Društvo

Popović Samardžić: Crna Gora rezervoar za ozbiljnu epidemiju morbila

MMR vakcina nije povezana sa autizmom, ogromni su rizici odbijanja vakcine koja štiti od morbila odnosno malih boginja. Situacija na Cetinju po tom pitanju nije dobra i zaista sam zabrinuta – kazala je u razgovoru za RTV Cetinje epidemiološkinja Instituta za javno zdravlje, Milena Samardžić Popović. RTV Cetinje: Zašto treba da nas zabrinjava nizak obuhvat
Popović Samardžić: Crna Gora rezervoar za ozbiljnu epidemiju morbila

Milena Popović Samardžić (foto: lindkein)

MMR vakcina nije povezana sa autizmom, ogromni su rizici odbijanja vakcine koja štiti od morbila odnosno malih boginja. Situacija na Cetinju po tom pitanju nije dobra i zaista sam zabrinuta – kazala je u razgovoru za RTV Cetinje epidemiološkinja Instituta za javno zdravlje, Milena Samardžić Popović.

RTV Cetinje: Zašto treba da nas zabrinjava nizak obuhvat MMR vakcinom?

Kad god imamo ratna zbivanja, imamo i narušavanje programa imunizacije, što je uvertira, znamo i kroz istoriju, u nove epidemije. Važno je istaći da su morbili najzaraznija bolest, da jedna osoba može da zarazi oko 18 drugih. To je bolest koja se strahovito brzo širi na osjetljivu populaciju. Da bismo imali kolektivni imunitet protiv malih boginja, mi moramo imati vakcinisano preko 90 odsto populacije. Sada je taj obuhvat dramatično nizak. Iznijeću podatke za Cetinje, od djece koja su rođena 2020. godine samo je vakcinisano 8% , odnosno 122 djece je nevakcinisano, samo 11 je vakcinisano. U 2019. godini imamo 26% vakcinisanih, odnosno 114 djece nije vakcinisano, a 41 jeste. To je zaista ozbiljna situacija.

RTV Cetinje: Zašto su morbili odnosno male boginje ozbiljno oboljenje? Za koga predstavljaju najveću opasnost? Zašto nas sada epidemiolozi alarmiraju sa ovom pričom?

Zato što je to bolest za koju se vezuje ogroman broj komplikacija, naročito su osjetljiva djeca ispod pet godina, a posebno djeca ispod dvije godine, jer se kod njih razvijaju najteže komplikacije. Da kažem i to da 30% zaraženih razvije komplikacije i tu se uglavnom radi o ozbiljnim upalama uha koje ostavljaju trajne posljedice oštećenja sluha, zatim ozbiljne upale pluća koje ostavljaju trajne ožiljke, tu su i upale mozga koje dovode do narušavanja mentalnih sposobnosti, dakle radi se o trajnim oštećenjima. Upravo zbog toga insistiramo na pravovremenoj vakcinaciji, a to je period kada dijete ima između 12 i 15 mjeseci. To je uzrast kada dijete treba da bude vakcinisano, kako bi bilo zaštićeno od potencijalne epidemije i komplikacija.

Foto: Dom zdravlja Cetinje

RTV Cetinje: Kod nekih građana postoje predrasude, dileme i strahovi kada je riječ o MMR vakcini. Kako se borite protiv toga?

Najveću štetu MMR vakcini nanijela je priča da postoji veza između autizma i MMR vakcine. Potrošili smo deceniju da suzbijemo štetu koja je nastala i potekla od zdravstvenog radnika u Londonu koji je zbog ove dezinformacije izgubio licencu. Nakon utvrđivanja istine i brojnih studija koje su isključile postojanje veze između MMR vakcine i autizma, mi se i danas borimo sa štetnim efektima jedne dezinformacije.

RTV Cetinje: U Crnoj Gori 32.000 djece mlađe od 18 godina nije vakcinisano nijednom dozom MMR – a.  Šta to znači? Kakva je to opasnost?

 To je strašna opasnost. Kad samo pomislite da u ovom metežu, u ovim ratnim zbivanjima, gdje zarazna bolest ne poznaje granice, gdje se zbog migracije stanovništva zarazne bolesti mnogo lakše prenose, a ako znamo da imamo aktivne epidemije morbila u Pakistanu, Africi i Indiji, ja se plašim da možemo biti vrlo lako na korak od epidemije, jer 32.000 djece koja su nevakcinisana i osjetljiva je ogroman broj odnosno rezervoar za ozbiljnu epidemiju. Moram istaći i podatak da je broj vakcinisanih MMR- om u Ukrajini u padu, tako da i oni mogu biti izvor epidemije. Sada zamislite kako bi to moglo da se odrazi na nas, znajući za migracije ukrajinskog stanovništva usljed ratnih strahota. Osim toga, u cijeloj Evropi je došlo do pada obuhvata MMR vakcinom, ali nigdje kao u Crnoj Gori. Zbog toga Crna Gora privlači pažnju i od same Svjetske zdravstvene organizacije.

RTV Cetinje: Šta će Institut za javno zdravlje uraditi na unaprjeđenju obuhvata vakcinacijom u Crnoj Gori?

U saradnji sa UNICEF – om  osmislili smo program koji podrazumijeva nekoliko faza. Prvo ćemo osnažiti pedijatre koji su do sada bili opterećeni koronom, tako da gotovo nisu dolazili u kontakt sa svojim pacijentima. Dakle, pedijatre treba vratiti u njihove pedijatrijske ambulante. Zajedno sa pedijatrima i srednjim medicinskim kadrom angažovanim na poslovima imunizacije želimo započeti edukaciju stanovništva, upoznati ih sa novim saznanjima, sa rezultatima novih studija koji pokazuju da ne postoji veza između MMR vakcine i autizma.

Foto: Dom zdravlja Cetinje

RTV Cetinje: Da li ste razgovarali sa menadžmentom cetinjskog Doma zdravlja o daljim koracima ka unaprjeđenju obuhvata vakcinacijom protiv malih boginja?

Doktorica Biljana Ivelja daje sve od sebe i to vidimo. Međutim, doktorki Ivelji i njenim mladim koleginicama je potrebna pomoć kolega iz bolnice, koji treba da ukazuju koliki je značaj vakcinacije i koliko je vakcinacija značajna za lokalnu zajednicu.

Institut za javno zdravlje planira niz aktivnosti na Cetinju – osvježavanje znanja i doedukacija naših kolega i medicinskih sestara koji će pozivati roditelje i razgovarati sa njima. Pripremili smo i upitnik, kako bi bolje razumjeli roditelje, odnosno njihove dileme i strahove vezano za MMR vakcinu. Upitnik je sveobuhvatan i iz njega ćemo dobiti više informacija, pokušaćemo da saznamo zašto pojedini građani imaju nepovjerenje, strah i odbojnost prema MMR vakcini. Nakon toga planiramo da održimo tribinu, pozvaćemo roditelje i razgovarati o svemu što ih brine, pa i o teorijama zavjere koje se tiču MMR vakcine. Nama je cilj da olakšamo roditeljima koji se dvoume i kojima je teško da prepoznaju šta su prave informacije, a šta su dezinformacije.

M. Jovanović