Električni trotineti su prije nekoliko godina preplavili ulice evropskih gradova. Ekonomičan i ekološki prihvatljiv način kretanja gradom, brži od pješačenja, a manje naporan od vožnje bicikla, ubrzo je našao na hiljade poklonika. Pojavilo se pitanje koji se saobraćajni propisi odnose na novu vrstu prevoza, pa su se zbog njih donosili i potpuno novi zakoni i aneksi postojećim. Brojni su gradovi uveli najam trotineta kao dio javnog gradskog prevoza, a taj način kretanja gradom, osim lokalnog stanovništva, masovno koriste i turisti za obilazak i razgledavanje. No grad koji je među prvima uveo mogućnost najma ovog prevoznog sredstva sad ih ukida. Zabrana trotineta u Parizu stupa na snagu 1. septembra.

PARIZ JE 2018. MEĐU PRVIMA UVEO OVU USLUGU, A SAD JE PRVI U SVIJETU ZABRANJUJE
U februaru ove godine u Parizu sproveden referendum na kojem je premoćnih 90 posto stanovnika tog grada glasalo za zabranu trotineta. Francuska prijestolnica bila je jedan od pionira ovog trenda kad je 2018. uvela mogućnost najma trotineta. Korisnika je bilo sve više, pa tako i neodgovornih i nepažljivih vozača.

Rastao je i broj nesreća, pa su tako samo prošle godine u Parizu u nesrećama u kojima je učestvovao električni trotinet tri osobe izgubile život, a 459 ih je povrijeđeno. U junu 2021. u šetnji uz Senu poginula je turistkinja na koju je naletio trotinet s dvoje putnika na njemu. Stanovnicima Pariza je prekipjelo.
NA ULICAMA PARIZA BILO JE GOTOVO 15.000 ELEKTRIČNIH TROTINETA
Održani referendum nije bio obvezujući za gradske vlasti, no ipak su poslušali glas javnosti. U ovom je trenutku na ulicama Pariza gotovo 15.000 električnih trotineta, kojima upravljaju tri različite kompanije. Stanovnici grada izjasnili su se da je ovo prevozno sredstvo izvor briga i napetosti, da vozači ne voze oprezno i ugrožavaju druge učesnike u saobraćaju. Uz nepoštivanje pravila i prebrzu vožnju, često ih ostavljaju nasumično odbačene uz ulicu, a bilo je i situacija u kojima su ih bacali u rijeku.

KOMPANIJE KOJE SE BAVE IZNAJMLJIVANJEM BOJE SE DA ĆE SE TREND PROŠIRITI I NA DRUGE GRADOVE
S druge strane, ima i protivnika zabrane. To su ljudi koji su u trotinetima pronašli jeftin i brz način za odlazak i povratak s posla, kao i oni koji ih koriste razumno i uz poštovanje propisa. Oni navode kako bi bilo dovoljno da se trotinetima ograničila brzina. Posebno strahuju kompanije koje se bave iznajmljivanjem ovih vozila na gradskim površinama.
Oni se boje da će nakon Pariza i drugi gradovi slijediti ovaj, za njih nepovoljan, trend. Već su počeli da uklanjaju svoje trotinete s pariških ulica i da ih parkiraju u druge gradove u kojima pružaju ovu uslugu. Neki od njih ostaju na ulicama glavnog grada Francuske kao iznajmljivači električnih bicikala.
Izvor: Putbi kofer