada u prostorije RTV Cetinje 2018.g.

Dok Cetinje čeka na formiranje nove gradske uprave i preko društvenih mreža i saopštenja saznaje za razvoj situacije, pojedina privredna društva i ustanove koje se finansiraju iz budžeta su „na aparatima“. Jedno od njih je i DOO Lokalni javni emiter „Radio i televizija Cetinje“. Zbog neusvajanja budžeta za 2022. godinu Prijestonica Cetinje je morala uvesti privremeno finansiranje koje traje tri mjeseca i podrazumijeva da se potrošačkim jedinicama odobravaju sredstva mjesečno do iznosa 1/12 (jedne dvanaestine) ostvarenih rashoda u prethodnoj fiskalnoj godini. Za naš medij to konkretno znači da smo, nakon usvojenog programa „Evropa sad“, od transfera iz budžeta Prijestonice Cetinje, uspjeli da isplatimo jedino bruto zarade za stalno zaposlene.

Nakon isplate zarada nije ostalo novca za honorare za dva saradnika koja već godinama rade za našu kuću i bez kojih ne bi mogli da funkcionišemo, a koji su taj honorar itekako zaradili u januaru ove godine, nemamo novac za plaćanje računa (struja, voda, mobilni telefoni) što je neophodno za normalan nastavak funkcionisanja. Takođe, novca nema ni za isplatu zaostale nadoknade za članstvo u Savjetu DOO Lokalni emiter „Radio i televizija Cetinje“ koju je po tužbi dobio smijenjeni direktor ovog medija Mladen Vujačić, a čije neplaćanje za sobom povlači automatsku blokadu računa. Novca nema ni za ratu za reprogram poreskog duga koju smo do sada uredno izmirivali, kao ni za isplatu nadoknade za članove sadašnjeg Savjeta, a ni za one kojima je istekao mandat u ovom tijelu.

Kako smo, neposredno, prije održavanja izbora u Cetinju, odlazeću gradsku upravu upozoravali da se budžetom mora predvijeti iznos koji je dovoljan za normalan rad ovog preduzeća,  o tom iznosu  bezuspješno vodili pregovore više od godinu dana, naglašavajući na svakom sastanku da je stanje u kakvom se godinama nalazimo neodrživo i da ćemo doći u bezizlaznu situaciju, jedini „rezultat“ koji smo dobili bilo je rješenje o blokadi računa od strane Uprave prihoda i carina za neizmirene poreske obaveze iz prethodnih godina, koje smo ličnim vezama i kontaktima uspjeli da odložimo. Zanimljivo je da su se nakon urgencije i prijetnji pare našle i bila uplaćena tranša za zaostale dobrinose.

Na istim sastancima, odlazeća gradska uprava nas je uvjeravala da će se svaki problem „u hodu rješavati“, te da će se „nedostatak između predviđenih i potrebnih sredstava rješavati prostim zahtjevom“. Nakon donošenja odluke o privremenom finansiranju mi smo, očito za razliku od predstavnika gradske uprave, znali što će se desiti.

Ipak, u skladu sa „dogovorom“, nakon isplate zarada obratili smo se Sekretarijatu za kulturu, sport i mlade Prijestonice Cetinje i Sekretarijatu za finansije i ekonomski razvoj zahtjevom u kojem je takstativno navedeno koliko nam je sredstava potrebno i za koju namjenu. Iako smo se  u pomenutom zahtjevu pozvali upravo na uvjeravanje nesporedno prije izbora da će se problem nedostajućih sredstava rješavati, te na činjenicu da je naš menadžent upozorio da idu izbori i da se takva obećanja ne mogu davati,  od odlazećeg sekretara Sekretarijata za kulturu, sport i mlade Stanka Markovića dobili smo odgovor u vidu citiranja Odluke o privremenom finansirnju, uz napomenu da se „nada da ćemo uložiti napor i uspjeti da održimo redovan proces rada“.

Iz odgovora je potpuno jasno da se našem mediju već drugi put sugeriše da „sam zaradi“ iako su svi i više nego svjesni ograničenih mogućnosti po pitanju marketinga i uopšte realizovanja sopstvenih prihoda u Cetinju. Marković nas takođe upućuje na sajt Prijestonice Cetinje „da izvršimo uvid u Prijedlog Odluke o Budžetu Prijestonice Cetinje za 2022.godinu“ i navodi da će se „nakon usvajanja Budžeta steći uslovi da nam se transferiše veći iznos sredstava shodno našem zahtjevu za prenos“.

Bilo bi zanimljivo čuti kako je obrazlagan zahtjev Markovićevog SD-a da se iz gradske kase obezbjedi petocifreni iznos za instituciju koja nema nikakve veze sa budžetom grada i da li je to jedan od razloga zašto nije usvojen budžet za 2022.g.? I da li je toj instituciji sugerisano da uloži dodatni napor i održi redovan proces rada?

Dakle, dok traje privremeno finansiranje ni mi a ni bilo koja ustanova koja se finansira iz opštinskog budžeta neće dobiti sredstva koja su joj neophodna. Uslijediće prijetnje blokadom, neizmirivanje tekućih obaveza a u našem slučaju i  dvoje vrijednih ljudi neće primiti novac koji su zaradili.

Na kraju, potpuno je svejedno ko će sjesti u koju fotelju, pored 40 miliona duga koja se pominju u jutrošnjoj fejsbuk prepisci. Toga, ko sjedne, sačekaće  lokalna preduzeća na izdisaju, sudski izvršitelji, prinudne naplate, tužbe, blokade i nezadovoljni radnici.

M.Z. / I.J.