Dani evropske baštine 2024./Foto: RTV Cetinje
Manifestacija „Dani evropske baštine 2024.“ organizuje se u 50 zemalja Evrope među kojima je i Crna Gora, i ima za cilj da upozna širu javnost o evropskom kulturnom bogatstvu i raznolikosti te da ukaže na nasljeđe kao zajedničku baštinu evropskih naroda.
Na prvoj od tri aktivnosti koje organizuje Sekretarijat za kulturu Prijestonice Cetinje pod nazivom „Sačuvajmo od zaborava“, održana je „Radionica predstavljanja starih zanata“ u prostorijama Omladinskog servisa Cetinje (Biznis centar).
Sekretarka Sekretarijata za kulturu Prijestonice Anđela Ćipranić je kazala da joj predstavlja posebnu čast što u Prijestonici, između 70 hiljada programa koji se organizuju u preko 50 evropskih zemalja, pod sloganom „Baština koja povezuje – kulturne rute i mreže”, “možemo istaći korijene crnogorskog kulturnog nasljeđa koje nalazimo u različitim epohama njenog nastanka i prisutni su od praistorije do današnjeg dana.
Vjekovima su uticaji raznih kultura i civilizacija, počev od starobalkanskog ilirskog stanovnistva, preko antičkih naroda Grka i Rimljana, potom i Slovena utiskivali pečat kolektivnog kulturnog koda čije su osobenosti ostavile neizbrisive tragove u našoj kulturi. Uticaj Vizantije, Venecije, a kasnije i Orijenta donio je na polju društvenog i kulturnog sadržaja obilje specifičnih umjetničkih tvorevina koje su se na nasim prostorima zadržale kroz razlicita funkcionalna, likovna i simbolička obilježja koja danas prepoznajemo u bogatoj riznici našeg narodnog stvaralaštva – kazala je Ćipranić.
Na radionici je prezentovana izrada veza na djelovima crnogorske narodne nošnje, uz prezentaciju istorijata njenog nastanka pod nazivom “Tipični crnogorski motivi u tradicionalnoj narodnoj nošnji i nakitu”.
Ana Đurović koja se bavi izradom crnogorskog veza kazala je da joj je ljubav prema ovom zanatu prenijela njena pokojna majka i da će danas prisutnima predstaviti način na koji ona radi i pokušati da ih zainteresuje za ovu lijepu vještinu.
Donijela sam par košulja koje su baš stare. Htjela sam da polaznici vide kako to i nakon 100 i 150 godina izgleda i ne mijenja boju ili strukturu. Donijela sam i neke uzorke ošvica i materijala tako da bih pokazala polaznicima kako to praktično izgleda. Da vide da nije ništa strašno, da nije ništa teško i da samo treba strpljenja. Da se izradi jedna ošvica treba otprilike par dana – kazala je Đurović.
Interesovanje, kako je rekla, za izradu ovog veza nije veliko, ali potražnja postoji za proizvodima, koji se na tržištu kreću od 150 eura pa nadalje.
U srijedu će biti održana „Virtuelna tura“ do kulturnog dobra Žabljaka Crnojevića, od Cetinja preko Rijeke Crnojevića. Prezentacija video materijala će biti održana u prostorijama Omladinskog servisa Cetinje (Biznis centar) od 10 sati.
Posljednjeg dana manifestacije 27. septembra će biti predstavljena „Izložba mapa Cetinja“ gdje će biti izložene mape grada od najstarijih do najnovijih, u prostorijama JU Narodne biblioteke i čitaonice „Njegoš“ od 12 sati.
Organizatori manifestacije su Prijestonica Cetinje i Ministarstvo kulture i medija Crne Gore.
Najmanje jedan maloljetnik povrijeđen je u tuči koja se danas oko 11 časova dogodila u barskoj Gimnaziji „Niko Rolović”, saopšteno je iVijestima iz Uprave policije.
Prema istim informacijama, on je u obračunu zadobio ubodnu ranu i prebačen je na ukazivanje medicinske pomoći.
U toku su aktivnosti na rasvjetljavanju tog događaja.
Izvor: Vijesti
Mladi rendžeri sa Cetinja obilježili su na Ivanovim Koritima 7. oktobar – Dan zaštite Dinarida.
Od biologa, inženjera šumarstva i zaposlenih u Službi zaštite i spašavanja prijestonice Cetinje učili su o raznovrsnosti biljnog i životinjskog svijeta nacionalnih parkova Crne Gore, kako zaštititi šume od požara i zašto su šume važne za čovjeka i cijelu planetu – saopšteno je iz NVO „Parkovi Dinarida”.
Djeca iz Prijestonice Cetinje, Prijedora i Kozarske Dubice bili su učesnici sedmodnevnog kampa „Mladi rendžeri” u NP „Lovćen”.
Mladi rendžeri kažu za Mediabiro da su srećni što su bili dio radionice na Ivanovim Koritima koja je posljednja aktivnost projekta „Aktivni mladi za zaštitu prirode“. Riječ je o projektu koji je finansijski podržala Evropska unija, kroz Regionalni program lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu, a koji sprovodi UNDP u Crnoj Gori.
Ideja je bila da uključimo mlade sa Cetinja, da ih upoznamo sa poslovima koje obavljaju ljudi u Nacionanom parku, njihovi zaposleni, da se više informišu o zaštiti prirode, šta konkretno znače i kako izgledaju aktivnosti zaštite prirode na terenu – kazala je projektna menažderka u NVO Parkovi Dinarida Milica Kandić.
Ona podsjeća da je projekat počeo u ljetnjoj školi koju su u julu, u NP Lovćen, pohađali mladi rendžeri sa Cetinja.
U Nacionalnom parku Lovćen srećni su što su domaćini tako važnog programa za mlade. I ako je kiša poremetila planove za aktivnosti na terenu, djeca su našla zamjenu i radionijca je organizovana u Centru za posjetioce na Ivanovim Koritima.
Izvor: parksdinarides.org
Sekretarijat za lokalnu samoupravu i društvene djelatnosti Prijestonice Cetinje, u okviru aktivnosti predviđenih Lokalnim planom socijalne i dječje zaštite za period 2022-2026. godina, nastavlja pilot projekat „Savjetovalište za djecu, mlade i porodice” – saopšteno je iz Kancelarije za odnose sa javnošću u kabinetu gradonačelnika Prijestonice Cetinje
Savjetovalište će biti otvoreno 9. i 23. oktobra 2024. godine, u terminu od 16 do 20 časova, u prostorijama Crvenog krsta Prijestonice Cetinje.
Individualno savjetovanje dostupno je svim građanima Cetinja koji procijene da im je ova vrsta podrške potrebna. Zakazivanje termina je obavezno, a moguće ga je izvršiti pozivom na broj telefona 067/423-995. Za građane koji nijesu u mogućnosti da posjete Savjetovalište, obezbijeđena je besplatna telefonska linija 0800 81400, dostupna svakog radnog dana od 07:00 do 20:00 časova. Linija je besplatna za pozive iz svih mreža – saopšteno je iz gradske uprave.
Ovaj projekat, kako su kazali, predstavlja ključnu inicijativu usmjerenu na pružanje stručne podrške osobama koje se suočavaju sa izazovima zloupotrebe psihoaktivnih supstanci, kao i na edukaciju i informisanje porodica o rizicima, fazama bolesti, te načinima adekvatne komunikacije sa članovima koji se nalaze u ovoj situaciji.
Savjetovalište će voditi Jovan Bulajić, iskusni psiholog sa dugogodišnjim radom u oblasti tretmana zavisničke populacije. Problematika zloupotrebe psihoaktivnih supstanci, koja sa sobom nosi ozbiljne zdravstvene i socijalne posljedice, posebno je izražena među mladima, koji su zbog različitih socijalnih, ekonomskih i emocionalnih faktora izloženi povećanom riziku. Porodice se često suočavaju s poteškoćama u pružanju adekvatne podrške, zbog čega je uloga Savjetovališta od neprocjenjivog značaja – kazali su iz Prijestonice.
Ovaj projekat, koji se sprovodi pod pokroviteljstvom Sekretarijata za lokalnu samoupravu i društvene djelatnosti Prijestonice Cetinje, te Kancelarije za ljudska i manjinska prava i prevenciju bolesti zavisnosti, ima za cilj stvaranje podržavajućeg okruženja i omogućavanje lakšeg pristupa psihološkoj pomoći onima kojima je to najpotrebnije. Time se korisnicima usluga pruža mogućnost da se uspješno suoče sa izazovima koje zavisnost donosi i pronađu put ka oporavku – zaključuje se u saopštenju.
Knjiga „64 šahovske priče”, velemajstora Božidara Bonje Ivanovića, biće predstavljena u utorak, 8. oktobra, u JU Biblioteka i čitaonica „Njegoš“.
O knjizi će uz autora govoriti dr Nikola Radunović i Vesko Pejović.
Ova knjiga nas na autentičan i slikovit način vodi kroz istoriju jedne od najstarijih društvenih aktivnosti. Zanimljivi događaji, anagdote, vrhunske partije šaha najistaknutijih šahista svijeta, ali i običnih ljubitelja ove igre. Posebnu vrijednost ovoj knjizi daje činjenica da je autor bio neposredni svjedok svih partija, događaja i ličnosti koje su u njoj opisane – navo se u saopštenju iz ove institucije kulture.
Moderatorka događaja je Nataša Špadijer, bibliotekarka savjetinica.
Božidar Ivanović, dobitnik „Trinestojulske nagrade“, nekadašnji ministar sporta u Vladi Crne Gore, svojevremeno jedan od najboljih igrača ondašnje Jugoslavije i planete, knjigu „64. šahovske priče“ je posvetio 11. svjetskom šampionu, šahovskom geniju, Robertu Bobiju Fišeru.
Događaj počinje u 18 časova.
Predstavnici radnika nekadašnje Košute završili su danas još jednu rundu razgovora sa ministarkom rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga Naidom Nišić i predstavnicima Fonda rada. Optimistični su i nakon ovog sastanka, očekujući da će se isplata zaostalih zarada realizovati uskoro, kazao je pravni zastupnik radnika Petar Martinović za Cetinjski list.
Saopštio je da su sa ministarkom dogovorili potpisivanje sporazuma za spajanje radnog staža za 81 radnika, dok će se isplata zaostalih zarada realizovati preko Fonda rada.
Intenzivno radimo na nekim tehničkim detaljima vezano za prikupljanje dokumentacije, pa vjerujem da će se dugogodišnji problem radnika Košute riješiti u najkraćem vremenskom roku – kazao je Martinović za Cetinjski list.
U međuvremenu, radnici stoje pored magistralnog puta na Kruševom ždrijelu, ne želeći da blokiraju saobraćaj između Cetinja i Podgorice. Oni će danas stajati sat vremena pored kolovoza.
Pregovori sa ministarkom Nišić odvijaju se veoma dobro, gajimo veliki optimizam i nadamo se da još dugo nećemo stajati ovdje – kazao je jedan od radnika za Cetinjski list.
Podsjetimo, 693 radnika očekuje isplatu 9 zaostalih zarada, što iznosi oko 2 miliona i 800 hiljada eura. Njihova borba za ostvarenje radničkih prava traje skoro 30 godina.
Danilovgrađanin V.V. (38) uhapšen je zbog sumnje da je teško povrijedio maloljetnika u Budvi.
Službenicima Odjeljenja bezbjednosti Budva prijavljeno je u noći između petka i subote da su se dva lica fizički sukobila u Ulici mainski put. Policijski službenici koji su izašli na lice mjesta zatekli su V.V. (38) sa vidnim povredama, kao i jednu, tada neidentifikovanu osobu koja je bila u besvjesnom stanju. Ovo lice je preuzela Hitna medicinska pomoć Budva i transportovala na ukazivanje ljekarske pomoći u Opštu bolnicu u Kotoru – saopštila je Uprava policije.
Preduzimanjem mjera i radnji, policijski službenici Odjeljenja bezbjednosti Budva su utvrdili identitet drugog povrijeđene osobe.
Za tu osobu utvrđeno je da je maloljetna, i da je koje sa još jednim nepoznatim licem učestvovala u pomenutom događaju, te su dalje došli do sumnje da je V.V. iz Danilovgrada nanio povrede pomenutom maloljetniku – dodaje se u saopštenju.
V.V. je uhapšen po nalogu Osnovnog državnog tužilaštva u Kotoru, zbog sumnje da je počinio krivično djelo – teška tjelesna povreda.