Učenici sa Cetinja, polaznici Access programa učenja engleskog jezika koji finansira Stejt dipartment, razgovarali su danas sa gradonačelnikom Cetinja Nikolom Đuraškovićem o problemima sa kojima se suočavaju mladi i djeca, uputivši mu niz pitanja koja se odnose na poboljšanje statusa najmlađe populacije u gradu.
Na pitanje koje mjere planira gradska uprava u cilju zadržavanja mladih ljudi na Cetinju, gradonačelnik je najavio otvaranje novih radnih mjesta.
Svakako fokus stavljamo na pitanje novih investicija i otvaranje novih radnih mjesta i ja sam siguran da ćemo već do polovine našeg mandata moći da svjedočimo o konkretnim rezultatima – kazao je Đurašković.
Učenik Andrija Rašković pitao je gradonačelnika da li se razmišlja o formiranju agencije za sezonsko zapošljavanje mladih.
Razmišljamo da sljedeće godine, u susret ljetnjoj sezoni realizujemo program koji bi pokazao koji su potencijali za sezonsko zapošljavanje na Cetinju, program koji bi motivisao mlade da se interesuju za te poslove, to jest da napravimo sponu između poslodavaca na Cetinju i mladih koji su zainteresovani da tokom ljetnih mjeseci rade u našem gradu. Sljedeće godine u februaru ili martu treba planirati ozbiljan program u tom smislu – kazao je Đurašković.
Učenici su između ostalog pitali gradonačelnika kada je planirano otvaranje Kulturnog centra, na što je on odgovorio da se kroz Kapitalni budžet i Zakon o Prijestonici planira izgradnja Centra za kulturu.
Odgovarajući na pitanje kada je planirana obnova opreme za treniranje koja se nalazi u parku, gradonačelnik je najavio da će teretana biti uskoro završena u Njegoševom parku, a slične sadržaje za omladinu i djecu je najavio i na nekim drugim lokacijama u gradu.
Koordinatorka rada nastavnika Access programa na Cetinju, profesorica Nataša Stanojević koja je zajedno sa djecom učestvovala u diskusiji sa gradonačelnikom, kaže da je zadovoljna nakon razgovora sa prvim čovjekom grada, ističući da je prepoznala spremnost lokalne uprave da sarađuju sa njima.
Gradonačelnik je nakon razgovora saopštio da se ”mora mijenjati ne baš sjajna slika kada je u pitanju status djece i mladih na Cetinju”. Pozvao je učenike cetinjskih škola da zajednički kreiraju politike koje bi doprinijele da mladi ostaju na Cetinju i svoju egzistenciju i egzistenciju svojih porodica zasnivaju na Cetinju.
Podsjetimo, učenici koji su danas razgovarali polaznici su English Access Microscholarship programa. Riječ je o besplatnom dvogodišnjem programu učenja engleskog jezika kao dodatne nastave za talentovane učenike koji finansira Stejt dipartment kroz Američku ambasadu u Podgorici. Program u Crnoj Gori sprovodi Udruženje nastavnika engleskog jezika Crne Gore ELTAM.