Promocija knjige prof. dr Radovana Radonjića “Crnogorska politička kultura” održana je večeras u Matici crnogorskoj Ogranak Cetinje.
Autor se, kako ističe, publicista Marko Špadijer, suočio ne samo sa nedostatkom, ne samo izvora i stavovacrnogorske istoriografije o naslovnoj temi, već i sa određenjem pojmova politika i kultura. Prihvatio je, dodaje Špadijer, stav da je kultura “cjelina koja uključuje znanja, vjerovanja, moral, pravo, običaje i navike koje čovjek kao clan zajednnice posjeduje”, dok politika obuhvata “načela ustrojstva i razmatranje oblika državnih zajednica”.
Rukovodeći se tim principima izveo je jedno vratolomno putovanje kroz cjelokupnu istoriju i istoriografiju male Crne Gore i lavirint vremena, civilizacija, okolnosti i političke prakse koje je prolazila ova zajednica, nastojeći da pronikne u autentičnost političke kulture koju je izgradila. Uzimajući slobodu kao najviši ideal koji čovjek ovih prostora baštini, on opisuje događaje, institucije vlasti i ličnosti koje su taj ideal održavale ili dovodile u iskušenje – objašnjava Špadijer.
Predsjednik cetinjskog Ogranka Matice crnogorske Luka Lagator primjećuje da bi istorijski i naučni prilaz političkoj kulturi mnogo veće države od Crne Gore mogao stati između korica Radonjićeve knjige.

Što svjedoči da i mi, iako ovako mali, geografski ili po broju stanovnika ili kako hoćete, u smislu koji određuje neku veličinu, zaslužujemo i imamo što reći kada je u pitanju politička kultura – istakao je Lagator.
Ovaj naš skup, kaže Radovan Radonjić, možda može u nekom smislu da bude i trenutak neke poruke Crnoj Gori u trenutku kad ona ne zna gotovo ni što je, ni kako je, ni što će, ni kako će.
Insistirajmo na ljudskosti građana ove zemlje kako god se zvali, prezivali, vjerovali, nevjerovali ili etnički svrstavali. Osvijestimo se – živimo u 21. vijeku a ne tri vijeka nazad. Uzimajmo za ideje vodilje i osnovu naših akcija pridruživanja svijetu. Ono što je u ovom svijetu moguće i provjereno vodi dalje, umjesto što kukamo i kad god nam nešto treba vratimo se nazad sto-dvjesta godina, dohvatimo neku od izreka mitropolita i kažemo: E, tako je govorio on, to je to. Nije to to! Mi treba da živimo u svom vremenu, da uzmemo na sebe breme odgovornosti za ono što činimo pa ćemo onda imati neke šanse da se iz ovog gliba podignemo na koji stepen više – poručio je Radonjić.
O Radonjićevim naučnim zvanjima, profesionalnim i naučnim dostignućim, te njegovom društveno-političkom radu govorile su književnica Tijana Lopičić i ekonomistkinja Ana Kovač.
U umjetničkom dijelu programa učestvala je violinistkinja Ljubica Tomašević, a moderatorka večeri bila je Marija Jovanović.