Kultura

Počeli “Dani evropske baštine 2024.“ na Cetinju (VIDEO)

Na radionici je prezentovana izrada veza na djelovima crnogorske narodne nošnje, uz prezentaciju istorijata njenog nastanka pod nazivom “Tipični crnogorski motivi u tradicionalnoj narodnoj nošnji i nakitu”.
Počeli “Dani evropske baštine 2024.“ na Cetinju (VIDEO)

Dani evropske baštine 2024./Foto: RTV Cetinje

Manifestacija „Dani evropske baštine 2024.“ organizuje se u 50 zemalja Evrope među kojima je i Crna Gora, i ima za cilj da upozna širu javnost o evropskom kulturnom bogatstvu i raznolikosti te da ukaže na nasljeđe kao zajedničku baštinu evropskih naroda. 

Na prvoj od tri aktivnosti koje organizuje Sekretarijat za kulturu Prijestonice Cetinje pod nazivom „Sačuvajmo od zaborava“, održana je „Radionica predstavljanja starih zanata“ u prostorijama Omladinskog servisa Cetinje (Biznis centar).

Sekretarka Sekretarijata za kulturu Prijestonice Anđela Ćipranić je kazala da joj predstavlja posebnu čast što u Prijestonici, između 70 hiljada programa koji se organizuju u preko 50 evropskih zemalja, pod sloganom „Baština koja povezuje – kulturne rute i mreže”, “možemo istaći korijene crnogorskog kulturnog nasljeđa koje nalazimo u različitim epohama njenog nastanka i prisutni su od praistorije do današnjeg dana.

Vjekovima su uticaji raznih kultura i civilizacija, počev od starobalkanskog ilirskog stanovnistva, preko antičkih naroda Grka i Rimljana, potom i Slovena utiskivali pečat kolektivnog kulturnog koda čije su osobenosti ostavile neizbrisive tragove u našoj kulturi. Uticaj Vizantije, Venecije, a kasnije i Orijenta donio je na polju društvenog i kulturnog sadržaja obilje specifičnih umjetničkih tvorevina koje su se na nasim prostorima zadržale kroz razlicita funkcionalna, likovna i simbolička obilježja koja danas prepoznajemo u bogatoj riznici našeg narodnog stvaralaštva – kazala je Ćipranić.  

Na radionici je prezentovana izrada veza na djelovima crnogorske narodne nošnje, uz prezentaciju istorijata njenog nastanka pod nazivom “Tipični crnogorski motivi u tradicionalnoj narodnoj nošnji i nakitu”.

Ana Đurović koja se bavi izradom crnogorskog veza kazala je da joj je ljubav prema ovom zanatu prenijela njena pokojna majka i da će danas prisutnima predstaviti način na koji ona radi i pokušati da ih zainteresuje za ovu lijepu vještinu.

Donijela sam par košulja koje su baš stare. Htjela sam da polaznici vide kako to i nakon 100 i 150 godina izgleda i ne mijenja boju ili strukturu. Donijela sam i neke uzorke ošvica i materijala tako da bih pokazala polaznicima kako to praktično izgleda. Da vide da nije ništa strašno, da nije ništa teško i da samo treba strpljenja. Da se izradi jedna ošvica treba otprilike par dana – kazala je Đurović.

Interesovanje, kako je rekla, za izradu ovog veza nije veliko, ali potražnja postoji za proizvodima, koji se na tržištu kreću od 150 eura pa nadalje.

U srijedu će biti održana „Virtuelna tura“ do kulturnog dobra Žabljaka Crnojevića, od Cetinja preko Rijeke Crnojevića. Prezentacija video materijala će biti održana u prostorijama Omladinskog servisa Cetinje (Biznis centar) od 10 sati.

Posljednjeg dana manifestacije 27. septembra će biti predstavljena „Izložba mapa Cetinja“ gdje će biti izložene mape grada od najstarijih do najnovijih, u prostorijama JU Narodne biblioteke i čitaonice „Njegoš“ od 12 sati.

Organizatori manifestacije su Prijestonica Cetinje i Ministarstvo kulture i medija Crne Gore.