Tokom dva festivalska dana „MESAP“ Prijestonica Cetinje okupiće domaće, regionalne i evropske pršutare na jednom mjestu.
Gradonačelnik Cetinja, Nikola Đurašković, na otvaranju festivala poručio je da će Prijestonica uvijek biti siguran partner ove manifestacije.
Klaster „Crnogorski pršut“ već duže vremena na veoma ozbiljan način na međunarodnom nivou promoviše naš proizvod. Organozacijom ovog sajma pored pršuta, promoviše se Crna Gora i Cetinje, naša kuhinja i cjelokupna tradicija. Što samo još više upotpunjuje našu bogatu turistčku ponudu – kazao je Đurašković.
Državni sekretar Budimir Mugoša apelovao je da se obezbijede kreditne linije, koje bi članovima klastera omogućile da proizvedu i prodaju pravi Njeguški pršut.
Onda će biti delikates, imaće cijenu i biće cijenjen. Ako to ne bude, imaćemo degradaciju ovog čuvenog specijaliteta. Na vama je da izaberete, da li ćete da imate vrhunsku pršutu i vinuti se u visine, ili ćete proizvoditi šunku za sendvič – poručio je Mugoša.
Klimatski uslovi u regionu proizvodnje, duga tradicija i dobra reputacija ovog proizvoda, bili su osnova za zaštitu crnogorskog i njeguškog pršuta kao autentičnih proizvoda, kazala je predsjednica Privredne komore, dr Nina Drakić.
Prijestonica Cetinje i njena okolina su poznati i van granica Crne Gore po izuzetnim mesnim proizvodima od kojih su crnogorski i njeguški pršut izdvajaju po prepoznatljivom kvalitetu i ukusu pa je i prirodno da se ovaj sajam održava upravo na Cetinju – kazala je Drakić
Ovu gastro manifestaciju podržala je Evropska kuća u Crnoj Gori, čiji je predstavnik, Mirko Bošković, kazao da je možda i najznačajnija podrška koju naša država dobija od Evropske unije, upravo u sektoru poljoprivrede i proizvodnje hrane.
Uvjeren sam da će se ta podrška nastaviti i dostići i još viši nivo, a paralelno sa tim će osnažiti brend našeg pršuta koji je vjerovatno najprepoznatljiviji gastronomski brend Crne Gore – kazao je Bošković.
Pandemija koronavirusa spriječila je organizatore da 2019. godine organizuju ovaj sajam, kazao je Dragan Martinović, vlasnik kompanije „Martex“.
Dočekalo je Cetinje i Crna Gora da dobije prvi međunarodni sajam pršute u Crnoj Gori. Prvi sa 30 izlagača, osam iz Hrvatske, po dva iz Italije i Španije, i 22 izlagača iz Crne Gore. Mislim, da je to za prvu godinu veliki uspjeh – kazao je Martinović.

Predsjednik udruženja proizvođača „Drniškoga pršuta“, Drago Pletikosa, ističe da njihov pršut ima dugu tradiciju, i među prvim je zaštićenim u Evropskoj uniji.
Isključivo se radi na tradicionalan način. Znači čista morska sol, nešto vrlo malo dima. Znači, izbjegavamo i trudimo se što manje dima da mu damo. Jer ipak on je zaštićen od Evrospke unije – kazao je Pletikosa.
U programu otvaranja festivala učestvovalo je KUD „Njegoš” i hor djece cetinjskih osnovnih i srednjih škola, uz dirigenticu Petru Ivanović.
Muzički program, u petak, 15. jula otvoriće u 20 sati, bend „Crveno i crno”, dok će koncert makedonske pjevačice Kaliopi, početi u 21 sat.
Organizatori Festivala su Turistička organizacija Cetinja i klaster „ Crnogorski pršut”.