Foto: Shutterstock
Danas je 29. novembar koji se do 2002. godine u Jugoslaviji proslavljao kao Dan Republike.
Dan Republike je od 1944. godine obilježavan u spomen na Drugo zasedanje Antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja Jugoslavije (AVNOJ) koje je održano 29. novembra 1943. godine u Jajcu.
AVNOJ je tom prilikom konstituisan u zakonodavno i izvršno predstavničko tijelo, dok je Nacionalni komitet oslobođenja Jugoslavije (NKOJ) konstituisan kao najviši izvršni i naredbodavni organ.
U Jajcu su postavljeni principi za osnivanje federativne države jugoslovenskih naroda poslije Drugog svjetskog rata, pod vođstvom Komunističke partije Jugoslavije. Tada je predviđeno da Jugoslavija bude federacija šest republika: Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Makedonije.
Na predlog slovenačke delegacije, Josipu Brozu Titu dodijeljena je titula „maršal Jugoslavije“.
Odlukom Predsedništva AVNOJ-a broj 70, od 28. novembra 1944, određeno je da se prva godišnjica zasijedanja u Jajcu dostojno obilježi, čime je 29. novembar počeo da se praznuje na ovim prostorima.
No, proći će još gotovo dvije godine prije nego što ovaj datum i formalno postane praznik nove države – odlukom Savezne narodne skupštine od 2. novembra 1946. godine, Dan republike proglašen je državnim praznikom Federativne Narodne Republike Jugoslavije (FNRJ).
Osim sjećanja na Drugo zasedanje AVNOJ-a, Danom Republike obilježavala se i godišnjica ustavotvorne skupštine FNRJ koja je održana 29. novembra 1945.
Ukazom iz 1949. godine, odlučeno je da se Dan Republike slavi dvodnevno, što je 1955. potvrđeno Zakonom o državnim praznicima.
Generacije rođenih u Jugoslaviji do 1982. godine, vjerovatno se sjećaju da su đaci prvaci svakog 29. novembra davali “pionirsku zakletvu“ i dobijali uniformu pionira: plavu kapu sa crvenom petokrakom, bijlu košulju sa crvenom maramom i plavi šorc.
Osim prijema đaka u Savez pionira Jugoslavije, Dan Republike je obelježavan i uz počasne platune i svečane akademije.
Ipak, većina stanovnika socijalističke Jugoslavije pamti Dan Republike po neradnim danima (kada se praznik spajao sa vikendom) koji su se koristili za kraća putovanja ili odlazak na selo što se pokazalo kao dobra prilika za klanje svinja pred zimu. Porodice bi se tada u gradove vraćale sa kantama punim masti, i torbama punim mesa i kobasica.
Škole, fabrike, mjesne zajednice, domovi kulture, ulice, nosili su u bivšoj državi ime „29. novembar“.
Dan Republike je opjevan i u istoimenoj pjesmi kultnog sarajevskog benda Zabranjeno Pušenje, na albumu „Pozdrav iz zemlje Safari“ iz 1987. godine. Pjesma, s vidljivom dozom gorčine, opisuje atmosferu praznika države koja puca po šavovima.
Ti šavovi trajno su popucali devedesetih godina, i Dan Republike prestao je da se praznuje u svim bivšim jugoslovenskim republikama, osim u Srbiji i Crnoj Gori koje od 1992. godine čine krnju federaciju – Saveznu Republiku Jugoslaviju (SRJ).
Izvor: N1
U Crnoj Gori sjutra će biti umjereno do potpuno oblačno.
Kako je saopšteno iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju, u južnim i centralnim predjelima povremeno se oćekuje slaba do umjerena kiša, na primorju mogući pljuskovi i grmljavina, dok se u sjevernim predjelima očekuje dosta suvog vremena.
Na primorju i u sjevernim predjelima povremeno umjeren do pojačan, južni i istočni vjetar.
Jutarnja temperatura vazduha od nula do 11, najviša dnevna od četiri do 15 stepeni.
Džudo klub “Crnogorac” učestvovao je ovog vikenda na turniru “Kup Oslobođenja Podgorice”, na kojem je osvojio osam medalja.
Cetinjskom klubu pripale su četiri zlatne, jedna srebrna i tri bronzane medalje.
Zlatom u Podgorici okitile su se: Anđela, Valentina i Katarina Drašković i Darija Martinović.
Srebo je pripalo Asji Popivodi, dok su se bronzom okitili Hajdana Martinović, Martina Iorio i Viktor Marković.
Košarkaši Lovćena izgubili su od Sutjeske rezultatom 70:59 u utakmici devete runde Prve crnogorske lige.
Cetinjani su pružili dobar otpor favorizovanom rivalu – učesniku ABA 2 lige. Ipak, to nije bilo dovoljno za iznenađenje.
Sutjeska je rano stekla ubjedljivu prednost u Prijestonici ali se borbena ekipa Petra Jovanovića nije predavala.
U jednom momentu Lovćen se potpuno vratio, na 49:51 je imao i napad za vođstvo, ali je Miloš Latković promašio trojku.
Nikšićani su nakon toga napravili seriju 10:2 i tako riješili meč.
Kod pobjednika su se istakla tri igrača – Vebster je ubacio 19 poena, Filip Barović i Milić Starovlah dodali su po 14. Kod Cetinjana Vasilije Ivančević postigao je 12, Milošu Latkoviću nedostajao je skok za dabl dabl učinak (11 poena), dok je Alija Islamović dodao 10.
Svrgnuti predsjednik Sirije Bašar Al Asad stigao je u Moskvu i dobio je azil u Rusiji, javljaju ruske agencije RIA Novosti i TASS, pozivajući se na izvor iz Kremlja.
“Asad i članovi njegove porodice stigli su u Moskvu, gdje im je iz humanitarnih razloga pružen azil, rekao je sagovornik TASS.
Sirijske opozicione snage danas su saopštile da su zauzele glavni grad Damask i izrazile spremnost da sarađuju sa međunarodnom zajednicom na stabilizaciji situacije u zemlji.
Rusko Ministarstvo spoljnih poslova ranije je saopštilo da je Bašar al Asad podnio ostavku na mjesto predsjednika Sirije, napustio zemlju i izdao uputstva da se vlast mirno prenese posle pregovora, u kojima, kako dalje tvrde iz ruskog ministarstva, Rusija nije učestvovala.
Izvor: Tanjug
Rukometašice Starsa upisale su ubjedljivu pobjedu u desetom kolu Druge crnogorske lige. Cetinjanke su danas, pred svojom publikom, savladale Berane sa 30:13.
Izabranice Draška Kaluđerovića od prvog minuta su dominirale, a kako je to izgledalo najbolje govori krajnji rezultat utakmice.
Kaluđerović je svim igračicama pružio šansu, a njih 11 upisalo se u listu strijelaca.
Najefikasnija je bila Valentina Perović sa šest golova, dok je pet postigla Anja Božović.
Stars će u posljednjem kolu jesenjeg dijela šampionata gostovati lideru prvenstva – ekipi Komova.
Na poziv Saveza antifašističkih boraca i antifašista Republike Hrvatske (SABA RH ) kao i Zajednice udruga antifašističkih boraca i antifašista Dalmatinskih županija ( ZUABA SDŽ) Udruženje boraca NOR-a i Antifašista Prijestonice Cetinje je prisustvovalo proslavi 80 .Obljetnice oslobođenja Dalmacije (1944-2024 ) koje se održalo u subotu 07. novembra u Solinu, a u organizaciji Društva “Prvi solinski partizanski odred“ pod visokim pokroviteljstvom Predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovića
Svečanom obilježavanju 80 godišnjice oslobođenja Dalmacije su prisustvovali ispred UBNORA Prijestonice Borislav Pravilović predsjednik i Stevan Radunović član Predsjedništva ujedno i Potpredsjednik SUBNOR-a Crne Gore gdje su položili cvijeće na spomenik palim borcima Solina i prisustvovali svečanoj akademiji .
Predstavnici UBNOR-a Prijestonice Cetinje su iskoristiti posjetu u cilju afirmacije antifašizma u regionu i proširivanju saradnje između udruženja dvije prijateljske zemlje Crne Gore i Hrvatske .
Takođe, kako dodaju, odlazak u Hrvatsku je ujedno iskorišćen i za posjetu društvu Crnogoraca Splitsko Dalmatinske Županije .