Drugi Međunarodni sajam pršuta – MESAP 2023 svečano je otvoren danas na Dvorskom trgu na Cetinju.
Cetinje je i ove godine domaćin festivala na kojem učešće uzimaju brojni domaći i inostrani izlagači i koji, kako je naglasila zamjenica gradonačelnika Prijestonice Cetinje Ana Novović, afirmiše naše gastronomske i kulturne potencijale, ističući tradiciju našeg grada Cetinja i države.
Međunarodni sajam pršuta je prilika da istaknemo bogatstvo i raznolikost naših suhomesnatih proizvoda, da proslavimo gastronomsku tradiciju koja seže duboko u naše korijene, ali i mjesto gdje proizvođači, stručnjaci i jubitelji pršuta mogu zajedno da razmijene iskustva istraže nove tehnike, inovacije i trendove u industriji, a naša je želja da im pomognemo u tome i da ova manifestacija postane tradicionalna – kazala je Novović.
Ministarstvo ekonomskog razvoja i turizma, prema riječima ministra Gorana Ðurovića, podstiče i daje punu podršku unapređenju manifestacionog turizma kao jednog od oblika turizma putem kojeg se na najlakši način može doći do ostvarenja ciljeva koji su definisani strateškim dokumentima razvoja Crnogoroskog turizma.
Međunarodni sajam pršuta MESAP 2023. od samog osnivanja prepoznat je kao manifestacija koja doprinosi razvoju manifestacionog proizvoda Prijestonice, i koja je autentična na našim prostorima. S tim u vezi, značajno je njeno održavanje ne samo za Prijestonicu nego za cijelu Crnu Goru kao i za sve proizvođače pršuta u Crnoj Gori – istakao je Đurović.
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, prema riječima državnog sekretara Marka Radonjića, prepoznaje manifestaciju kao značajan promotivni turistički potencijal.
Imajući u vidu jedinstvenost i prepoznatljivost u kvalitetu domaćih proizvoda u narednom periodu ćemo svakako nastaviti sa pružanjem podrške, uvjeren sam na još većem nivou, kako bismo dodatno osnažili brend našeg pršuta, koji je vjerovatno najprepoznatljiviji gastronomski brend Crne Gore – poručio je Radonjić.
Kako je istakla predsjednica Privredne komore Nina Drakić, duga tradicija proizvodnje pršuta na ovom prostoru rezultat je vještina, znanja i iskustva koje se prenose generacijama.
Uz prirodno okruženje i klimatske uslove na Cetinju, stvorena je autentičnost i specifičnost ovog proizvoda. Sve to zajedno bila je osnova za zaštitu naziva “Crogorski pršut” i “Njeguški pršut”, čime je potvrđena veza kvaliteta posebnosti ovih proizvoda sa područjem gdje se proizvode, što potrošači prepoznaju i cijene, a posebno turisti koji posjećuju Crnu Goru – naglasila je Drakić.
Sajam je otvoren revijalnim takmičenjem u rezanju pršuta u kojem su učestvovali zamjenica gradonačelnika Novović, ministar Đurović, državni sekretar Radonjić, Mitar Bajčeta ispred Privredne komore, Ante Madir ispred Klastera hrvatskog pršuta, a ispred Klastera “Crnogorski pršut” Dragan Bari Martinović. Nagrada za najbrže izrezanu fetu pršuta pripala je državnom sekretaru Marku Radonjiću.
U programu otvaranja festivala učestvovalo je KUD „Njegoš” i hor djece cetinjskih osnovnih i srednjih škola uz dirigenticu Andreu Stanković.
Drugi Međunarodni sajam pršuta organizuju Prijestonica Cetinje, Turistička organizacija Prijestonice Cetinje i Klaster “Crnogorski pršut”.