Kriza izazvana pandemijom, dodatno produbljena ruskom agresijom na Ukrajinu, izmijenila je globalne ekonomske prilike i izazvala poremećaje na tržištu roba. Istorijski visoke cijene tokom ove godine usložile su poziciju crnogorske privrede. Cijene su naglo porasle za sve energente, repromaterijale i poljoprivredno-prehrambene proizvode, a nekoliko puta su prijetile nestašice, saopšteno je iz Privredne komore Crne Gore (PKCG).
Kriza izazvana pandemijom, dodatno produbljena ruskom agresijom na Ukrajinu, izmijenila je globalne ekonomske prilike i izazvala poremećaje na tržištu roba. Istorijski visoke cijene tokom ove godine usložile su poziciju crnogorske privrede. Cijene su naglo porasle za sve energente, repromaterijale i poljoprivredno-prehrambene proizvode, a nekoliko puta su prijetile nestašice – kazali su iz PKCG.
Smatraju da u aktuelnim okolnostima, uz realnu prepostavku da će period pred nama karakterisati neizvjesnost, nije za očekivati da privreda podnosi teret postojeće ili nove krize. Stoga je, kažu iz PKCG, uloga i podrška Vlade u cilju obezbjeđivanja uslova za odvijanje biznisa i očuvanje privredne aktivnosti neophodna.
S tim u vezi, Privredna komora Crne Gore, kao krovna asocijacija privrede koja kontinuirano prati uslove za obavljanje privredne djelatnosti, predlaže Vladi set aktivnosti i mjera podrške privredi – kazali su iz PKCG.
Dvanaest mjera podijeljeno je u dvije grupe, one koje treba da obezbijede dovoljne količine energenata i u cilju ublažavanja negativnih finansijskih posljedica.
I Mjere u cilju obezbjeđivanja dovoljnih količina energenata
MJERA 1:
U cilju racionalnijeg trošenja te podsticanja štednje, svim privrednim subjektima čija potrošnja u narednom periodu bude manja u odnosu na isti period prethodne godine, odobriti dodatni popust od 10% na račune za električnu energiju.
Jedan od strateških pristupa očuvanja ravnoteže u energetici podrazumijeva energetski efikasno poslovanje privrednih subjekata, kroz adekvatne podsticaje. U tom smislu, neophodno je sprovoditi politiku nagrađivanja odgovornog ponašanja privrednih subjekata, spremnih da uštedama potrošnje doprinesu stabilnosti sistema i njegovoj održivosti na srednji i dugi rok.
MJERA 2:
Ukoliko zbog potencijalne energetske krize, povećanje cijene električne energije bude neizbježno, to povećanje za privredne subjekte ne smije biti procentualno veće od povećanja cijene energije za domaćinstva.
Uzimajući u obzir najave moguće energetske nestabilnosti, a posebno sve skuplju električnu energiju iz uvoza, neophodno je primijeniti mjere koje neće dodatno otežati poslovanje privrede. Bilo kojom mjerom koja bi u neravnopravan položaj dovela privredne subjekte, bila bi dodatno ugrožena ionako narušena likvidnost, posebno imajući u vidu da su troškovi električne energije značajna stavka u ukupnim troškovima poslovanja.
MJERA 3 i 4:
Uvesti nultu stopu PDV-a na opremu za solarne elektrane.
Ubrzati procedure odobravanja izgradnje solarnih elektrana, u skladu sa posljednjim izmjenama Zakona o planiranju prostora i izgradnji objekata, posebno na površinama koje su prostornim planovima, bilo kojeg reda, prepoznate kao poljoprivredno zemljište, šumsko zemljište, odlagališta otpada, kao i na lokacijama na kojima je trajno završena eksploatacija rudarskih sirovina.
S obzirom da ne postoji mogućnost dobijanja statusa povlašćenih proizvođača, kroz sistem takozvanih „feed in tarifa“, neophodno je osmisliti novi mehanizam podsticaja izgradnje proizvodnih objekata koji koriste obnovljive izvore energije, posebno Sunčevu energiju.
U tom smislu, a uzimajući u obzir značaj realizovanih projekata održivih izvora energije (ukupne snage cca 170 MW i godišnje proizvodnje cca 490 GWh), za stabilnost rada energetskog sistema, posebno u aktuelnom trenutku, neophodno je stvoriti pretpostavke za pokretanje novog investicionog ciklusa u sektor proizvodnje električne energije, i to na svim površinama koje su generalnim ili detaljnim planskim dokumentom podobne za ovaj vid privredne aktivnosti.
MJERA 5:
Uvesti nultu stopu PDV-a na kupovinu ogrijevnog drveta i peleta.
Imajuću u vidu potencijalni nedostatak (dovoljnih količina) električne energije, a posebno rizik od skoka cijena iste, za nastupajući zimski period neophodno je obezbijediti supstituciju jednih energenata drugim.
Stoga predlažemo uvođenje nulte stope PDV-a na ogrijevno drvo i pelet što će dovesti do korigovanja cijena ovih proizvoda naniže. Takođe, adekvatne količine ogrjevnog drveta i peleta, po pristupačnim cijenama, smanjiće potrebu za potrošnjom električne energije i uspostaviće se balansirana potrošnja u ovoj oblasti.
II Mjere u cilju ublažavanja negativnih finansijskih posljedica
MJERA 6:
U cilju obezbjeđenja nabavke dovoljnih količina brašna (zaliha) te osiguranja kontinuirane proizvodnje hljeba potrebno je obezbijediti beskamatne kredite za industrijske pekare ili omogućiti da za postojeće kredite država preuzme obavezu plaćanja kamata.
Zbog gubitaka u ovoj branši, nastalih ograničavanjem cijena osnovne vrste hljeba (odluka važila od juna do decembra 2021. godine), industrijske pekare nijesu u mogućnosti da obezbijede veće količine brašna neophodne za sigurnu snabđevenost tržišta ovom osnovnom životnom namirnicom. Stoga je potrebno obezbijediti nesmetano i kontinuirano snabdijevanje neophodnim količinama pšenice, brašna i ostalih sirovina za rad pekarske industrije, uz iznalaženje modela olakšica kod same nabavke i plaćanja.
MJERA 7:
Povećati iznos subvencija za otkup mlijeka.
Neočekivane najave zabrane izvoza odnosno uvoza mlijeka od pojedinih proizvođača, opravdano nameću potrebu da se rješavanju ovog pitanja pristupi kroz oslanjanje na domaće resurse.
U tom pravcu, potrebno je važeće subvencije za jačanje otkupne mreže mlijeka povećati sa 2 na 4 centa, odnosno 6 centi za otkup mlijeka na udaljenosti do 75 km, odnosno preko 100 km. Time bi se postiglo širenje otkupne mreže, povećanje otkupa mlijeka i, u krajnjem, omogućilo povećanje proizvodnje mlijeka.
MJERA 8:
Uvesti nultu stopu PDV-a na mlijeko i jogurt.
Bez adekvatne podrške crnogorskim proizvođačima, pojaviće se disbalans u proizvodnji pojedinih vrsta mliječnih proizvoda i, nažalost, povećati ionako visoka uvozna zavisnost. Stoga je potrebno uvesti nultu stope PDV-a na mlijeko i jogurt, što će omogućiti da prerađivači mlijeka za taj iznos povećaju otkupnu cijenu i direktno utiču na povećanje otkupa mlijeka od farmera.
MJERA 9:
Sniziti stopu PDV-a na mesne prerađevine, ribu, voće i povrće na 7%.
Zbog nedovoljnog stočnog fonda, mesna industrija proizvodnju zasniva uglavnom na uvozu svježeg mesa. Naime, propisana stopa PDV-a za svježe meso je 7%, a za mesne prerađevine 21%. Stoga je potrebno uvesti nižu stopu PDV-a od 7% i na mesne prerađevine, jer će se time podstaći proizvodnja i jačati konkuretnost domaćih proizvoda.
Na svježu ribu kao jednu od osnovnih životnih namirnica trebalo bi primijeniti sniženu stopu PDV-a od 7%, što bi u značajnoj mjeri omogućilo smanjenje cijena ribe, te veću zastupljenost ove namirnice u ishrani stanovništva.
Najveći neiskorišćeni poljoprivredni potencijali, za koji postoje komparativne prednosti, imamo u proizvodnji voća i povrća. Uvođenjem niže stope PDV-a na ove kategorije proizvoda kreirali bi povoljnije uslove i veće interesovanje za ulaganje u ovaj sektor.
MJERA 10:
Potrebno je obezbijediti dodatno subvencionisanje nabavke stočne hrane.
U EU i SAD očekuje se pad prinosa kukuruza prouzrokovan sušom, što je već u avgustu uticalo na povećanje cijena kukuruza za 1,5% u odnosu na prethodni mjesec. Rast cijena kukuruza imaće direktan uticaj na cijene stočne hrane. Stoga je u slučaju većih poremećaja na tržištu potrebno obezbijediti dodatna sredstva za subvencionisanje nabavke stočne hrane, kako bi se zadržao stočni fond koji ima izraženu tendenciju pada posljednjih nekoliko godina.
MJERA 11:
Definisati model za utvrđivanje razlike u cijeni građevinskih radova odnosno uraditi tzv. kliznu skalu.
Poremećaji na tržištu uzrokovali su poskupljenje gotovo svih građevinskih materijala, goriva, maziva i drugih resursa u lancu izvođenja građevinskih radova i usluga i to do mjere da se više ne mogu ni kontrolisati niti predviđeti, što značajno ugrožava poslovanje građevinskih kompanija.
Uzimajući u obzir i činjenicu da je Vlada 01. jula 2022. godine usvojila Informaciju Ministarstva finansija koja se tiče problema realizacije ugovora o javnim nabavkama, zbog rasta cijena u sektoru građevinarstva i usvojila zaključak da je potrebno donijeti kliznu skalu, koja je važan instrument za ublažavanje teške situacije u sektoru građevinarstva, neophodna je što hitnija reakcija i operacionalizacija u skladu sa predmetnim zaključkom.
MJERA 12:
Privrednim subjektima čiji je pad prihoda, izazvan krizom zbog ruske agresije na Ukrajinu, veći od 50% u odnosu na uporedni period prethodne godine, potrebno je obezbijediti podršku u vidu subvencionisanja kamatne stope na kredite od 0,5%, narednih 12 mjeseci, i produženje roka otplate kredita za 3-5 godina.
Aktuelna ekonomska situacija, izazvana pandemijom COVID-19 i ruskom agresijom na Ukrajinu, te drugim faktorima, značajno je otežala poslovanje privrednih subjekata. Na kraju avgusta ove u poređenju sa istim periodom 2019. godine, broj blokiranih pravnih lica i preduzetnika veći je za 11%, dok je iznos duga veći za čak 47,1%, što dodatno potvrđuje problem likvidnosti sa kojima se privreda suočava.
Zbog toga, neophodna je adekvatna reakcija u domenu kreditne politike, koja bi omogućila, donekle, lakše poslovanje privrednim subjektima u Crnoj Gori.
U Crnoj Gori u nedjelju pretežno sunčano vrijeme, povremeno uz slabu i umjerenu oblačnost, tokom dana uglavnom visoka oblačnost.
Kako je saopšteno iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju, na sjeveru, ujutru po kotlinama ponegdje magla ili povećana niska oblačnost.
Vjetar će biti slab do umjeren, promjenljivog smjera.
Jutarnja temperatura vazduha od 3 do 16, najviša dnevna od 16 do 26 stepeni.
“Lionsgate Movies” objavio je trejler za akcioni triler “Armor”, u režiji Džastina Ruta, sa Silvesterom Staloneom u glavnoj ulozi.
U ovom filmu, Stalone se vraća akcionom žanru i igra glavnog negativca koji planira veliku pljačku.
Glavni likovi akcionog trilera su otac i sin Džejms (Džejson Patrik) i Kejsi (Džoš Vigins), koji rade u službi obezbjeđenja i prevoze pošiljku o kojoj ništa ne znaju.
Napada ih iskusna ekipa pljačkaša predvođena Staloneom, koji misli da će ovo biti još jedan lak posao poslije svih onih koje su radili. Međutim, pljačka oklopnog vozila ne ide lako, a Džejms i Kejsi ostaju zarobljeni sve dok ne otkriju vrijednost onoga što prevoze i odluče da se udruže kako bi nadmudrili napadače.
U filmu igraju i Daš Mihok, Džejson Patrik, Lejni Stibing, Erin Ounbi, Džef Čejs i druge zvijezde. Scenario su napisali Kori Tod Hjuz i Adrijan Spekert.
Nakon što je „Lionsgate“ objavio trejler za film, nije dobio previše dobre kritike. Mnogi su istakli da već pretpostavljaju kako će se film završiti, ali da će ga ipak pogledati zbog Silvestera Stalonea.
„Vidim da piše Stalone, tako da ću da gledam“, „Već vidim da je film bezveze, ali akcija sa Staloneom se ne propušta“, „Samo uzmite u obzir da Stalone ima 78 godina i još uvijek snima ovakve filmove“, „Ovaj čovjek se ne zaustavlja“, „Mislim da, s obzirom na godine i sve druge filmove koje je snimio, zaslužuje da se pogleda i ovaj film“, neki su od komentara gledalaca ispod objavljenog trejlera.
Izvor: Index.hr/Pobjeda
U utakmici drugog kola crnogorskog šampionata košarkaši Lovćena ugostiće sjutra ekipu Podgorice.
Cetinjani su na startu pretrpjeli poraz od Teoda, a sada ih čeka duel protiv još jednog učesnika ABA 2 lige.
Kako to biva godinama unazad, Lovćen je i u novu sezonu ušao u izmijenjenom sastavu.
U tekuću sezonu ušli smo u izmijenjenom sastavku koji je sačinjen uglavom od igrača sa Cetinja. Od prošlogodišnje ekipe tu su Bogdanović, Parača, Lopičić, Latković, Jovanović i Islamović. Doveli smo Vsailija Ivančevića iz SC Derbija, vratili Cetinjanina Nikolu Ratknića, a angažovali smo i američkog pleja Treja Grifina. Takođe, sa nama je ponovo Milutin Đukanović koji će svojim iskustvom biti od velikog značaja. Prvoj ekipi su priključeni juniori Blažo Mudreša i Rade Novović, dok su uz prvi tim još mladi Iljazi i Vukić – osvrnuo se na sastav Petar Jovanović, na startu razgovora za Radio Cetinje.
Jovanović dodaje da je sredina tabele cilj ekipe, ali i napredak mladih košarkaša.
Naš cilj je da ove sezone budemo na sredini tabele, ali ono što je još važnije jeste afirmacija mladih igrača. Vjerujem da će oni, kroz treninge i utakmice značajno napredovati – naglasio je on.
Zbog rekontrukcije dvorane Sportskog centra košarkaši Lovćena bili su prinuđeni da treniraju van Cetinja što je svakako otežalo tok ljetnjih priprema.
Sigurno da je otežavajuća okolnost za nas to što smo zbog rekonstrukcije naše dvorane trenirali van Cetinja. Većinu treninga odrdaili smo u Budvi i Podgorici. Ipak, moram priznati da se isplatilo čekati, jer smo dobili jedan maltene novi objekat koji pruža idealne uslove za rad, što do sada nije bio slučaj. Iz tih razloga biće nam potrebno malo vremena da se dobro uigramo i fizički pripremimo – dodao je Jovanović koji se zahvalio Košarkaškom klubu “SC Derbi” i Đuru Ostojiću koji su cetinjskom timu izlazili u susret i ustupali njihove termine za treninge.
Kadrovski problemi nijesu zaobišli Lovćen ni uoči sjutrašnje utakmice.
Imamo tih problema sa povredama. Parača se oporavlja od upale pluća, Islamovića čekamo da se vrati iz povrede koljena. Imaćemo problema sa visokim igračima, ali vjerujem da će ekipa pružiti maksimum – zaključio je Petar Jovanović za Radio Cetinje.
Utakmica Lovćen – Podgorica igra se sjutra od 18 sati.
Rukometaši Lovćena trijmfalno su krenuli u odbranu titule prvaka Crne Gore.
Cetinjani su u prvom meču u sezoni, u rekonstruisanoj dvorani Sportskog centra, ubjedljivo savladala Budvansku rivijeru – 30:20
Budvani su donekle uspijevali da pariraju šampionu prvih dvadesetak minuta.
Nakon toga tim Filipa Popovića podizao je nivo igre, a na poluvremenu je imao pet golova viška (15:10).
Lovćen je i nakon odmora nastavio da dominira, igrao je veoma dobro u oba pravca. Prednost je rasla, da bi na kraju iznosila deset golova.
Domaćin je sjajno rasporedio golove na ovom meču, pa su tako po četiri puta mrežu Budvana tresli Miodrag Stanojević, Aleksa Perišić, Danilo Pajović, Bogdan Petričević, Božo Brnović i Vuk Mrvaljević.
Uz to, odličan na golu bio je Savo Vujović koji je sakupio 18 odbrana.
Ko Budvana sedam golova Ilije Rafailovića, a pet Lazara Dulovića.
Uoči duela seniorskih ekipa snage su odmjerli i kadetski timovi dva kluba, a Lovćen je bio više nego ubjedljiv – 53:8!
Razigranu ekipu Miloša Vulićevića predvodio je Matija Kapičić sa devet golova iz deset pokušaja. Pratili su ga Luka Kaluđerović sa osam i Matija Cmiljanović sa šest pogodaka. Po pet su postigli Matija Đonović i Petar Vujović, a po četiri Lav Zeković, Marko Kašćelan i Ognjen Pejaković.
Tradicionalna manifestacija “Njeguška trpeza”, uz bogatu ponudu domaćih specijaliteta održana je danas na Njegušima.
Na seoskom trgu zadovoljni gosti iz Crne Gore, ali i drugih zemalja uživali su u besplatnoj degustaciji njeguških specijaliteta. Domaćini su pripremili bogatu tradicionalnu trpezu sa pršutom, sirom, … uz domaću rakiju i vino, na opšte zadovoljstvo svih prisutnih.
Direktor Turističke organizacije Prijestonice Cetinje Nikola Jablan zadovoljan je posjetom, kao i gastronomskom ponudom i kulturno zabavnim programom koji su pripremili. Istakao je odličnu saradnju koju imaju sa “Udruženjem proizvođača njeguških specijaliteta”.
Uz sjajnu gastronomsku ponudu prisutni su uživali i u kulturno-zabavnom programu u okviru kojeg su nastupili: KUD „Njegoš”, guslar Rajko Radović, Tanja Šeter i Dejan Škuletić sa bendom, kao i recitatorka Milica Radović.
Zahvalnice za učešće u akciji “Biramo najuređenije dvorište na Njegušima za 2024. godinu” dobili su: Božović Ivan, Stanka Petrović Njegoš, Milica Popović i Restoran ”Njeguška sijela”.
Manifestacija je dio programa “Njeguško kulturno ljeto” i održava se 19. put. Organizatori su Prijestonica Cetinje, Turistička organizacija Prijestonice i „Udruženje proizvođača njeguških specijaliteta“.
Nakon pet dana provedenih u Bosni i Hercegovini, spasilački tim angažovan na teritoriji Jablanice i Buturović polja, sinoć se u kasnim noćnim satima vratio u Crnu Goru.
Dio nacionalnog tima obučenog za djelovanje tokom prirodnih katastrofa i kriznih situacija, bili su i cetinjski vatrogasci-spasioci Igor Jovićević i Filip Latković.
Oni su, kako je Radio Cetinju kazao Latković, zajedno sa kolegama iz regiona pomagali stanovništvu u pronalasku nestalih i otklanjanju posljedica katastrofalnih poplava, koje su pogodile to područje prije nešto više od nedjelju dana.
Svakodnevno smo radili zajedno sa timovima iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Slovenije i Hrvatske. Funkcionisali smo kao jedno pokušavajući, koliko je to bilo moguće, da saniramo štetu i pomognemo mještanima – kazao je Latković.
Obilne padavine prouzrokovale su odrone i klizišta, a najteže je pogođeno područje opštine Jablanica, te opština Konjic, Kiseljak, Fojnica i Kreševo. Situacija u Jablanici je, kako ističe Latković, veoma teška.
Nije ni približno onome što je prikazano video zapisima. Mnogo je teža situacija koju zatičete na licu mjesta, baš nešto neopisivo – kazao je sagovornik Radio Cetinja.
I pored velike tragedije koja ih je zadesila, mještani su, kako dodaje, bili predusretljivi i ljubazni.
Sve vrijeme su bili tu sa nama, sve vrijeme uz nas, vodili su računa da nam ništa ne fali. Činili su sve, što je bilo u njihovoj moći, da nam boravak u Jablanici učine što ugodnijim – naglasio je Latković.
Spasioci su, kako dodaje, bili smješteni u prostorijama škole.
Bili smo zadovoljni uslovima smještaja. Bez obzira na to što je u pitanju škola imali smo gdje da prespavamo, što je bilo najvažnije – kazao je Latković.
Podsjećamo, crnogorsku spasilačku ekipu mahom su činili vatrogasci i spasioci iz 10 crnogorskih opština, pripadnici Crvenog krsta i Direktorata za zaštitu i spašavanja.
Zbog poplava i klizišta u Bosni i Hercegovini stradale su 24 osobe, a prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova, u Jablanici se traga za tijelima još tri nestale osobe, a u Konjicu za jednom.
M. Sekulić