Fond za aktivno građanstvo (fAKT) objavio je imena dobitnika godišnjih nagrada i priznanja za filantropiju „Iskra“. Žiri za dodjelu nagrada i priznanja odlučio je da za 2024. godinu dodijeli četiri nagrade i osam specijalnih priznanja.
Nagrade:
Nagrada za dopinos dijaspore:
Porodica Hajdari
Nagrada za doprinos opštem dobru (posthumno): Petar Sinanović Nagib
Nagrada za doprinos na nacionalnom nivou: One Crna Gora d.o.o.
Nagrada za doprinos lokalnoj zajednici: NLB Banka a.d. Podgorica
Specijalna priznanja za građanski doprinos opštem dobru:
Vuk Vujisić
Pavle Pajo Pepđonović
Dobrovoljni davaoci krvi „Fap Mašina“
Centar za prava djeteta Crne Gore
Specijalno priznanje za mlade filantrope:
Klub mladih volontera Crvenog krsta Cetinje
Specijalno priznanje za doprinos opštem dobru: Dnevni centar za djecu sa smetnjama u razvoju i osobe sa invaliditetom, Nikšić
Specijalno priznanje za medijski doprinos:
Željka Mirković (TV Nova)
Tijana Perović (TV7)
Porodica Hajdari, porijeklom iz Ulcinja, dobitnik je nagrade za doprinos dijaspore. Već dugi niz godina, ova porodica doprinosi razvoju ruralnih područja Opštine Ulcinj. Jedan od najvećih projekata je javni park koji se nalazi u blizini Vladimira, čija je izgradnja završena 2019. godine, a za koji je porodica Hajdari donirala oko 300,000 dolara. Na prostoru od preko 6500 m2, pored zelene površine, džoging i biciklističke staze, nalaze se i sportski tereni za tenis, košarku i fudbal. U kontinuitetu pomažu ugroženim porodicama, starim osobama, studentima, kao i organizaciju raznih aktivnosti za djecu i mlade. Preko humanitarnog fonda „Trojet tona“, ova porodica je od 2020. godine među glavnim donatorima odbojkaškog kluba za djevojčice, karate kluba u Anamalskom području, kao i redovna podrška edukativnom centru za djecu „Bright Minds“. Samo u godini za nama, porodica Hajdari je donirala 50,000 eura. Iako odavno žive i rade u Americi, nikada nijesu zaboravili svoj zavičaj i svoju domovinu.
Iskra za doprinos opštem dobru posthumno se dodjeljuje Petru Sinanoviću Nagibu. Prvoborac koji je odbio da primi „Patrizansku spomenicu“ smatrajući da je njegovo učešće u Trinaestojulskom ustanku bilo obična patriotska dužnost, takav je bio i kao privredni genije ondašnje Crne Gore i Jugoslavije. Razvoj privrede zemlje i Cetinja bili su za njega novi „ustanak“ i obična patriotska dužnost. O tome svjedoče fabrika na Rijeci Crnojevića, „Obod“, „Radoje Dakić“ i brojne druge fabrike i postrojenja širom zemlje pa i svijeta. Iako je socijalizam bio sinonim za čovjekoljublje, malo je bilo ljudi koji su poput Petra Sinanovića razumjeli suštinski značaj tog zahtjeva. On je, kao istinski filantrop i društveno odgovoran privrednik, podržavao školovanje radnika u zemlji i inostranstvu. Pomagao im je da steknu, i da poboljšaju svoje živote. Uveo je zdravstvenu zaštitu radnika, kupio zemljište na crnogorskoj obali i omogućio radnicima obavezno ljetovanje. Razvijao je ideju proizvodnje organske hrane i podržavao sportske i kulturne aktivnosti, sve jednako za žene i muškarce. Iako su mu radnici podigli bistu u krugu „Radoja Dakića“, socijalističke vođe su ga isključivale iz Saveza komunista jer nije podržavao ideju samoupravljanja. Iako su radnici i stranci bili inspirisani njegovom harizmom i bezuslovno mu vjerovali, Petar je morao da bude sklonjen iz „Oboda“. Iako su završni udarac ovom crnogorskom ekonomskom geniju dali ratovi i tranzicija, on ostaje iskra nadahnuća potrebna u svim vremenima.
Kompanija One Crna Gora je dobila nagradu za doprinos na nacionalnom nivou. Društvena odgovornost je ugrađena u temelje korporativne kulture i identitet ove kompanije, koja je u toku 2024. godine realizovala niz sopstvenih društveno-odgovornih projekata i kampanja, kao što su „Jedan mijenja svijet” i „Djevojčice u ICT-ju”, istovremeno podržavajući pažljivo odabrane projekta u oblastima kulture, sporta, edukacije i zaštite životne sredine, u vrijednosti od preko 200.000 eura.
Nagrada za doprinos lokalnoj zajednici je pripala NLB Banci, čija se korporativna filantropija ogledala u brojnim pokroviteljstvima i donacijama, prvenstveno ustanovama od društvenog značaja – obrazovnim, zdravstvenim, domovima za stare, dnevnim centrima za djecu i omladinu sa smetnjama u razvoju, ali i organizacijama koje pružaju pomoć zajednici ili se neposredno bave humanitarnim radom. Vrijednost podrške lokalnim zajednicama u Crnoj Gori je iznosila više od 200.000 eura, a pomoć je upućena i Crvenom krstu Bosne i Hercegovine u iznosu od 50.000 eura za saniranje posljedica izazvanih poplavama u BiH.
Dobitnik specijalnog priznanja za građanski doprinos opštem dobru je Vuk Vujisić. Novinar i građanski aktivista od svoje 15. godine. Svojim pričama i aktivizmom pokrenuo je osvjetljavanje i rješavanje nekoliko izuzetno važnih pitanja i problema za crnogorsko društvo poput ilegalne eksploatacije šljunka u koritu Morače, krivolova na Skadarskom jezeru, uništavanja šuma Crne Gore. Neumorno radi na ozelenjavanju Crne Gore, okupljajući sve veći broj pojedinaca i institucija. Sanja o ekološkoj Crnoj Gori, zemlji socijalne pravde i za ostvarenje vizije jedne takve održive zajednice, spreman je da da sve.Vuk je svojim djelovanjem postao paradigma mladima u borbi za zdraviju i zeleniju Crnu Goru.
Dobitnik specijalnog priznanja za građanski doprinos opštem dobru je i Pavle Pajo Pepđonović, idejni tvorac i glavni organizator Mundijala prijateljstva u Ulcinju. Ugledni ulcinjski privrednik, bivši košarkaš i sportski radnik uz svesrdnu pomoć svih građana Ulcinja, ove godine je po treći put organizovao Mundijal prijateljstva, koji je okupio brojne sportske legende iz svih krajeva bivše Jugoslavije. Na ovoj jedinstvenoj regionalnoj manifestaciji okupili su se i družili osvajači više od stotinu medalja na svjetskim, olimpijskim i evropskim takmičenjima. Snažna poruka prijateljstva i zajedništva, poslata je sa Mundijala prijateljstva koji je Ulcinj i Crnu Goru predstavio u najljepšem svijetlu, a sa kojeg je izvještavalo oko 100 novinara.
Dobrovoljni davaoci krvi „Fap Mašina“ su takođe dobitnici specijalnog priznanja za građanski doprinos opštem dobru.Udruženje koje je formirala grupa mladih humanista entuzijasta iz Nikšića. U vrijeme pandemije korona virusa iskoristili su mogućnosti društvenih mreža da organizuju akcije dobrovoljnog davanja krvi i postali su jedno od najaktivnijih udruženja u Crnoj Gori. Od 2020. godine organizuju akcije više puta godišnje, a poznati su i po humanitarnim akcijama prikupljanja sredstava za socijalno ugrožene porodice ili poklona za djecu koja se nalaze na bolničkom liječenju. Naziv udruženja potiče od imena navijačke grupe fudbalskog kluba „Čelik“ koji je bio duže vremena ugašen.Ovi mladi entuzijasti su svoj omiljeni klub obnovili isključivo svojim zalaganjem i prikupljenim sredstvima, tako da se FK „Čelik“ ponovo takmiči u trećoj crnogorsko ligi.
Isto priznanje dobio je i Centar za prava djeteta Crne Gore. Za gotovo dvije i po decenije djelovanja, ostvario je značajan napredak u unapređenju kvaliteta života djece i mladih, naročito ranjivih grupa kao što su djeca i mladi sa problemima u ponašanju, i djeca i mladi kojima je usljed posebnih okolnosti i socijalnog rizika potreban odgovarajući oblik socijalne zaštite. Dobrom saradnjom sa institucijama sistema, lokalnom zajednicom, lokalnim i međunarodnim organizacijama i posebno kroz direktan rad sa djecom, Centar je postao prepoznatljiv kao kredibilna organizacija kako na lokalnom, tako i na nacionalnom nivou.Istovremeno, nizom humanitarnih akcija, posebno tokom kriznih situacija i elementarnih nepogoda, Centar je uvijek nalazio načine da hitno interveniše i pruži pomoć onima kojima je to najpotrebnije.
Klub mladih volontera Crvenog krsta Cetinje, dobitnik je specijalnog priznanja za mlade filantrope. Klub je formiran je prije dvije godine, u cilju postizanja što većeg društvenog angažmana mladih, naročito u radu sa najranjivijim grupama. U zajednici su prepoznati po aktivnostima koje realizuju u saradnji sa Domom zdravlja, Dnevnim boravkom za stare, vaspitno-obrazovnim ustanovama, Centrom za dnevni boravak djece sa smetnjama u razvoju i sportskim kolektivima. Redovne aktivnosti Kluba, koji u svom sastavu ima 35 članova, su održavanje predavanja, treninga, radionica sa vršnjacima, rad s djecom iz socijalno ugroženih porodica i romske zajednice, pohađanje obuka i učešće na međunarodnim kampovima. Kako sami ističu, posebno su ponosni na činjenicu da u današnjem svijetu u kojem vrijednosti nameću društvene mreže, Crveni krst Prijestonice uspijeva da okupi mlade ljude koji su spremni da svoje slobodno vrijeme ispune pomaganjem drugima i radom za dobrobit čitave zajednice.
Specijalno priznanje za doprinos opštem dobru pripalo je Dnevnom centru za djecu sa smetnjama u razvoju i osobe sa invaliditetom, Nikšić. Kao koncept podrške životu u zajednici, djelatnost Dnevnog centra predstavlja sveobuhvatan servis socijalne brige i zaštite djece sa smetnjama u razvoju i osobama sa invaliditetom. Predani rad ovog kolektiva, čija se posvećenost ogleda u mnogobrojnim aktivnostima van redovnog posla u samom Centru, svakim danom iznova pokazuje da osobe sa smetnjama u razvoju mogu mnogo ukoliko im pružite ljubav, empatiju, ukoliko radite s njima, vjerujete u njih i doživljavate ih kao ravnopravne članove zajednice, što oni i jesu. Brojni su sadržaji koje organizuju uz podršku zajednice: predstave, izložbe, proslave, modne revije, kampovi, snimanje spotova. Nedavno su u saradnji sa Radio-televizijom Nikšić pokrenuli i emisiju „Iskorak“ – prvu TV emisiju u regionu gdje su se u ulozi novinara/voditelja našli i mladi sa smetnjama u razvoju, sa ciljem da doprinesu promjeni pristupa društvene zajednice u načinu razmišljanja, naročito u shvatanju, “šta je to što djeca i mladi sa smetnjama u razvoju mogu, a ne šta je to što ne mogu“.
Željka Mirković, novinarka TV Nova, dobitnica je specijalnog priznanja za medijski doprinos. Sa osjećajem za potrebe drugih, prepoznajući značaj tema koje se tiču „običnog čovjeka“, Željka Mirković svojim prilozima redovno uspijeva da osvijetli male/velike ljude na poseban način: da skrene pažnju na osobe sa invaliditetom, predstavljajući njihove talente, da nam približi kulturu Romske zajednice, da iz Doma za stare prenese priču o ljubavi i prijateljstvu koje se rađa u poznim godinama. Mnogo je i priloga kojima je Željka inicirala pomoć drugima, ali jedna akcija je posebna. Radi se o njenoj borbi, zajedno sa pacijentima koji su na dijalizi, da država odobri transplantaciju u Bjelorusiji o svom trošku. Željka je dala sve od sebe da u toj namjeri uspije – njene priče dirnule su mnoge, a onda je pozvala kolege iz drugih medija da svi zajedno pokušaju da se izbore da pacijenti iz „čekaonice za život“ uđu u život. Uslijedili su mnogi prilozi, tekstovi, i stigla je i pobjeda – trošak transplantacije bubrega je sada o trošku Fonda za zdravstveno osiguranje.
Isto priznanje pripalo je i Tijani Perović, novinarki televizije TV7. Kroz desetine intervjua i emisija koje je realizovala, Tijana kontinuirano i posvećeno radi na podizanju svijesti o temama od društvenog značaja, poput vršnjačkog i nasilja nad ženama, potrebama i položaju starijih, romske populacije i onih koji žive u siromaštvu. Sa temeljnim i empatičnim pristupom, posebnu pažnju posvećuje podizanju svijesti zajednice o vrijednostima starijih kao ravnopravnih članova društva i pozivanju donosioca odluka na kreiranje politika koje će unaprijediti položaj starijih. Aktivna je učesnica brojnih humanitarnih akcija, o kojima je i izvještavala. Istovremeno, otvarajući medijski prostor za organizacije i projekte koji su za cilj imali pomaganje ugroženim i ranjivim grupama građana, ukazuje na značaj humanosti i solidarnosti.
Nagrade i priznanja biće dodijeljene 24. januara, na svečanosti u Kraljevskom pozorištu „Zetski dom“, na Cetinju.
Dodjelu nagrade „Iskra” organizuje Fond za aktivno građanstvo fAKT, u saradnji i uz podršku Privredne komore i Fondacije „Ćano Koprivica“.
Institut za javno zdravlje (IJZ) registrovao je u petak treći slučaj obolijevanja od morbila u Crnoj Gori od početka godine, saopšteno je iz te ustanove.
Prisustvo morbila dijagnostikovano je kod dvadesetčetvorogodišnje osobe sa mjestom prebivališta u Rožajama, hospitalizovane u Kliničko-bolničkom centru Berane, a kako su saopštili iz Instituta, vakcinalni status oboljelje osobe nije poznat.
„Ovo je treći registrovani slučaj u ovoj godini, a ukupno 38 u posljednjih 11 mjeseci“, kaže se u saopštenju.
Od početka godine, osim u Rožajama, po jedan slučaj morbila registrovan je u Podgorici i Bijelom Polju.
Iz IJZ su kazali da trenutni obuhvat prvom dozom vakcine protiv morbila, zauški i rubele (MMR) u Crnoj Gori kod djece predškolskog uzrasta iznosi 58,1 odsto, kod djece u osnovnoj školi 87,9 odsto, dok u srednjoj školi iznosi 91,6 odsto.
Prema njihovim riječima, 27,7 hiljada djece uzrasta od jedne do 18 godina nijesu primila nijednu dozu MMR vakcine.
Kako su istakli iz IJZ, registruje se pad vakcinacije i drugom dozom.
Iz Instituta su kazali da je vakcinacija najbolja zaštita od morbila, navodeći da je vakcina bezbjedna i djelotvorna. Naglasili su da je naročito važno pravovremeno primanje vakcine.
„Potpuna vakcinacija podrazumijeva primanje dvije doze vakcine, pri čemu u redovnim okolnostima prvu dozu treba dati što prije nakon navršenih godinu, a drugu prilikom sistematskih pregleda pred polazak u školu“, pojašnjava se u saopštenju.
Iz IJZ su kazali da u kontinuitetu pozivaju roditelje da vakcinišu djecu bez odlaganja, a da nevakcinisanu djecu ne šalju u kolektive.
Oni su upozorili da rizik od pojave i širenja morbila raste sa nastavkom redovne nastave u predškolskim i školskim ustanovama.
„Osobama koje nijesu potpuno vakcinisane protiv morbila ili nemaju dokaz da su preležale ovu bolest, savjetuje se da izbjegavaju posjete oblastima sa registrovanim slučajevima obolijevanja u zemlji i inostranstvu, kao i prisustvo masovnim događajima“, navodi se u saopštenju.
Stranica Global Firepower svake godine od 2006. objavljuje godišnji izvještaj i rang-listu nacionalnih oružanih snaga, od najjačih do najslabijih.
Tako je i ove godine objavila spisak od 145 država svijeta gdje je svakoj pridružen indeks snage izračunat na temelju 60 individualnih faktora.
Prvo mjesto drže Sjedinjene Američke Države, druga je Rusija, a treća Kina iako im je indeks snage jednak. Indija je četvrta, a Južna Koreja peta. Deset najboljih zatvaraju redom: Velika Britanija, Francuska, Japan, Turska i Italija.
SAD – PwrIndx: 0.0744
Rusija – PwrIndx: 0.0788
Kina – PwrIndx: 0.0788
Indija – PwrIndx: 0.1184
Južna Koreja – PwrIndx: 0.1656
Velika Britanija – PwrIndx: 0.1785
Francuska – PwrIndx: 0.1878 (zabilježen rast)
Japan – PwrIndx: 0.1839 (zabilježen pad)
Turska – PwrIndx: 0.1902
Italija – PwrIndx: 0.2164
Srbija najjača od država bivše Jugoslavije, Italija u našem susjedstvu
Hrvatska je na 74. mjestu i, od država bivše Jugoslavije, najjača je nakon Srbije, koja je smještena na 63. mjestu.
Prema stranici Global Firepower, Hrvatska je zabilježila pad na ovoj ljestvici.
Vrijedi izdvojiti Sloveniju (96.), Makedoniju (112.), Crnu Goru (127.), Bosnu i Hercegovinu (132.) i Kosovo (141).
Konteksta radi, Slovenija, Hrvatska, Crna Gora, Kosovo i Makedonija od nabrojanih su članice NATO saveza.
Izvor: Index.hr
Podaci o dugoročnoj prognozi za proljeće 2025. dostupni su i pokazuju uglavnom topliju sezonu u Evropi s normalnim padavinama. Trenutno se za evropski kontinent predviđa pretežno visok pritisak, sa sistemima niskog pritiska i mlaznom strujom koja se kreće sjevernije, piše Severe Weather Europe.
Ovo je prelazno razdoblje iz zime u ljeto, tako da se može očekivati širok raspon vremenske dinamike u ovom razdoblju. Takođe može uključivati uticaje okeanskog fenomena La Niña, kao i sezonski proboj stratosferskog polarnog vrtloga, prenosi Index.hr.
Web stranica severe-weather.eu usresrijedila se na dva glavna (ili najčešće korišćena) sezonska modela za ovu prognozu: ECMWF i UKMO.
Sve ove prognoze pokazuju prosječnu sliku kroz tri meteorološka proljećna mjeseca i prikazuju prevladavajuće vremenske prilike.
Čak i da su modeli potpuno tačni, to ne znači da bi takvi vremenski uslovi trajali tri mjeseca zaredom. Umjesto toga, sugeriše se kako bi prevladavajući vremenski obrasci mogli izgledati tokom sezone.
ECMWF model
Predviđanje obrasca pritiska iz ECMWF-a pokazuje opštu prognozu visokog pritiska. Ovo je predviđanje prilično prosječno jer se radi o tromjesečnom prosjeku. Čini se da je zona visokog pritiska usmjerena prema Skandinaviji.
Kao rezultat toga, toplije temperaturne anomalije i blaži uslovi vjerovatniji su u istočnim i centralnim djelovima Evrope.
Centralna i zapadna područja vjerovatno će iskusiti povremene atlantske fronte sa zapada/sjeverozapada pod uticajem područja niskog pritiska iznad sjevernog Atlantika.
Što se tiče padavina, Evropa ima trend više padavina nad jugozapadnim, centralnim i dijelom sjevernim predjelima. To vjerovatno znači da model ide prema području nižeg pritiska iznad jugozapadne Evrope, uprkos samo malim pokazateljima područja niskog pritiska.
U kombinaciji s nižim temperaturama, to takođe nosi potencijal sniježnih padavina u rano proljeće.
Iako je projleće opšte poznato kao početak toplijeg dijela godine, još uvijek može donijeti sniježne padavine, naročito u martu. Ali gledajući prognozu sniježnih padavina za februar-april 2025. godine, veći dio kontinenta imaće sniježne padavine ispod normale.
Model UKMO iz Meteorološkog ureda Ujedinjenog Kraljevstva pokazuje vrlo sličnu prognozu ECMWF-u, sa zonom visokog pritiska iznad Evrope i naznakom područja niskog pritiska iznad sjevernog Atlantika. U prognozi UKMO-a područje visokog pritiska nalazi se malo južnije nego u ECMWF-u.
Gledajući temperaturnu prognozu, očekuju se uglavnom topliji uslovi od normalnih u većem dijelu kontinenta, posebno u sjevernim i centralnim regijama. Ovo nije bitno drugačije od ECMWF-a, a takođe pokazuje naznaku zapadnijeg toka u zapadnom i sjeverozapadnom dijelu Evrope.
Gledajući prognozu padavina, nad južnom Evropom vidimo uglavnom normalne do sušnih uslova. To je uglavnom očekivano, s obzirom na prognozu visokog pritiska iz ovog modela. Ali sjeverna i djelovi srednje Evrope imaće više padavina u proljeće, što ukazuje na uticaj zone niskog pritiska na sjeveru.
Takođe možemo pogledati prognozu sniježnih padavina UKMO-a, koja je prilično nepovoljna i niža od normalne za ovo razdoblje. No, to je očekivano uz temperature iznad normale i dominantan sisitem visokog pritiska nad kontinentom s prevladavajućim zapadnim strujanjem.
Izvor: Index
Nevladino udruženje Antifašisti Cetinja pokloniće školskom brodu „Jadran“ portret maršala Jugoslavije Josipa Broza Tita, u očekivanju da će se isti, pored velikog broja ikona, naći na jedrenjaku.
Iz dva saopštenja političke partije Demokrate saznali smo da se na zidovima u dva salona u potpalublju školskog broda „Jadran“ nalaze ikone koje su, kako je saopšteno, jedrenjak „prethodnih decenija dobijao kao protokolarne poklone od domaćih i stranih vjerskih velikodostojnika“. S obzirom na to da su iz te partije negodovali što su ikone uklonjene po nalogu načelnika Generalštaba Vojske Crne Gore, uz obrazloženje da one predstavljaju dio našeg istorijskog nasljeđa, smatramo da je i portretu maršala Tita mjesto na zidovima broda – saopšteno je iz NVU Antifašisti Cetinja.
Josip Broz Tito (Kumrovec, 7. maja 1892. – Ljubljana, 4. maja 1980.) bio je jugoslovenski revolucionar, vojskovođa i državnik. Smatra se jednom od najvažnijih ličnosti XX vijeka i uopšte istorije na prostorima bivše Jugoslavije. Za vrijeme svoje političke karijere bio je veoma popularna i cijenjena ličnost, kako u zemlji, tako i u inostranstvu. Bio je lider Komunističke partije Jugoslavije od 1937. do 1980, vođa narodnooslobodilačke borbe naroda Jugoslavije, te predsjednik Socijalističke federativne republike Jugoslavije od 1953. do 1980. godine. Jedan je od utemeljivača Pokreta nesvrstanih. Njegova sahrana okupila je najveći broj svjetskih državnika u istoriji. Pod njegovom vrhovnom komandom jedrenjak „Jadran“ je plovio punih 35 godina.
Podgorička policija uhapsila je tri maloljetna lica zbog sumnje da su u glavnom gradu Crne Gore tukli više osoba metalnim šipkama.
Uhapšeni imaju između 15 i 16 godina, a na teret im se stavlja krivično djelo nasilničko ponašanje na štetu četiri maloljetna lica, navode iz policije.
Policijski službenici su juče, pozvali veći broj lica, i u prisustvu roditelja prikupili obavještenja na okolnosti događaja, gdje su za sada utvrdili da su tri maloljetna lica učestovala u izvrsenju krivičnog djela, i o istom obavijestili nadležnog državnog tužioca po čijem su nalogu pomenuta lica lišena slobode. Oni će uz krivičnu prijavu zbog sumnje da su počinili krivično djelo nasilničko ponašanje biti sprovedeni na dalju nadležnost postupajućem tužiocu u Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici – navodi se u saopštenju Uprave policje.
Dodaje se da policija preduzima dalje mjere i radnje u koordinaciji sa postupajućim tužiocem, u cilju identifikacije ostalih učesnika i rasvjetljavanju cjelokupnog događaja.
Uprava policije apelovala je na roditelje, čija je uloga ključna u prepoznavanju negativnih obrazaca ponašanja njihove djece, da aktivno prate njihovo ponašanje i pravovremenom reakcijom dopinesu preveniranju i sprječavanju sličnih događaja. Iz Uprave policije navode da će i oni dati puni doprinos na preduzimanju proaktivnih, preventivnih, represivnih mjera i radnji u cilju suzbijanja nasilja.
Podsjećamo da su roditelji shodno Krivičnom zakoniku Crne Gore i Zakonu o zaštiti od nasilja u porodici odgovorni za zanemarivanje dužnosti zbrinjavanja i vaspitavanja svoje djece ili ukoliko ne sprečavaju dijete u štetnom druženju ili na drugi način u većoj mjeri zanemaruju podizanje i vaspitanje djeteta – zaključuje se u saopštenju.
Nakon mjesec i po dana od uvođenja besplatnog električnog prevoza za penzionere na Cetinju, korisnici ove usluge ističu da im je ona značajno olakšala svakodnevne obaveze.
Neki od njih za RTV Cetinje kažu da sada lakše stižu do Doma zdravlja, bolnice, pošte, prodavnice i drugih važnih lokacija u gradu. Drugi dodaju da je vozilo udobno, vožnje redovne, a vozač Danilo Radunović ljubazan i susretljiv.
Besplatno električno vozilo za penzionere počelo je sa radom 9. decembra i svakog jutra, osim vikendom, kreće u 7 časova ispred zgrade Prijestonice Cetinje. Usluga je dostupna do 15 časova, a korisnici sve dodatne informacije mogu dobiti pozivom na broj 067 003 771.
Električno vozilo saobraća na tri rute koje pokrivaju ključne lokacije u gradu:
Ruta 1: Zgrada Opštine – Štamparija „Obod“ – Zgrada penzionera – Bolnica „Danilo I“
Ruta 2: Balšića pazar – Bajova ulica – Gipos – Mojkovačka ulica – Ulica Sava Burića – Željezara – Autobuska stanica – Bolnica „Danilo I“ – Zgrada Opštine
Ruta 3: Zgrada Opštine – Balšića pazar – Bulevar Crnogorskih heroja – Humci – Bajice (kod spomenika herojima Božićnog ustanka) – Bulevar Crnogorskih heroja – Balšića pazar – Zgrada Opštine
Ekološki i društveno odgovoran projekat
Kako su ranije kazali iz gradske uprave, Prijestonica Cetinje pokrenula je ovaj projekat s ciljem da unaprijedi kvalitet života starijih sugrađana, omogućavajući im veću mobilnost i lakši pristup važnim uslugama. Pored toga, vozilo koristi ekološki prihvatljivu tehnologiju koja smanjuje emisiju štetnih gasova, čime doprinosi očuvanju životne sredine.
M. Jovanović