Foto: Crnogorsko narodno pozorište
Crnogorsko narodno pozorište u saradnji s Kraljevskim pozorištem “Zetski dom” započelo je rad na obnovi predstave “Princeza Ksenija od Crne Gore – Izgnanička tugovanka doma Petrovića”, prema tekstu i u režiji Radmile Vojvodić, koja će premijerno biti izvedena u Podgorici i na Cetinju u februaru naredne godine, objavljeno je na sajtu Crnogorskog narodnog pozorišta.
Kako navode, drama “Princeza Ksenija od Crne Gore” Radmile Vojvodić nakon uspješnog života predstave od praizvedbe 1994. godine i izvođenja na matičnim scenama i na brojnim gostovanjima do početka dvijehiljaditih, imaće svoje drugo premijerno izvođenje u novom rediteljsko-dramaturškom čitanju autorke.
Praizvedbu je, podsjećaju, imala u Zetskom domu 10. februara 1994. godine na Cetinju, a u obnovljenom Crnogorskom narodnom pozorištu u Podgorici i u koprodukciji sa Kraljevskim pozorištem Zetski dom premijerno je izvedena 1997. godine, dok je stoto izvođenje obilježeno igranjem 16.decembra 1998. godine.
Predstava je stekla status kultne predstave, koja kao pozorišna priča zalazi neposredno u istorijsko pamćenje, a po ocjeni pozorišne kritike uspostavljao se odnos između gledališta i scene kroz posebno snažne emocije, gotovo pobožno – kako zapisuje teatrolog Feliks Pašić – što je čini pozorišnim fenomenom.
Ako 90 – ih prošlog vijeka, kad se razarala jugoslovenska država, nijeste pakovali kofere i zavežljaje iz nužde, bježeći od ratnih pošasti ili mobilizacije, ako nijeste tu odluku donijeli u gnjevu i razočeranju, onda ste bili u tjeskobi unutrašnjeg egzila… Pa ste, na primjer, rekli: živjelo pozorište. Radili ste rizikujući i djelujući u solidarnosti na jednoj predstavi ili idući u pozorište da gledate tu predstavu.
Da, događaj ove predstave jeste dolazio iz teatra, ali nije imao veze samo sa njim.
A danas se čini polemičko – politički još aktuelnije i izazovnije posegnuti za tom specifičnom građanskom glosom iz vremena kad je Crna Gora 1918. terra incognita; izgnanstvo ili samoignanstvo njenog suverena, svejedno je, jer proteže se crnogorski unutrašnji egzil do danas. Put u ponovni rad na predstavi nije stvar pukog remake projekta. Ova tema je dovoljno eksplozivan potencijal za novu teatarsku izvedbu, na novi način teatarski ljekovitu – kaže autorka Radmila Vojvodić.
Dramaturg je Božo Koprivica, kostimograf Boris Čakširan, scenografkinja Marija Kalabić, kompozitor Žarko Mirković, izvršni producenti su Danilo Milatović i Vukosava Tomović, a urednici kataloga Janko Ljumović i Darja Šuković.
Uloge tumače: Varja Đukić, Ana Vučković, Dejan Ivanić, Izudin Bajrović, Gorana Marković, Aleksandar Radulović, Jelena Laban, Slobodan Marunović, Dušan Kovačević, Nada Vukčević i Lazar Đurđević.
Izvor: Crnogorsko narodno pozorište
Nema povrijeđenih u sudaru dva putnička vozila koji se nešto prije dvadeset sati dogodio na raskrsnici uliva Bajove i Nikca od Rovina – nezvanično saznaje Radio Cetinje.
Pričinjena je izvjesna šteta na vozilima, uviđaj su obavili pripadnici Odjeljenja bezbjednosti Cetinje.
Povodom hiljadu dana zločinačke ruske agresije na Ukrajinu građanke i građani Cetinja zajedno s Ukrajinkama i Ukrajincima su još jednom protestnom šetnjom pružili podršku herojskom ukrajinskom narodu u njihovoj borbi za slobodu, navodi se u saopštenju organizatora šetnje koje potpisuje Stefan Todorović.
Glavna poruka s protesta glasila je: “Hiljadu dana agresije”!
Pred zgradom bivšega Ruskog poslanstva na Cetinju otpjevana je himna Ukrajine koju su okupljeni građani pozdravili aplauzom, zatim minutom ćutanja odali počast svim ukrajinskim žrtvama u ratu, čime je završen protest. Slava Ukrajini! Herojima slava! – poručili su učesnici skupa.
Crnogorski slikar Vojo Stanić preminuo je danas u 101. godini, javljaju mediji.
Početne godine karijere posvetio je vajarstvu i stvorio nekoliko ostvarenja u kamenu, gipsu i bronzi, ali se veoma brzo posvetio slikarstvu.
Učestvovao je na mnogim kolektivnim izložbama u zemlji i inostranstvu: Pariz, Edinburg, Njujork, Aleksandrija, Štokholm, Rim, Cirih, Bari, Barlota, Haselt, Šarlroa, Turne, Tokio, Budimpešta, London, Hoeshst, Meksiko, Kopenhagen, Moskva, Vašington, Beč, Keln itd.
Imao je mnogobrojne samostalne izložbe u Beogradu, Dubrovniku, Titogradu, Oslu, Nikšiću, Rimu, Novom Sadu, Cetinju, Čačku, Herceg Novom, Bolcanu, Somboru, Svetom Stefanu, Berlinu, Priboju na Limu, Zagrebu, Veneciji … Slikarska ostvarenja Stanića nalaze se kako u likovnim galerijama u Crnoj Gori i Jugoslaviji tako i u većim likovnim centrima u inostranstvu. O radu akademika Stanića objavljeno je nekoliko monografija.
Usavršavao se kroz studijske boravke u Rimu i Parizu. Za umjetnički rad dobio je mnogobrojna priznanja i nagrade (Trinaestojulska nagrada 1960. i 1968).
Za dopisnog člana Crnogorske akademije nauka i umjetnosti izabran je 24. juna 1977. godine, a za redovnog člana 1. marta 1985. godine.
Posljednju utakmicu Lige nacija večeras od 20:45 u Nikšiću Crna Gora igra protiv Turske u grupi 4 Lige B.
Dva dijametralno suprotna momenta karakterišu dvije reprezentacije uoči susreta kraj Bistrice. Crna Gora iza sebe ima sedam uzastopnih poraza te će sljedeći ciklus igrati u Ligi C, dok Turska želi da potvrdi prvo mjesto i plasira se u elitnu Ligu A.
Od obnove nezavisnosti naša reprezentacija ne pamti kritičniji period, a izdanje Lige nacija trudiće se da što prije zaboravi. No, istovremeno je večeras posljednja utakmica selektora Roberta Prosinečkog (ima ugovor do kraja godine), što otvara niz pitanja i izazova za budućnost, dok je i igrački kadar pod posebnom lupom nakon razočaravajućih nastupa u takmičenju.
Od ukupno 54 reprezentacije u 14 grupa Lige nacija Crna Gora nema bodova, što je svrstava u društvo Finske, Litvanije i Andore, a uz gol-razliku 1:8 je takođe na dnu. Čak je ispred Kazahstan uz gol-razliku 0:15, ali uz osvojeni bod (remi bez golova sa Norveškom).
No, rezultati po strani. Sada je već izvjesno da je propuštena zlatna prilika, po uzoru na brojne reprezentacije iz Evrope i posebno regiona (Hrvatska, Srbija…), da se napravi smjena generacije, uvedu mlađi i talentovani igrači, osvježi igrački kadar, uigra tim i u svakom smislu se pripremi za kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo.
Od toga nismo vidjeli ništa, što posebno iritira čak i više od svih navedenih rezultatskih neuspjeha.
Zato je večerašnja utakmica sa motivisanom Turskom izuzetno opasna iz više razloga. A nakon nje što prije treba sjesti za sto i dobro promisliti o pravcu u kojem će Sokoli ići u narednom periodu.
Izvor: Lob sport
Sinoć je, pola sata nakon ponoći od strane nepoznatog lica, izvršeno ubistvo na štetu ženske osobe G.M. (39), u dvorištu kuće u naselju Zabjelo u Podgorici, a navodi koji su objavljeni u pojedinim medijima da se za ovo djelo sumnjiči bivši suprug, nisu tačni, saopšteno je iz Uprave policije.
Kako su naveli, službenici Odjeljenja bezbjednosti Podgorica zajedno sa službenicima za Sektor za borbu protiv kriminala, a u saradnji sa Višim državnim tužilaštvom u Podgorici preduzimaju intenzivne mjere i radnje iz svoje nadležnosti u cilju rasvjetljavanja događaja.
Dakle, tokom noći i današnjeg dana preduzete su brojne izviđajne mjere i radnje na fiksiranju predmeta i tragova, kao i druge operativne, taktičke, tehničke i dokazne mjere i radnje u cilju identifikacije izvršioca, odnosno izvršilaca ovog krivičnog djela. Sa svim preduzetim radnjama i ishodom javnost će biti blagovremeno obaviještena – piše u saopštenju.
Danas je u Podgorici tragično prekinut još jedan život. Žena je ubijena u dvorištu svoje kuće, nakon što je u nju ispaljeno nekoliko hitaca. Pozivamo sve članove i članice naše zajednice da se osvijeste u pogledu bezbjednosti i sigurnosti žena u Crnoj Gori. Takođe, potrebno je prepoznati značaj preventivnog djelovanja i strožijeg sankcionisanja ovakvih krivičnih djela, saopšteno je iz Ministarstva ljudskih i manjinskih prava.
Kako su naveli, iako je identitet počinioca i motiv ovog gnusnog žločina još uvijek nijesu poznati, jasno je da je riječ o još jednoj žrtvi rodno zasnovanog nasilja sa tragičnim ishodom.
Ovaj zločin nas podsjeća na urgentnu potrebu da shvatimo kako je bezbjednost osnovno pravo svih nas, a ne privilegija. Nasilje nad ženama ostaje duboko ukorijenjen problem koji pogađa društva širom svijeta, a ni Crna Gora, nažalost, nije izuzetak. Statistika je poražavajuća – u posljednjih sedam godina, u našoj državi ubijeno je 19 žena, od kojih su mnoge bile žrtve rodno zasnovanog nasilja – piše u saopštenju.
Kako navode, iako naše zakonodavstvo trenutno ne prepoznaje pol i rod žrtve u definiciji zločina, vrijeme je da se femicid izdvoji kao poseban oblik krivičnog djela.
Samo kroz jasnu zakonsku definiciju i odlučnu primjenu zakona možemo da osiguramo nemilosrdno kažnjavanje počinilaca i zaštitu prava žena na sigurnost. Kao odgovorni građani i građanke, ali prije svega kao ljudi, ne smijemo zatvarati oči pred nasiljem. Naša je zajednička odgovornost da spriječimo ovakve tragedije – ističu oni.
U susret predstojećoj kampanji „16 dana aktivizma u borbi protiv nasilja nad ženama“, apeluju na sve da, ukoliko trpe bilo koji oblik nasilja, to prijave.
Vaša prijava, ili prijava bilo kojeg člana ili članice našeg društva, može spasiti nečiji život – zaključuju u saopštenju.