Poslanici Skupštine usvojili su večeras Prijedlog zakona o budžetu Crne Gore za 2023. godinu. Glasalo je 43 poslanika i svi su bili za.
“Konstatujem da je usvojen Zakon o budžetu za 2023.godinu”, navela je večeras predsjednica Skupštine Danijela Đurović.
Podsjećamo, budžet za narednu godinu projektovan je na 2,852 milijardi eura, a definisano je i da se Crna Gora može zadužiti do 600 miliona eura naredne godine.
Na prijedlog budžeta za narednu godinu poslanici su do juče podnijeli 119 amandmana čiji je ukupni fiskalni efekat 170 miliona eura. Ukoliko bi se svi oni usvojili, deficit budžeta bio bi između devet i deset odsto, kazao je juče ministar finansija Aleksandar Damjanović.
Najveći dio amandmana se odnosi na kapitalni budžet.
Planirani rashodi budžeta su 2,852 milijardi eura, i u odnosu na prethodnu godinu veći su za 165,62 miliona eura ili 6,2 odsto.
Jedna od ključnih karakteristika budžeta je da su planirani transferi za socijalnu zaštitu od 785 miliona eura, odnosno 34 odsto ukupnih izdataka budžeta.
Za potrebe prava iz oblasti socijalne zaštite planirana su dodatna sredstva od 45 miliona eura, dominantno za dječije dodatke 23,01 miliona eura i ostala prava iz oblasti socijalne zaštite od 13,61 miliona eura.
Sedam miliona eura namijenjeno je za naknade za novorođenu djecu.
Za povećanje penzija planirana su dodatna sredstva od 35 miliona eura, shodno redovnom usklađivanju i očekivanom kretanju broja penzionera.
Usljed potrebe smanjivanja inflatornih pritisaka na životni standard zaposlenih u javnom sektoru, planirano je povećanje zarada u ukupnom iznosu od 67 miliona eura.
Sektor zdravstva ima značajno učešće na nivou javne potrošnje i čini 402 miliona eura, odosno 14 odsto ukupne javne potrošnje.
Sektoru poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede opredijeljena su ukupna sredstva od 63 miliona eura, što predstavlja uvećanje za šest miliona eura u odnosu na ovu godinu, i to se dominantno odnosi na uvećanje subvencija.
U okviru tekuće budžetske rezerve, raspoloživa su dodatna sredstva za taj sektor od 6,5 miliona eura, od čega pet miliona eura za potrebe uvođenja novih poljoprivrednih površina u registre, kao i 1,5 miliona eura dodatnih sredstava za mjere tržišne cjenovne politike.
Navodi se da kapitalni budžet, kao ključna razvojna komponenta, iznosi 202,6 miliona eura, što ako se izuzmu sredstva koja su u tekućoj godini opredijeljena za realizaciju projekta prioritetne dionice autoputa, predstavlja povećanje od 35 miliona eura za ostale projekte.
Uzimajući u obzir projektovane prihode u narednoj godini, kao i planirane izdatke, očekuje se ostvarenje deficita budžetske potrošnje u iznosu od 5,9 odsto BDP-a, odnosno 366 miliona eura.
IZVOR: CDM