Osnovni cilj i misija cetinjskog ogranka Građanske inicijative ”21. maj” je afirmacija identitetskih pitanja bića crnogorskog naroda – kazao je u razgovoru za RTV Cetinje, predsjednik Opštinskog savjeta Građanske inicijative ”21. maj”, Zoran Đurović.
Bez crnogorske crkve, crnogorskog jezika, afirmacije crnogorske kulture i istorije nema ni crnogorske države, istakao je Đurović, navodeći da će Opštinski savjet na Cetinju biti istrajan u sprovođenju tih vrijednosti.
Mi smo građanska inicijativa – građanski pokret i u našem metodu rada je građanska, nezavisna, evropska, demokratska i multietnička Crna Gora. Mi nemamo posebnu ciljnu grupu. Želimo da nam priđu svi, bez obzira na životnu dob, pol, vjeru, a koji podržavaju naš način rada i djelovanja. Naš zadatak je da nam u narednom periodu priđe što više ljudi, da nam vjeruje i da zajednički osmislimo sadržaje koji su u interesu Cetinja. Jedino što sada mogu najaviti jeste da smo osmislili razne aktivnosti koje će se odvijati u Njegoševom parku, ispred Dvora kralja Nikole, ispred Cetinjskog manastira, na platou između Lovćenske vile i Vlaške crkve, kao i na Lovćenu. Trenutno radimo na omasovljenju članstva, i svakodnevno imamo direktan kontakt i razgovore sa brojnim građanima Cetinja – kazao je Đurović.
On je podsjetio i na aktivnosti koje su do sada realizovali, a najviše je ponosan, kako kaže, na nedavno održani Okrugli sto sa temom ”Vjerske slobode u Crnoj Gori”, kao i na to što su se bavili pitanjem Temeljnog ugovora sa Srpskom pravoslavnom crkvom.
Na Okruglom stolu smo uspjeli da okupimo ljude struke, predstavnike većine vjerskih organizacija, poznavaoce domaćeg i međunarodnog prava o vjerskim slobodama, istoričare, kao i da čujemo prakse Evropskog suda za ljudska prava. Skup je imao veliki odjek jer smo uspjeli da na jednom mjestu okupimo ljude koji različito misle, što ne znači da ne treba da razgovaraju, a drugo, dali smo ravnopravan položaj svim vjerskim organizacijama, kakav zaslužuju, koje su marginalizovane u Crnoj Gori. Reakcije na Okrugli sto su izuzetno povoljno odjeknule u Crnoj Gori ali i šire, a dobrim dijelom i zaslugom RTV Cetinje, jer ste ispratili skup profesionalno i do kraja. Pozitivni utisci sa Okruglog stola zahitjevali su da se konkretizuje sve ono što je rečeno na tom Okruglom stolu. Zato smo nedjelju dana kasnije organizovali šetnju Cetinjem, čiji slogan je bio ”Ravnopravnost – NE Temelnjom ugovoru” – kazao je Đurović.

Nakon te šetnje, Đurović kaže da su dostavili pisma sa zahtjevima predsjedniku Vlade Crne Gore, predsjedniku države, predsjednici Skupštine i ministru ljudskih i manjinskih prava, kojim između ostalog traže da država Crna Gora pokrene proceduru dobijanja autokefalnosti za Crnogorsku pravoslavnu crkvu u direktnoj komunikaciji sa Carigradskom patrijaršijom, te da Srpska pravoslavna crkva u Crnoj Gori može sa državom Crnom Gorom zaključiti isključivo ugovor o međusobnim odnosima.
Svako izigravanje zakona, priznanje i potpis države Crne Gore sa Srpskom pravoslavnom crkvom u vezi takozvanog Temeljnog ugovora izazvalo bi nesagledive posljedice i ugrozilo mir i stabilnost države, a ovakav čin morao bi biti okvalifikovan kao napad na ustavni poredak – smatra Đurović, navodeći da je ponosan na to što su predložili, te da će vrijeme pokazati da su bili upravu.
Podsjetimo, Opštinski savjet Građanske inicijative ”21.maj” Cetinje je osnovan na konstitutivnoj sjednici u aprilu ove godine. Za predsjednika Savjeta izabran je advokat Nikola Belada, za potpredsjednicu Radmila Drašković, dok je za izvršnog koordinatora izabran Zoran Đurović.
M.Jovanović
