
Službenici Posebne jedinice policije intenzivirali su svakodnevne preventivne aktivnosti na teritoriji Prijestonice pružajući ispomoć službenicima Odjeljenja bezbjednosti Cetinje u obavljanju redovnih i složenih zadataka, saopšteno je iz Uprave policije.
Pojašnjavaju da je primarni fokus Posebne jedinice policije efikasno suzbijanje i sprečavanje nasilja i krivičnih djela, uz kontinuiranu kontrolu lica i vozila kroz strateški raspoređene patrole i prisustvo na ključnim lokacijama.
“Od juče su na teritoriji Cetinja angažovani i službenici Grupe za obuku vodiča i dresuru službenih pasa u okviru Posebne jedinice policije čijim je prisustvom značajno unaprijeđena operativna spremnost i efikasnost u reakciji na potencijalne bezbjednosne izazove”, navode u saopštenju.
Kako kažu, djelovanje Posebne jedinice policije će biti usmjereno na proaktivno podizanje nivoa bezbjednosnog ambijenta uz fokus na očuvanje sigurnosti građana i zaštitu njihove imovine.
Jubilarna deseta Opštinska smotra recitatora počela je danas u Osnovnoj školi “Njegoš”.
Ideja o organizovanju Smotre koja će njegovati Ijubav prema Ijepoti izgovorene riječi i umjetnosti govora, nastala je prema riječima direktorice škole Adrijane Aleksić, kao jedan vid podsticaja talentovanim učenicima, koji će svojom darovitošću, ali i vrijednim radom pružiti doprinos u njegovanju jezika.
Danas, nakon 10 godina, slavimo moć poezije, jer pjesnička riječ ima snagu da inspiriše, pokrene i podstakne emocije. U vremenu brzih promjena i tehnologije, upravo je poezija ta koja nas podsjeća na važnost osećanja, izražavanja i ljepote jezika – kazala je Aleksić.
Zahvalivši se svim učenicima čija hrabrost i posvećenost govore koliko je umjetnost i dalje važan dio njihovog odrastanja, Aleksić je zahvalila i njihovim nastavnicima i mentorima, koji ih podržavaju, inspirišu i usmjeraju.
Podrška učenicima treba da bude ono što nas vodi jer znanje nije samo prenošenje činjenica, već i inspiracija, motivacija i vjera u njihov potencijal. Nažalost, svjesni smo da nije svako spreman da uloži dodatni trud i upravo zato želim da istaknem i pohvalim one mentore koji iz godine u godinu sa strašću i posvećenošću pripremaju učenike ta takmičenje. Hvala vam što pokazujete kako prava podrška i posvećenost mogu da naprave razliku! – istakla je Aleksić.
Smotra recitatora, kako je istakla Jelena Vujović iz Sekretarijata za obrazovanje, sport i mlade, nije samo kulturni događaj, već i prilika za lični razvoj učesnika, ali i za očuvanje tradicije.
Kroz ovakve manifestacije, mladi ljudi imaju priliku da se izraze, razvijaju svoje verbalne i intelektualne vještine, učestvuju u očuvanju bogate kulturne baštine. Ova manifestacija postavlja temelje za unapređenje društvene svijesti o značaju književnosti i umjetnosti u životima mladih, čime se doprinosi i razvoju kulture i tradicije na lokalnom i širem nivou – istakla je Vujović.
Recitatorsko umijeće četrdeset devet učenika osnovnih i srednjih škola sa teritorije opštine Cetinje ocjenjivaće pjesnikinja Slavka Daković, doc. dr Olga Vojičić-Komatina, direktorica Nacionalne biblioteke Crne Gore “Đurđe Crnojević” mr Dragica Lompar, glumica Ana Vučković i pobjednica državne smotre recitatora 2016. godine Milica Radović.
Nagrade za učesnike pored Prijestonice Cetinje, obezbijedili su JU Lovćen Bečići i Fakultet za crnogorski jezik i književnost.
Prvonagrađeni učenici u sve tri kategorije predstavljaće Cetinje na Državnoj smotri recitatora.
Organizator Desete opštinske smotre recitatora je Osnovna škola “Njegoš” u saradnji sa Prijestonicom Cetinje.
Rukometni sudijski par sa Cetinja, Bogdan Kaluđerović – Ivan Vujačić, neće biti delegiran u naredna tri kola crnogorskog šampionata, a kažnjen je i delegat Mladen Beharević, takođe iz prijestonice.
To je odlučeno nakon što je Zajednica rukometnih sudija napravila ekspertizu meča 13. kola Prve muške lige između Rudara i Lovćena.
Lovćen je za vikend slavio protiv Rudara u gostima 31:30, taj rezultat je otpisao ekipu sa sjevera iz trke za titulu, nakon čega su se iz pljevaljskog kluba oglasili saopštenjem nezadovoljni odlukama sudija i delegata, koji su svi bili sa Cetinja.
“Nakon detaljne analize snimka utakmice, Komisija je donijela odluku da sudijski par Bogdan Kaluđerović – Ivan Vujačić neće biti delegiran u naredna tri prvenstvena kola, a zbog ocjene dobijene od strane Komisije – 65 poena”, kažu iz RSCG.
Objasnili su i kaznu za delegata meča Mladena Beharevića.
“Njemu je izrečena mjera opomene i dodijeljeno pet negativnih poena zbog ispravke ocjene za četiri poena”, piše u saopštenju.
Iz RSCG dodaju da je Komisija usvojila i zaključak kojim se svi kontrolori i delegati pozivaju da u svojim izvještajima detaljno opisuju sve situacije i dešavanja na terenu.
“Posebno one koje nijesu registrovane u zvaničnom zapisniku (kao što su propušteni crveni ili plavi kartoni, prekid utakmice i slično). U narednom periodu, Komisija će intenzivirati analize većeg broja utakmica, s ciljem podizanja kvaliteta suđenja i regularnosti takmičenja. Rukometni savez Crne Gore nastavlja sa sprovođenjem mjera usmjerenih na unaprjeđenje kvaliteta suđenja i transparentnosti u takmičenjima pod njegovom ingerencijom”, zaključio je RSCG.
Na pet kola do kraja domaćeg šampiona Lovćenu će jedini rival za tron biti Budućnost, koji ima dva boda manja. Ovi timovi susrešće se 12. aprila u Podgorici i vjerovatno odlučiti pitanje šampiona.
IZVOR: Vijesti
Postupak identifikacije pojedinaca u Upravi policije koji su svoje profesionalne interese podredili interesima organizovanog kriminala nastaviće se bez obzira na sve pritiske, kako bi se u potpunosti obezbijedio i zaštitio integritet policijske profesije i te institucije, kao jednog od nosilaca obavještajno-bezbjednosnog sektora
To je poručeno tokom sastanka v.d. direktora Uprave policije Lazara Šćepanovića i njegovih saradnika sa potpredsjednikom Vlade za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku Aleksom Bečićem i ministrom unutrašnjih poslova Danilom Šaranovićem.
Šćepanović je tom prilikom rekao da je bezbjednosna situacija, “imajući u vidu kompleksnost bezbjednosnih izazova” – zadovoljavajuća.
On je upoznao potpredsjednika Vlade sa nedavnim organizacionim promjenama unutrašnje strukture Uprave policije, koje su se, kako je saopštila ta institucija, za veoma kratko vrijeme pokazale kao djelotvorne i doprinijele znatno većoj efikasnosti i kompaktnosti pojedinih organizacionih jedinica.
“Na sastanku je potpredsjednik Vlade upoznat sa rezultatima Uprave policije ostvarenim u oblastima nacionalnih prioriteta u borbi protiv teškog i organizovanog kriminala, sa posebnim fokusom na visokorizične kriminalne grupe i zloupotrebu vatrenog oružja, kao i posljednje preventivne i represivne aktivnosti u oblasti bezbjednosti saobraćaja. VD direktora Uprave policije konstatovao je da je bezbjednosna situacija, imajući u vidu kompleksnost bezbjednosnih izazova, zadovoljavajuća, uz naglasak na osnovnu misiju Uprave policije, a to je prevashodno zaštita lične i imovinske sigurnosti građana, uz uvjeravanja da će se i u narednom periodu nesmanjenim intenzitetom i sa svim raspoloživim kapaitetima odlučno suprotstaviti idenitifikovanim bezbjednosnim izazovima”, piše u saopštenju.
Šćepanović je posebno istakao da je “u ovoj misiji od velikog značaja bila bezrezervna podrška” Bečića i Šaranovića, uz akcenat i na “veoma veliki doprinos” u stvaranju svih preduslova za rješavanje problema izraženog kadrovskog deficita, “kao jednog od trenutno ključnih problema u funkcionisanju Uprave policije”.
“Ne manje važne tema, odnosila se i na aktivnosti očuvanja integriteta policijskih službenika, uz vrlo jasne i odlučne stavove da će se postupak identifikacije pojedinaca koji su svoje profesionalne interese podredili interesima organizovanog kriminala, nastaviti bez obzira na sve pritiske, kako bi se u potpunosti obezbijedio i zaštitio integritet policijske profesije i Uprave policije, kao jednog od nosilaca obavještajno bezbjednosnog sektora”, piše u saopštenju.
Bečić i Šaranović upoznati su i sa “planovima i vizijama novog menadžmenta” policije, usmjerenim na modernizaciju postojeće materijalne i tehničko-tehnološke opremljenosti i primjeni novih softverskih rješenja i standarda, kako bi se “u što većoj mjeri približili standardima koje primjenjuju partnerske službe iz zemalja Evropske unije”.
“Uz iskazano zadovoljstvo preduzetim aktivnostima, osvarenim rezultatima i predstavljenom vizijom daljeg unapređenja, potpredsjednik Vlade Aleksa Bečić i ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović su istakli da će i u narednom periodu kroz svoje nadležnosti nastaviti sa pružanjem snažne podrške Upravi policije, kako bi zajedničkim naporima doprinijeli ostvarenju osnovne misije u zaštiti bezbjednosti građana, unapređenju bezbjednosnog ambijenta i podizanju rejtinga Uprave policije”, saopštila je ta institucija.
Uvođenje carine od 10 odsto u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) na proizvode iz Crne Gore može imati uticaj na fabriku votke “Noblewood” i “Plantaže”, a taj uticaj može biti i pozitivan jer će ova dažbina na crnogorske proizvode biti niže od nekih konkurentnih država.
To je saopšteno “Vijestima” iz Vlade ali i državne kompanije “Plantaže”. Potpredsjednik Vlade za ekonomsku politiku i ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj kazao je “Vijestima” da Crne GOra neće uzvraćati na ove mjere i povećavati dažbine na proizvode iz SAD-a.
Američki predsjednik Donald Tramp prije dva dana uveo je carine na proizvode iz preko 150 država, koje iznose od 10 do 49 odsto na nabavnu vrijednost robe prilikom uvoza. On je kazao da SAD uvode “recipročne carine” svim zemljama, otprilike u visini polovine onoga što one naplaćuju.
Crna Gora za određene proizvode iz SAD (šta važi za sve zemlje van CEFTA i EU) ima određene carine – prelevmane, od 10 do 30 odsto, što najčešće važi za miječne proizvode i gazirana i alkoholna pića. Prosječna stopa je 20 odsto, pa je u skladu sa Trampovom naredbom za proizvode iz Crne Gore uvedena stopa od 10 odsto.
Crna Gora je prošle godine u Sjedinjene Američke Države izvezla robe u vrijednosti od pet miliona eura, od čega 2,5 miliona žestokih pića, vina i piva. Ostali dio od 2,5 miliona odnosi se i na reeksport i povrat ranije uvezene robe.
Prema ovim podacima, prošlo godišnji izvoz votke brenda “beluga” kompanije “Noblewood” vrijedi oko dva miliona eura, a “Plantaža” oko 400 hiljada.
Đeljošaj je kazao “Vijestima” da uvođenje najniže stope na crnogorske proizvode pokazuje čvrste ekonomske odnose i kontinuitet američke prijateljske politike prema Crnoj Gori.
“Svaka država samostalno utvrđuje svoju poresku politiku i mi se ne miješamo u odluke drugih, a posebno partnerskih zemalja. SAD su naš vjekovni, pouzdan i važan partner, a činjenica da je na spisku sankcija koje su SAD uvele državama navedeno da je za našu državu predviđena najniža moguća carina, to dokazuje naše čvrste ekonomske odnose i kontinuitet američke prijateljske politike prema Crnoj Gori. Naše partnerstvo je dugoročno i zasnovano na istim idealima evroatlantskih i zapadnih vrijednosti. U tom pogledu predano radimo na jačanju naše saradnje u svim sferama, posebno nakon prošlogodišnjeg potpisivanja Memoranduma o ekonomskoj saradnji”, naveo je Đeljošaj.
Iz Evropske unije za koju su takođe uvedene carine zavisno od države i proizvoda od 10 do 49 odsto, najavili su mogućnost kontra mjera odnosno uvođenja dodatnih carina za američke proizvode, ali i pregovore kako bi se izbjegao totalni carinski rat.
“Crna Gora neće uvoditi carine za proizvode iz SAD, i time ćemo dodatno pokazati našu posvećenost savezništvu i partnerstvu sa SAD, kako su i oni pokazali uvođenjem najnižeg iznosa carina za našu državu”, kazao je Đeljošaj.
Među zemljama koje se nalaze na spiskovima s novim carinama iz regiona su i Srbija s carinom od 37 odsto, Bosna i Hercegovina s 35 odsto, Sjeverna Makedonija s 33 odsto, kao i Albanija i Kosovo sa po 10 odsto. Hrvatska i Slovenija kao članice EU imaće carine od 20 odsto.
Razlog za uvođenje carina ostatku svijeta Tramp je nazvao “danom oslobođenja” i povratkom američke proizvodnje kući. Njegov cilj je da domaća proizvodnja bude jeftinija u SAD-u kao i da natjera ostale države da spuste dažbine na uvoz proizvoda iz SAD-a.
Premijer Milojko Spajić juče je na konferenciji za novinare kazao da je zahvaljujući partnerstvu i zalaganju Vlade uvedena najniža carina na proizvode iz Crne Gore. On je najavio da će sa SAD-om uskoro biti potpisan međudržavni sporazum o zajedničkim investicijama.
Iz kompanije “Plantaže” kazali su da već decenijama izvoze vino i rakije u SAD i sada su prvi put na njih uvedene carine.
“Vrijednost izvezenih proizvoda je gotovo 0,4 miliona eura. Uvođenje carina od strane vlade SAD u iznosu od 10% će svakako uticati na povećanje cijena naših proizvoda. Sa druge strane, povoljna okolnost je što su sve zemlje regiona, kao i zemlje veliki proizvođači vina, opterećeni većim carinama nego mi, pa se dio prodaje njihovih vina može preliti na nas”, saopšteno je iz ove državne kompanije.
Iz kompanije “Noblewood” kazali su “Vijestima” da još ne mogu odgovoriti na pitanja kako će ove carine uticati na plasman njihovih proizvoda u SAD, jer još nisu objavljene zvanične legislative o novim tarifama.
“Svakako, kada budemo imali više informacija, rado ćemo razmotriti ova pitanja”, naveli su iz ove kompanije.
IZVOR: Vijesti
Povodom obilježavanja 4. aprila – Dana studenata, gradonačelnik Prijestonice Cetinje Nikola Đurašković, predsjednica Skupštine Prijestonice Cetinje Milena Vujović i predsjednik UBNOR-a Cetinje Borislav Pravilović položili su vijenac na grob Žarka Marinovića na mjesnom groblju u Očinićima.
Vijence su položili i predstavnici Centra za kulturu Prijestonice Cetinje, Fakulteta za crnogorski jezik i književnost, studentski predstavnici Građevinskog i Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta Crne Gore.
Na ovaj način odali su počast studentu prava i članu Komunističke partije Jugoslavije Žarku Marinoviću, koji je tragično izgubio život 4. aprila 1936. godine tokom studentskih demonstracija na Beogradskom univerzitetu. Demonstracije su bile odgovor na pokušaj tadašnjih vlasti da uvedu univerzitetsku policiju, što je naišlo na snažno protivljenje studenata. Njegova žrtva je podstakla inicijativu da se 4. april obilježava kao Dan studenata, čime se čuva sjećanje na sve koji su se borili za prava i dostojanstvo studenata.
Čestitajući Dan studenata, gradonačelnik Đurašković je kazao da nas ovaj datum podsjeća na hrabrost, idealizam i odlučnost mladih ljudi koji su se borili za pravo na slobodno obrazovanje i bolje društvo.
Među njima je i naš sugrađanin, student prava Žarko Marinović, čija je žrtva utemeljila vrijednosti koje Dan studenata danas simbolizuje. Studentski aktivizam, kroz istoriju i danas, pokazuje koliko su mladi ljudi sposobni da prepoznaju nepravdu, da se organizuju i djeluju u opštem interesu. Snaga studentskog pokreta ne leži samo u protestu, već u viziji promjena i spremnosti da se za njih bori. Zato je važno da budite kritički nastrojeni, hrabri, da se suprotstavite nepravdi, tragate za istinom i budete pokretači onih promjena koje želite da vidite u svijetu oko sebe – poručio je Đurašković u čestitci.
On je dodao da su studenti pokretačka snaga društva, njegovi najvažniji glasnici promjena i nosioci budućnosti i poručio da će Prijestonica Cetinje ostati posvećena stvaranju uslova u kojima će studenti moći da se obrazuju, stvaraju i doprinose razvoju naše države.
Povodom obilježavanja Dana studenata, maturanti srednjih škola prošetaće danas Ulicom Žarka Marinovića, u Centru za kulturu Prijestonice Cetinje biće održano predavanje Miloša Vukanovića na temu „Studentski aktivizam kao preduslov društvene promjene“, a nakon toga i koncert studenata Muzičke akademije.
U narednom periodu neće biti povećanja cijene električne energije, kažu u Elektroprivredi Crne Gore. Uoči ekološke rekonstrukcije Termoelektrane “Pljevlja”, koja će trajati do 15. novembra, obezbijeđene su nedostajuće količine struje i za tu namjenu izdvojeno 70 miliona eura.
Termoelektrana Pljevlja koja proizvodi više od 40 odsto struje potrebne našoj državi, narednih sedam i po mjeseci zbog ekološke rekonstrukcije, biće van pogona.
Međutim, to neće uticati na uredno snabdijevanje potrošača, jer su u međuvremenu iz uvoza nabavljene nedostajuće količine.
Takođe, u bliskoj budućnosti ne razmišlja se ni o poskupljenju električne energije za krajnje korisnike, kaže predsjednik odbora direktora Elektroprivrede Crne Gore Milutin Đukanović.
“Elektroprivreda Crne Gore je donijela odluku da prva tri mjeseca nije bilo povećanja cijena električne energije. Vrlo brzo ćemo donijeti odluku da i sljedeća tri mjeseca ne bude povećanja cijena električne energije, ali moramo da vodimo računa i o tome da je električna energija berzanska roba, da vidimo kako će se cijene kretati u junu, julu i avgustu i tako tim mjesecima. Kažem, za sada nema povećanja, ali uvijek postoji jedna zadrška. Nije lako ostati sedam i po mjeseci bez termoelektrana. Ne posežemo za tim aktivnostima povećanja cijena električne energije, ali ne može niko tvrdo da garantuje kako će biti stanje u narednom periodu”, kazao je Đukanović.
Da se cijena struje u dogledno vrijeme neće mijenjati, ističe i izvršni direktor Elektroprivrede Ivan Bulatović, koji ipak ne isključuje mogućnost da u jednom trenutku dođe do korekcije cijene.
“Cijena električne energije je na berzi negdje oko 100 eura na današnji dan, a da je prodajemo krajnjim korisnicima za 45 eura, tako da na račun izvoza električne energije i profita koji obezbijedimo, kada je dobra hidrološka godina i kada rade svi proizvodni objekti u punom pogonu, tada imamo i mogućnost da zaradimo na tim tržišnim cijenama i da onda prema našim korisnicima imamo takvu cijenu kakvu imamo”, kazao je Bulatović.
Pojašnjava da u nekom narednom periodu mora doći do usklađivanja sa cijenom električne energije sa prosjekom EU, u našoj želji da pristupimo EU.
“Tako da neće to biti na nivou koji je sad trenutno u prosjeku, jer generalno treba se očekivati u nekom narednom periodu povećanje cijene električne energije za krajnje korisnike. Ono što je sigurno, ekološka rekonstrukcija neće uticati u ovoj godini na povećanje cijene električne energije”, istakao je Bulatović.
Ekološka rekonstrukcija pljevaljske Termoelektrane, zajedno sa izmještanjem korita Rijeke Ćehotine, kao i kupovinom nedostajućih kilovata struje na tržištu tokom pauze u radu agregata, Elektoprivredu će ukupno koštati oko 170 miliona eura.
IZVOR: RTCG